1989. május 17.

Alakulni látszik az új, fundamentalista tömb: az NDK, Csehszlovákia és Románia lesznek az alkotó elemei. Erre utal, hogy Ceausescu Milos Kakesnél járt Prágában és semmitmondó, de sokat sejtető közös nyilatkozatukból ez olvasható ki a sorok között.

1989. május 20.

Kolozsváron megverték (!) az Európai Parlament egyik vezetőségi tagját, belga állampolgárt, mert Doina Corneanak megpróbált átadni egy levelet Párizsban élő lányától. Ráadásul megfosztották pénzétől is.
A 168 óra adásideje ezután 120 perc lesz, ami szerintem túl sok lesz. Hallgattam az interjút Horn Gyula külügyminiszterrel (57 éves), aki elmondta, hogy a romániai gondok csak egyike az Európában felmerülő problémáknak, és szerinte fel sem merülhet a magyar-román nézeteltérések fegyveres úton történő „megoldása”. Higgadtan érvelt, elmondta, hogy tizennégy évvel a Helsinki zárónyilatkozat elfogadása után már tudjuk, hogy sokkal naivabbak voltunk a kilátásokat illetően, azt gondoltuk, hogy hamarabb elsimulnak a nézeteltérések. De attól még Európa más részén sem rontanak egymásnak a szót nem értő felek. Mit mondjak, felemás érzésekkel hallgattam. Persze azzal teljes mértékben egyetértek, hogy nem lehet fegyverrel megoldani az erdélyi magyarok ügyét, csak hát nekem, korosztályomnak (és az előttünk járó idősebbeknek) nem sok idő adatik ilyenformán, hogy egyáltalán megérjük a változásokat. Vagy… ki tudja?
Václav Havel csehszlovák író és közéleti személyiség kijelentette, hogy személyesen és a Charta 77 tagjaként is, évek óta ellenzi a csehszlovák-magyar vízierőmű megépítését.

Kommentár 2004-ből

Milyen jellemző, hogy a politika sokszor kényszeríti az embert véleménye megváltoztatására, legalábbis a nyilvánosság előtt. A későbbi cseh államfő, a nagy nemzetközi tekintélynek örvendő Václav Havel is kénytelen lett visszafogni magát a vízierőművel kapcsolatban. Igaz, akkor már csak szlovák-magyar ügy volt, hiszen 1993 januárjától különvált Csehország és Szlovákia, de bizony az elhúzódó vitában nem ártott volna, ha kitart eredeti álláspontja mellett.

1989. május 21.

A Vasárnapi Újságban dr. Radványi Miklós, a Washingtoni Kongresszusi Könyvtár főmunkatársa nyilatkozott. Szerinte Magyarországnak igen kevés ideje maradt a fejlett Európához való csatlakozáshoz, ehhez mélyreható politikai és gazdasági változásoknak kell bekövetkezniük. Nem tart a Kis-Antant feléledésétől, mert a nemzetközi környezet egészen más, mint a két világháború között.
Pekingben egyre nagyobb méreteket öltenek a diáktüntetések. A fiatalok a párt vezetőinek lemondását és reformokat követelnek. Meg nem erősített hírek szerint le is mondott volna Li Pen és Teng Sziao Ping.
Este Az arany embert néztük meg a kolozsváriak előadásában. Gyenge, a színház rangjához méltatlan produkciót szenvedtünk végig, gyermeteg dramatizálással, igazi színészi teljesítmény nélkül. De hát ugye nem illik elfelejteni Jókai Mórt…

1989. május 22.

Ez már igen! Ma este kiemelkedő színházi élmény, ugyancsak a kolozsváriakkal, de ahogy mondani szoktuk: micsoda különbség! Egy kínai szerző A buszmegálló című darabját néztük meg, lélegzetelállító előadásban, a kisteremben. Tompa Gábor zseniális rendezőnek tűnik, Senkálszky Endre és társai pedig mesterei a színjátszásnak.
A nap politikai híre: Nagy Imrét és mártírtársait még június 16-ára tervezett újratemetésük előtt rehabilitálják!

A buszmegálló – Kao Hszing-csien kínai szerző darabját Tompa Gábor állította színpadra
Csíky András, Rekita Rozália, Orosz Lujza, Senkálszky Endre, Bíró József, Bács Miklós, Miske László
Fotó: Kántor László archív

1989. május 24.

Bajnokcsapatok Európa Kupája döntő este a TV-ben, Steaua-AC Milan 0-4! De nem is az eredmény volt meglepő, hiszen magasan jobb volt az olasz bajnok, de a kommentátor (hat év után először) Cristian Topescu volt !

Kommentár 2004-ből

Ebből az egykori feljegyzésből kiolvasható, hogy azt a közvetítést bizonyára a diktátor nagyobbik fia „járhatta ki”, hiszen az 1989-es népfelkelés (vagy amit akarunk, Shakespeare után szabadon) után nem is olyan sokkal, amikor még majd mindenki utálta a diktátor családjának tagjait, Topescu nyilvánosan is védelmébe vette Valentin Ceausescut, aki meghatározó módon segítette a Steauát. Csak azt nem kellett volna elfelejteni, hogy a futballcsapat érdekében Valentin törvénytelenséget is tett.

1989. május 25.

Az Európai Parlament határozatban ítélte el Romániát a Doina Corneaval való bánásmódért, valamint a diplomáciai testületek személyiségei elleni atrocitásokért.
Újabb tizenkilenc román állampolgár szökött Magyarországra, ezúttal egy konténerben.

1989. május 30.

Kongresszust és nem értekezletet tart az MSZMP még az ősszel, tekintettel az elmúlt hónapokban egész Európában felgyorsult társadalmi-politikai változásokra.
George Bush azt javasolja, hogy az Európában állomásozó szovjet, illetve amerikai katonák létszámát kölcsönösen korlátozzák 275 ezer főre.
Megkezdődött Párizsban a harminc naposra tervezett, emberjogi konferencia.
Bulgária elengedi a muzulmán nemzetsiégű állampolgárait Törökországba, ha ki óhajtanak települni, de vissza is fogadja őket bármikor, feltételek nélkül, jelentett ki Todor Zsivkov.
Magyarországon post mortem felmentették Stromm Marcell altábornagyot, a második világháborúban harcolt doni II. magyar hadsereg parancsnokát.

1989. május 31.

Grósz Károly nyilatkozata eléggé lehűtött: ő annak örvend, ha centristának nevezik, ugyanis nem akar előre rohanni, inkább megfontolt, józan, demokratikus vezetést kíván megvalósítani.
Ellátási gyűlésre hívták össze a város gazdasági vezetőit. Az elnök engem is elvitt magával. Magam is megdöbbentem, bár naponta láthatom, hogy valóban így állnak a dolgok. Mégis más „hivatalosan” hallani, hogy hiánycikké lépett elő a cukor, a tojás, az olaj, a hús, a gyümölcs és a zöldség is. Negyvenöt évvel a „felszabadulás” és huszonnégy évvel az „aranykorszak” Ceausescu nevével fémjelzett kezdete után!!!
Este Régimódi komédia a Lohinszky házaspár előadásában. Jó előadás, jó rendezés, jól szórakoztunk.