Az RMDSZ honlapjáról:

Az RMDSZ európai parlamenti képviselőjét, Vincze Lorántot az EP Alkotmányügyi Bizottságának (AFCO) alelnökévé választották kedden.  „Jelen kell lenni azokban a testületekben, ahol alakíthatjuk Európa és benne az őshonos közösségek jövőjét. Az AFCO az EP egyik legrangosabb szakbizottsága, amely felügyeli az európai integrációs folyamat intézményi vonatkozásait, különösen a Szerződések végrehajtását és szükség esetén azok módosítását. Ide tartozik az európai polgári kezdeményezések kérdésköre és az Európa jövőjéről szóló konzultációsorozat. Alelnökként még intenzívebben folytathatom ezt a munkát” – nyilatkozta Vincze Loránt a megválasztását követően.

Az RMDSZ képviselőjét az Európai Néppárt jelölte a tisztségre, és 21-5 arányban szerezte meg a szavazatok többségét a finn jelölttel szemben.

A keddi ülés napirendjén szerepelt két olyan munkadokumentumnak a vitája is, amelyeknek az Európai Néppárt részéről az erdélyi képviselő a jelentéstevője: az EP és a nemzeti és regionális parlamentek közti párbeszédről és az európai szubszidiaritásról szóló javaslatok, amelyek az Európa jövőjéről szóló konferencia vitaanyagai lesznek.

A szerkesztő megjegyzése

Reméljük, hogy Vincze Lóránt felelősségteljes új tisztségében is eredményesen tevékenykedik, összhangban a Európai Parlament és ezen belül az Alkotmányügyi Bizottság hatáskörével és célkitűzéseivel, az Európai Unió intézményeivel és szervezeteivel.

Reméljük azt is, hogy (még) többet tudunk meg tőle az AFCO, az EP szakbizottsága tevékenységéről, elnökéről… Egyelőre az AFCO honlapján – többek között – a következőket olvassuk:

Bizottságunk felügyeli az európai integrációs folyamat intézményi vonatkozásait, különösen a Szerződések végrehajtását és szükség esetén azok módosítását. Az Európai Parlament eljárási szabályzatával kapcsolatos ügyek is a bizottság hatáskörébe tartoznak.
A döntéshozó intézményekre és mechanizmusokra vonatkozó, gyakran túlságosan elvontnak tűnő kérdések valójában elengedhetetlenek ahhoz, hogy az Unió el tudja érni a polgárok által elvárt szakpolitikai célkitűzéseit. Bizottságunk ebben a parlamenti ciklusban arra összpontosít, hogy az EU hatékonyabbá, demokratikusabbá és átláthatóbbá váljon, valamint közelebb kerüljön a polgárokhoz.
Napirendünkön szerepel többek között az EP-t megillető jogalkotási kezdeményezési jog megerősítése, valamint tényleges hatáskörök biztosítása vizsgálóbizottságai számára. A bizottság munkájában központi helyen szerepel az európai választási jog, az európai politikai pártok jogállása, az európai polgári kezdeményezés vagy a lobbisták nyilvántartása is.
Másik fontos témakör az Egyesült Királyság EU-ból való kilépése. Az AFCO különös figyelmet fordít az Unió egészének érdekeire, emellett felügyeli, hogy az Egyesült Királyságban élő valamennyi uniós polgár, és az európai kontinensen élő valamennyi egyesült királyságbeli polgár jogainak védelme biztosítva legyen.”

Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke