Még nyelem a gyalázatot, de már nem sokáig – üzente Wladár Sándor, az úszók elnöke Hosszú Katinkának a párizsi olimpiát értékelő nyilvános sajtótájékoztatón még augusztusban. Néhány nappal korábban az úszónő hatalmas vihart kavart, amikor közösségi oldalán azt írta a Milák-ügy kapcsán, hogy ilyen alattomos, gerinctelen viselkedés után az egyetlen tisztességes lépés a teljes szövetségi vezérkar lemondása, és Wladáréknak véglegesen vissza kell vonulniuk, mert „nem szabadna engedni, hogy tovább károsítsák a magyar sportot”.

Ehhez képest Katinka héten bejelentett visszavonulása után Wladár elnök felettébb elegánsan átlépett a személyeskedés határát igencsak feszegető stíluson, és európai módon búcsúzott a korszak legnagyobb úszójától. Legendának, innovátornak nevezte, aki generációkat inspirált és rendíthetetlen hitével bebizonyította, hogy a lehetetlen nem létezik. Az édes Katinkából elképesztő fizikai erőnléte, mentális stabilitása és küzdeni akarása miatt lehetett Iron Lady, aki a saját útját járta, mert hitt önmagában. Egyedülálló tehetségnek és rendkívüli személyiségnek nevezte. Ez két olimpiai bajnokhoz méltó lezárása a múltnak.

És valóban, a nemzet Katinkája majdhogynem egyedülálló volt a sportolók között. Például hajszál híján a nevére íratta a sportbarát kormány a csillebérci úttörőtábort, hogy legyen helye az úszóakadémiájának. Hogy az utolsó pillanatban miért és ki húzta le a projektet, csak sejtések vannak, mindenesetre

Hosszú Katinka nem volt olyan szerencsés, mint az ugyanúgy háromszoros olimpiai bajnok Kovács Katalin, aki a Velence-tavi Sukorón kapott közpénzből egy nevét viselő kajakos akadémiát.

Mondjuk Szegeden és Szolnokon is van egy-egy centrum, a harmadik legalábbis kérdéseket vet fel, de hát a kajakkirálynő férje történetesen a jelenlegi sportállamtitkár. Lehet, nincs összefüggés a kettő között, de nyilván nem volt hátrány a családi kapcsolat. A civil életre szóló tanulság ebből Katinkának annyi, hogy azért nagyon nem mindegy, ki milyen családba házasodik be.

Erről Tiborcz István tudna többet mondani.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2025. január 11-én.