Akkor láttuk utoljára a repedezett fejeket, amikor gyermekkorunkban először szaladtunk ki az utcára. És még ma is annyira természetesen tartoznak városi világunkhoz, hogy észre sem vesszük őket.

Már asz ókori egyiptomiak…

Mert mik is ezek a stukkódíszek? Rendszerint gipszből öntött dekoratív elemek, melyek gyakran építészetileg jelentéktelen falakat díszítenek, inkább kívül, ritkábban belül. A művészettörténet során ismételten megjelennek világszerte, nálunk különösen a barokk és a századforduló idején.

Templomi stukkó – Pixabay

Színvonaluk nagyon változatos. Azt is elmondhatjuk, hogy napjaink építészei igen mostohán bánnak velük. Számuk egyre zsugorodik, régi épületek helyreállításakor sok helyen mint felesleges cicomákat legyalulják őket a falakról. Porfogók, pókhálófészkek, így letöredezetlen nevetségesek – mondják. Ez igaz. De csak az utcák porával és többrétegű átfestéstől borítottan szépek.

Kerítésen…

Ilyenkor eltűnnek a fölösleges részletek, és az erős napfényben mintha versenyre kelnének távoli ükapuikkal, a római kori épületek díszeivel. Néha üres szertelenségük díszletszerűvé teszi őket. Régi utcák díszleteivé. De különös módon ez is csak javukra válik.

Szecessziós

Eszünkbe jut a régi Kolozsvár nyárvégi csendje, Marosvásárhely mész szagú hangulata. Arad kéményeinek téli füstje. Szépnek látjuk arcukat, mert utcai harcok golyói tették ragyássá őket. És mert tavasszal levéldiszes hajukba fészket raknak a madarak…

Megjelent A Hét IV. évfolyama 38. számában, 1973. szeptember 21-én. Az illusztrációk mostaniak.