Az emberi szabadságjogok és a digitális jogok helyzetét figyelő civil szervezet, az amerikai kormány által támogatott Freedom House közzétette éves jelentését az internetes szabadság helyzetéről.

A jelentés egyebek között nyomon követi a cenzúrára vonatkozó törvényeket, a semlegesség védelmét, de az internet kormányzati intézkedéssel történő lekapcsolását is. Az internet szabadságának is betett a Covid címmel közöl a jelentésről hasznos ismertetést az Index portál. Főbb vonalakban ismertetjük.

Az idei jelentés 2019 júniusa és 2020 májusa közötti időszakra terjed ki, és a járvány mellett az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háborúval is és más geopolitikai feszültségekkel is foglalkozik is, amelyek befolyásolták a digitális jogokat és széles körben korlátozták idén a globális internetszabadságot. Adrian Shahbaz, a Freedom House demokráciáért és technológiáért felelős igazgatója nem is kertelt az újságíróknak a jelentés közzététele előtt adott interjújában: „A politikai vezetők ürügyként használták fel a pandémiát a szabad véleménynyilvánítás visszaszorítására és az információkhoz való hozzáférés korlátozására.” És hogy milyen konkrét állami szintű visszaélésekre derült fény a kutatások során: „Három általánosan alkalmazott taktikát követtünk nyomon. Először is legalább 45 országban aktivistákat, újságírókat és közembereket tartóztattak le vagy vádoltak bűncselekményekkel a világjárványhoz kapcsolódó online beszéd miatt. Másodszor, legalább 20 országban a kormányok a vészhelyzetre hivatkozva homályos vagy túl nehezen értelmezhető korlátozásokat vezettek be a szólásszabadság terén. Harmadszor, legalább 28 ország kormánya cenzúrázta a webhelyeket és a közösségimédia-bejegyzéseket, amelyek kedvezőtlen egészségügyi statisztikákról, korrupciós vádakról szóltak, vagy más, a Covid–19-hez kapcsolódó információkat közöltek.”

A továbbra is sötét ló, ugyanakkor félelmetesen fejlődő Kína hatodik egymást követő évben végzett az utolsó helyen a Freedom on the Net jelentésben, hangsúlyozta Shahbaz, aki még ezt is hozzátette: amit most látunk, az a fajta digitális tekintélyelvűség normalizálása, amelyet a kínai kormány régóta igyekszik érvényesíteni.
Az ismertetés megállapításaira egészében nem térhetünk ki, de hogy az elv nem új, a „haladás” viszont szinte a végtelenségig fokozta a túlkapások, az ellenőrzés és a korlátozás lehetőségeit, elég három idézet: „Sose hagyd, hogy egy jó kis válság kárba vesszen” (Churchill); „De jó, hogy beteg lettél, meggyógyít a Nagy Testvér” (URH), végül „Az arc nem a tiéd” (Omega) „Most a Freedom House azt figyelte meg, hogy az általa vizsgált 54 ország közül sokan az eddig bevált gyakorlattól a járványra hivatkozva tértek el – akár úgy is, hogy a titkos megfigyelés helyett már nyíltan, kötelező jelleggel kényszerítették az állampolgárokat az „önmegfigyelésre” – olvassuk a cikkben.
Ezek után, látva, hogy a tömegek és az egyes emberek sokféle szabadságának korlátozása szempontjából mennyire kapóra jött a járvány, e „cui prodest”-et tekintve, vajon nem indokolt arra gondolnunk, hogy pont ezért hozódott létre és terjed?…