Világjárvány – ülő életmód – mozgáshiány – vérrögképződés – embólia. Mi a teendő? Az Egészségkalauz felvilágosító cikkeit hívtuk segítségül ennek az aktuális, súlyos kérdésnek a megválaszolásához.

Trombózis: ezek a tünetek jelzik a vérrögöt a szervezetben

Trombózis: ezek a tünetek jelzik a vérrögöt a szervezetben

Van-e esélyünk a tüdőembóliával szemben? Milyen korai tünetekre kell figyelnünk?

Ha vérrög jut a tüdőbe és elzár egy eret, hirtelen légszomj alakul ki, az érintett pedig elájul és összeesik. Ha nem kap azonnali orvosi segítséget, akár azonnal is beállhat a halál.

A vérünk – mint azt már jól tudjuk – nem homogén folyadék, hanem számtalan különböző sejt és molekula halmaza. Ezek között a sejtek között megtalálhatjuk az oxigén szállításáért felelős vörösvérsejteket, az immunrendszer részeinek tekinthető fehérvérsejteket, melyek fő feladata, hogy a szervezetünkbe kerülő kórokozókkal felvegyék a harcot, illetve az úgynevezett vérlemezkéket is, melyek a véralvadásban játszanak igen fontos szerepet.

Vérrögök kialakulása

A vérlemezkék képesek összetapadni, ezzel pedig elzárni a vér útját, például akkor, ha megsérülünk, megvágjuk magunkat. Ezzel a tulajdonságukkal védik a szervezetünket, hogy ne veszítsünk túl sok vért. Azonban a vérlemezkék időnként akkor is összetapadhatnak, ha ezt külső hatás nem teszi indokolttá. Ilyenkor vérrög jöhet létre az éren belül. Ennek komoly veszélyei lehetnek, hiszen a vérrög akadályozhatja, lassíthatja, sőt akár teljesen el is zárhatja a vér útját.

Vérrög a vérér falán: trombózis

A thrombus tehát tulajdonképpen a vérrög maga, a trombózis pedig az a jelenség, amikor a vérrög az éren belül, általában annak falára tapadva jön létre. Ez a leggyakrabban az alsó végtag vénáiban történik meg, ám szinte minden érben kialakulhatnak a vérrögök. A nagyobb erekben a vérrög lassíthatja, akadályozhatja a vér megfelelő áramlását, a kisebb erekben pedig a kialakuló vérrög akár teljesen el is zárhatja azt.

Ez visszafordíthatatlan károsodásokkal, a sejtek pusztulásával is járhat, hiszen az oxigénben és tápanyagokban gazdag vér nem jut el a szövetekhez . Sőt, időnként életveszélyes állapotot is okozhat, hiszen a vérrög akár a szív vagy az agy vérellátását is akadályozhatja. Ugyanakkor, a vérrög a kialakulása helyén vénás gyulladást, és azzal összefüggve fájdalmakat, kellemetlenségeket okozhat.

Nem csak vérrög okozhat embóliát

Az embólia tulajdonképpen összefoglaló fogalom, mely minden olyan apró „tárgyra” vonatkozhat, mely a vérérben a vér áramlását akadályozhatja. A szabadon lévő szövet- vagy anyaghalmaz lehet például a vérér faláról levált vérrög, de egyéb embolusok is léteznek, például zsír- vagy koleszterindarabkák, gázbuborékok, csontszilánkok, sőt idegen testek is (pl. lőtt sebeknél a golyóból leszakadó darabka). Ezek mind elzárhatják a vér útját, akadályozhatják a véráramlást, a sejtek károsodását idézve elő.

Felismeri a tüdőembólia tüneteit? Olvasson tovább!

Bármely, a vérben szabadon keringő darabka okozhat életveszélyt: az embolusok ugyanis a vérerek hálózatán keresztül a tüdőbe is eljuthatnak, és ott elzárhatják a tüdőartériát. Ez oxigénhiányos állapottal, eszméletvesztéssel, sőt akár hirtelen halállal is járhat. A tüdőembólia rendkívül komoly egészségügyi vészhelyzet, mely azonnali orvosi beavatkozást igényel.

Kiket érint leggyakrabban a tüdőembólia?

A tüdőembólia leggyakrabban azokat az ágyhoz kötött betegeket illetve a kezeletlen, vaskos visszeres panaszokkal küzdőket érinti, akiknél a szükséges mozgás hiányában mélyvénás trombózis alakul ki, illetve azoknál, akik visszérgyulladással küzdenek. Emellett hosszabb repülőutakon és állandó ülőmunkát végzőknél is gyakori. Ha a lábból kiinduló vérrögök eltömítik a tüdőartériát, a beteg élete is veszélybe kerülhet.

A tüdőembólia tünetei

A leggyakoribb tünet a fulladás, amit gyakran kísérnek mellkasi fájdalmak és vérköhögés. Ha ezeket a tüneteket észleljük magunkon, azonnal kérjünk orvosi segítséget.

Vérrög elleni gyógynövények – ezek a leghatékonyabbak

Vérrög elleni gyógynövények - ezek a leghatékonyabbak

Magas a vérnyomása vagy meszesednek az erei? Ezekkel a gyógynövényekkel karban tarthatja a szívét és az ereit.

Amikor a vérben levő zsírok, vagyis a koleszterin lerakódik az artériák belső falán, a vér áramlása lelassul. Mivel a zsírok kalciumot kötnek meg, ezért a verőerek elveszítik rugalmasságukat, az érbelhártya megvastagszik, merevvé válik, és kialakulnak a meszes plakkok. Az erek eltömődése magas vérnyomáshoz, súlyos szív- és érrendszeri betegségekhez vezet, ezért fontos, hogy a krónikus panaszokat megelőzzük.

Gyógynövények magas vérnyomásra

A magas koleszterinszint az érelmeszesedés velejárója, ezért fontos, hogy a vérzsírszint normalizálása mellett a szívet és az ereket is erősítsük.

A koleszterinszint csökkentésére a népgyógyászat az ösztörűs és az orvosi veronikafű, valamint a tyúkhúr teáját ajánlja. Napi egy csésze tyúkhúrtea néhány hét alatt jelentősen csökkenti a koleszterinszintet. Reggel éhgyomorra fogyasszuk. A teát a szokásos módon forrázással készítsük.

Az érrendszer karbantartásáról is gondoskodjunk, erre az egyik leghatásosabb gyógynövény a galagonya virágos ágvége, amely rugalmasan tartja az erek falait, hogy a vér nyomásának megfelelően tágulhassanak-szűkülhessenek. Emellett szívritmust szabályoz, szívideget nyugtat. Teát a szokásos módon, forrázással készítünk, hetente 2-3 csésze elfogyasztása ajánlott, magas vérnyomás esetén naponta ihatjuk.

fagyöngy hasonló jó tulajdonságokkal rendelkezik. Vértolulásra, vérnyomás normalizálására, érelmeszesedésre és szívritmus szabályozásra használjuk. Az erek áteresztő képességét javítja, ezáltal jó szédülésre, fülzúgásra, visszérre. A fagyöngyteát hideg áztatással kell elkészíteni mészmentes, desztillált vagy lágy vízzel.

hibiszkusz virágából készült teát régóta használják a keleti gyógyászatban a vérnyomás rendezésére és a szívbetegségek megelőzésére. Szárított virágát megtaláljuk a magas vérnyomás elleni teakeverékekben.

A fehér fagyöngyhöz hasonlóan magas és alacsony vérnyomás esetén is kiválóan alkalmazható a pásztortáska, szabályozza ugyanis a vérkeringést. Naponta két csésze teát érdemes belőle fogyasztani, míg a vérkeringés nem szabályozódik. A teát a szokásos módon, forrázással készítsük.

Forrás: Egészségkalauz