Jan Vermeer van Delft (ejtése: [jan fermér fan delft]), a delfti Vermeer (Jan (Johannes) van der Meer, Delft, 1632. október 31. (keresztelése) – 1675. december 15. (temetése)) Rembrandt mellett a holland aranykor másik legnagyobb festője. „Észak Mona Lisájának” alkotója. Műveit sokáig csak kortársai ismerték el, majd évszázadokig névtelenség kísérte. Csak a 19. század közepén, 1842-ben fedezte fel őt Théophile Thoré-Bürger (1807–1869) neves francia művészettörténész. A hosszú ismeretlenség miatt nem tudni pontosan, hány képet is festett: ma 32-ről állítják biztosan, hogy az ő műve, további öt kérdéses. gazdag támogatói voltak, ezért is a kevés kép… A Levelet olvasó lány nyitott ablaknál (1657) – és a nagyon hasonló Levelet olvasó nő kékben (1662–1664) – oldalról mutatja a nőalakot, az előbbi röntgenvizsgálata kimutatta, hogy eredetileg egy kupidó-alak is szerepelt a képen, ami szerelmeslevélre utal.

A szerelem istenét, Ámor alakját tárta fel egy Vermeer-kép restaurálása. A drezdai múzeum Régi Mesterek Gyűjteményében őrzött festmény több rétegű. Az ablaknál levelet olvasó lány titkát már negyven évvel ezelőtt megmutatta egy röntgenfelvétel, de nem merték eltávolítani a felső réteget.

Stephan Koja drezdai kurátor magyarázza, hogy kezdetben azt gondolták, hogy a festményen minden változás Vermeertől származik. Gyakran módosította kompozícióit, mert igazi perfekcionista volt. De egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a háttérfestést nem ő csinálta. Nemzetközi szakértők is azt tanácsolták, hogy távolítsuk el a szóban forgó réteget, és az eredmény minket igazolt, mondja a kurátor.

Azt már a röntgen is megmutatta, hogy Ámor alakja egy festményként jelenik meg a festményen belül. Végül azért döntöttek a felső réteg eltávolítása mellett, mert a restaurálás közben másként reagált az oldószerekre a két réteg festékanyaga, így egyértelművé vált, hogy nem Vermeer munkája a felső réteg.

A Euronews cikke alapján (hírszerk.)