Megjelent a Forbes a leggazdagabb magyarokat sorba szedő listája. Nagy meglepetés nem történt: az első helyen alig néhány milliárd forintot, pontosan kilencet kitevő gazdagodással ismét Mészáros Lőrinc végzett. Becsült vagyona most 488,1 milliárd forint. A legnagyobb hazai bank résztulajdonos-igazgatója, az évtizedek óta más vállalkozásokban is érdekelt Csányi Sándor csak a második helyre futott be.
Emlékezzünk csak: 2007-ben Mészáros Lőrinc még egy a tönkremenés szélén egyensúlyozó vállalkozó volt. Tán tényleg okosabb Zuckerbergnél, vagy csak páratlan kapcsolati hálóval bír – helyesebben kiváló kapcsolatokat ápol a háló közepén trónoló mérgespókkal. Ez evidencia, nem is érdemes most tűnődni rajta. Azon sokkal inkább, hogy miért nem ez a legkövetkezetesebben sulykolt ellenzéki téma már évek óta? Az, amit Lánczi András úgy fejezett ki 2015-ben: „amit korrupciónak neveznek, az gyakorlatilag a Fidesz legfőbb politikája”.
Azt persze nem tette hozzá, hogy egyben az ország legnagyobb rákfenéje is, miközben valójában semmi köze a klasszikus korrupcióhoz. Itt ugyanis kormányzatilag vannak kiválasztva azok, akiknek megengedtetik, hogy “korruptak” legyenek, azaz hogy több-kevesebb jutalékot megtartva, a nevük fedezete alatt hajtsák a hasznot.
Corrumpere: a szó latin eredetű, eredetileg azt jelenti, kárt tesz valamiben, elront. Átvitt értelemben: rossz útra térít, megveszteget. Tehát már a régi rómaiak is felismerték, hogy hová vezetnek az illegális pénzmozgások. És azon is érdemes eltűnődni a Medián legutóbbi kutatását látva, hogy a Fidesz támogatói között feltűnően sokan vannak az alacsonyabb iskolázottságúak, a kistelepüléseken élő szegények, az idősek. Ők azok, akik ha nem is számottevő, de látványosan tálalt pénzbeli juttatásokat kapnak választások előtt. Na, ez a korrupció – és egyben ez a Fidesz legfőbb politikája.
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2022. január 4-én.