Már 770 ezer magyar él külföldön, ami – a gyerekeket és a már nem aktív korúakat kivonva a képletből – azt jelenti: nagyjából annyi honfitársunk dolgozik külföldön, mint ahány új munkahelyet az Orbán-kormány most a magyar gazdaságban vizionál. S amely munkahelyeket jobb híján Ázsiából importált vendégmunkásokkal töltene fel.

Az Egyensúly Intézet és a VOSZ közös kutatásából most az is kiderült: nem elsősorban anyagi szempontok miatt hagyta el Magyarországot több százezer honfitársunk, hanem az országban uralkodó közhangulat miatt. A kivándorlók 70 százaléka a kiszámíthatatlan magyarországi jövőt (vö. az éjszaka leple alatt, rendeleti úton, olykor visszamenőlegesen átírt törvények), 58 százalékuk a kedvezőtlen politikai helyzetet (vö. Orbán Viktor 14 éve tartó töretlen országlása), 53 százalékuk a hazai mentalitást (vö. a kormánypropagandából áradó, képzelt ellenségekkel – Soros, migránsok, Brüsszel, dollárbaloldal stb. – való állandó hadakozás és félelemkeltés) említette okként, és „csupán” 44 százalékuk az anyagiakat.

Hogy kik is ezek a szaktudásukat külföldön kamatoztató honfitársaink, abból adott most erős ízelítőt a Magyar Péter EP-listájára jelentkező, pályázati úton kiválasztott tíz jelölt önéletrajza. Még kérdés, a június 9-i választáson hányan tudnak elegendő szavazatot szerezni a kijutáshoz, hiszen nem nagyon volt még olyan a magyar politikatörténetben, hogy pályázattal, majd a legjobb aspiránsok megszavaztatásával kerülhessenek fel civilek egy másfél hete még lényegében ismeretlen politikai párt listájára. S mindezt jelentős érdeklődés, egyenként 70-100 ezres Youtube-megtekintés mellett. Mindenesetre a Europe Elects legfrissebb mandátumbecslése alapján a Tisza Párt három embert is bejuttathat listájáról az Európai Parlamentbe. A lista pedig meglepően erős.

Az 538 jelentkezőből kiválasztott tíz jelölt közös jellemzője, hogy fiatalok, magasan képzettek, neves egyetemeken, többen külföldön, például a Cambridge-i Egyetemen szereztek diplomát, és két, három vagy még több több nyelven beszélnek. S majdnem felük jelenleg is külföldön – Bécsben, Barcelonában, Londonban, Luxemburgban – kamatoztatja szaktudását. A jelek szerint utóbbiaknak sem közömbös Magyarország sorsa. Annak ellenére, hogy a Fidesz számára ők másodrendű állampolgárok, csak a külképviseleteken szavazhatnak, ellentétben például az Ukrajnában vagy a Vajdaságban élő határon túli magyarokkal, akik kényelmesebben, levélben is megtehetik ezt. (Ha már határon túliak: a Tisza Párt jelöltjei között olyanok is akadnak, akik Kárpátaljáról vagy a Partiumból települtek át Magyarországra.)

Talán meglepő, de minderről eszembe jutnak azok a képzett, több nyelven beszélő fiatal nők, akiket Orbán Viktor a kegyelmi botrány nyomán bábuként léptetett le a színről, dobott el EP-listája éléről. Helyettük jöttek a fiatalnak vagy magasan kvalifikáltnak – sőt, demokratának is – kevéssé mondható, de legalább NER-hez hű pártkatonák. Miattuk nem fognak hazatérni a külföldön élő magyarok. Sőt, még többen mennek majd el.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2024. április 20-án.