A december 6-i választás legnagyobb kérdése az, hogy megszerzi-e a parlamenti többséget Klaus Iohannis pártja, miután az elnöknek csupán a törvényhozás hiányzik a teljhatalmához. Különben minden a kezében van, nem fontossági sorrendben, mert azt nem tudjuk: az elnökségen, a legnagyobb hatalmon kívül a kormány (a végrehajtó hatalom, amelynek ő maga is része), az igazságszolgáltatás (miután ő nevezi ki a központi vezetőket a vádhatóságok és a bíróságok élére), a titkosszolgálatok szőröstül-bőröstül (úgyszintén minden főnököt ő rak oda), a sajtó nagy része. A parlamentet leszámítva gyakorlatilag már most nincs, aki megakadályozhatná szándékai megvalósításában.
Ha már (alap)intézményeket emlegettünk, külön ki kell térni egyre, amelynek csalásai, mulasztásai, manipulációi nem csak választásokkor éreztetik hatásukat, de főleg akkor. Romániában évek óta nem tudják, hány román állampolgár van az országban, hány külföldön. Hol, mikor fontos ez? Például egyes európai támogatások, alapok lehívásakor. Választáskor a kvórum megállapítására – emlékezzünk vissza Basescu 2012-es felfüggesztésének izgalmaira, az EU, leginkább az EPP cinkosságára a trágár besúgó imposztorral.
A 2011-es népszámlálás az 1990 utáni időszak legnagyobb ködösítése volt, felmérhetetlenül káros következményekkel. Az egész politikai osztály tudatában van annak, mekkora hazugságban él az ország. A sorozatos megtévesztés a hivatalos adatokkal nem csak az EU számára készült jelentések esetében szembeszökő, hanem a választások eredményeinek kezelésében, sőt, mint kiderül, a világjárvány kezelésében is. (Erről legközelebb.)
Ahhoz, hogy hiteles lehessen, az Országos Statisztikai Intézetnek (INS) független szervezetnek kellene lennie. Nem az. Ez a legfőbb ok, ami miatt az adatait legalábbis kételkedéssel fogadják. Jövőre ismét népszámlálás lesz Romániában is. (Amúgy az ütemterv szerint 2020-ban és 2021-ben Európa-szerte.) A járvány gyakorlatilag elmosta a november elejére kitűzött kéthetes „próbanépszámlálást”. Sok régi hiba kiküszöbölhető lenne a jövő év közepén, de ez nehezen képzelhető el.
Ha Iohannisnak sikerül megkaparintania a parlamenti többséget, akkor egyfelől stabil jobboldali kormányt nevezhet ki, másfelől törvényesen is csinálhatja azt, amit eddig nem törvényesen csinált. Ellene lehet ennek vetni, hogy az alkotmánybíróság és az ombudsman intézménye még mindig független maradhat, megakadályozhatja a kirívóbb törvénytelenségeket – de erre a kérdésre kaptuk meg leghamarabb a választ: Iohannis még Basescunál is öntörvényűbben, kénye kedve szerint tesz. Az alkotmányra.
Mi a célja az elnöknek a teljhatalommal? Miért erőltette a napról napra súlyosbodó járványhelyzet ellenére a választásokat (szeptember 27. – önkormányzati, december 6. – törvényhozási)? Elemzők szerint akár odáig is elmehet, hogy alkotmánymódosítással (láthattuk a közvetlen közelünkben: kétötödből is lehet kétharmados, alkotmányozó parlamenti többséget kreálni…), hogy Romániát parlamenti köztársaságból elnöki köztársasággá alakítja át. De a fenti kérdésre nem ez a válasz, hiszen akár parlamentáris, akár elnöki köztársaság Románia, a hatalomgyakorlás így is, úgy is gyakorlatilag egyszemélyessé, a többi „demokratikus” dolog mellékessé válik.
A teljhatalmat Iohannis nem pusztán hiúságból akarja. (Bár sokan tartják betegesen narcisztikus személyiségnek.) Hanem főleg azért, hogy birtokában zavartalanul szállíthassa a külföldnek amit megígért. Egy saját kormány, amelyet egy saját Parlament támogat ki tudja szakítani a gazdaságból azt, ami még jövedelmező: a Hidroelectrica, Transgaz, Romgaz, Nuclearelectrica, CEC, Tarom stb. társaságokat – mindezeket fel tudja kínálni a politikai támogatásért cserébe. Ami persze a nemzetgazdaság aláásását jelenti, de nincs ebben semmi új: az összes párt részvételével ugyanez történik harminc éve, anélkül, hogy valakit is felelősségre vonnának miatta.
A harmadik ok, amiért Iohannis választást akar, az háborítatlan személyes nyugalma. Korrupciós ügyei lezárva. A külső támogatás biztosítva. Ha a kormány és a parlament szinkronban működnek, az ország ellenvetés nélküli vazallusi pályára állítható, őfelsége pedig nyugodtan tovább szundikálhat a trónján…