Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be az Agerpres szerint Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.

Mint a kormányfő fogalmazott, a bonyolult nemzetközi gazdasági helyzet ellenére Románia képes fontos befektetőket vonzani. Az új beruházó egy német konszern, a repüléstechnikai gigavállalatoknak a beszállítója. „Az új üzemben utasszállító repülőgépek alkatrészeit fogják gyártani, és azért választották Romániát, mert kelet és nyugat között stratégiai helyen fekszik, valamint kiváló hozzáférést biztosít a beszállítókhoz és a képzett munkaerőhöz” – mondta Ciolacu.
Az adevarul.ro szerint a német óriás, a Diehl Aviation, amely az Airbus, a Boeing és a Bombardier, valamint katonai partnerek, eVTOL repülőgépgyártók és kereskedelmi és üzleti repülőgépeket üzemeltető légitársaságok számára gyárt alkatrészeket világszerte.

A szerkesztő megjegyzése
Az Adevarul elmondja, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök egyben több romániai beruházás felgyorsítását is bejelentette.
Elsősorban az infrastrukturális beruházásokét: Bukarestben szerdán kezdték meg az Otopeni repülőtérre vezető metróalagút fúrását, Nagybányán és Kolozsváron jelentős elkerülő utakra vonatkozó projekteket hagytak jóvá. Ami a metrót illeti, a munkálatok megkezdését 1999-ben írta alá Emil Constantinescu. „Hogy lássuk, mennyi időbe telt, amíg elkezdődött az áttörés, és jól emlékszem, hogy egy közlekedési miniszter is lemondta ezt a beruházást” – tette hozzá Ciolacu.
„Nagybányán a körgyűrű közel 32 kilométeres lesz, 3,2 milliárd lejes beruházással. Kolozsváron a metropoliszövezet 42 kilométer hosszú; ez egy rendkívül összetett projekt, két szakaszban, több mint 9 milliárd lejre becsülve” – hangsúlyozta a miniszterelnök.
„A legfontosabbak közé tartozik a romániai erdősített terület növelése, ezt egy egyszerű megoldással támogatjuk: 40 százalékkal növeljük az éves támogatást, amelyet azoknak a földterületeknek a tulajdonosai kapnak, amelyeken a PNRR (Planul Național de Redresare și Reziliență al României, Románia Nemzeti Helyreállítási Alkalmazkodóképességi terve) keretében erdősítést vagy erdőtelepítést végeznek. Célunk, hogy 2026 végéig mintegy 28 ezer hektárnyi területet erdősítsünk be.”
A MNB Román Lej deviza középárfolyama az előző napok erősödését követően a mai napon tovább erősödött a forinttal szemben, és 0.16 százalékos emelkedéssel, 82.0900 Ft-os áron jegyezte a bank. Vagyis a (egy) lej már 82 forintot ér 2025. április 9-10-én…