Ma egyes politikusok az Európai Unión belül, sőt, még Európának ezen részén is nem a megszállót, hanem a megszálltakat hibáztatják a háborúért – mondta az Európai Bizottság elnöke a prágai Globsec biztonságpolitikai fórumon.

Az európai parlamenti megválasztását követő első nyilvános beszédében Ursula von der Leyen odavágott a háború kirobbanásáért Ukrajnát hibáztató „békepárti” politikusoknak. Az Európai Bizottság elnöke neveket nem említett, de a prágai Globsec Fórumon elmondott felszólalásában bírálta azokat, akik valójában nem a béke, hanem az agresszió áldozatául esett ország leigázása mellett érvelnek.

A biztonság kérdéseivel foglalkozó, pénteken megnyílt közép-európai biztonsági találkozón politikai vezetők, szakértők és döntéshozók vitatják meg a globális biztonság olyan kérdéseit, mint az ukrajnai és a Gázai övezetben zajló háború, valamint az EU és a NATO bővítése.

A fórumot megnyitó előadásában von der Leyen kifejtette: – Ma egyes politikusok az Európai Unión belül, sőt, még Európának ezen részén is nem a megszállót, hanem a megszálltakat hibáztatják a háborúért. Nem Vlagyimir Putyin hatalomvágyát, hanem Ukrajna szabadságvágyát teszik felelőssé. Ezért szeretném megkérdezni őket: hibáztatnák-e valaha is a magyarokat az 1956-os szovjet invázióért? Hibáztatnák-e valaha is a cseheket az 1968-as szovjet elnyomásért? 

A válasz egyértelmű: a Kreml magatartása akkor és most is törvénytelen és kegyetlen volt. Nekünk, európaiaknak talán más a történelmünk. Lehet, hogy más nyelveken beszélünk, de a béke egy nyelven sem jelent megadást. A szuverenitás egyetlen nyelven sem a megszállás szinonimája. Azok, akik Ukrajna támogatásának leállítása mellett érvelnek, nem a béke mellett, hanem a békülés és Ukrajna leigázása mellett érvelnek.

A bizottsági elnök szólt a sokak által szorgalmazott béketárgyalásokról is, kiemelve, hogy az európaiak valamennyien a háború végét akarják. De az ukránoknak kell megválaszolniuk a kérdést, hogy mikor jön el a béketárgyalások ideje. – Míg Európán kívül sokan csak a harcok befejezésével vannak elfoglalva, az én álláspontom az, hogy a béke nem egyszerűen a háború hiánya. A béke olyan rendezés, amely lehetetlenné és szükségtelenné teszi a háborút. Ezért Ukrajnát olyan helyzetbe kell hoznunk, hogy egy ilyen békéről tárgyalhassunk. Ukrajna európai uniós integrációja a béke érdekében tett erőfeszítéseink középpontjában áll –  érvelt beszédében.

Ursula von der Leyen méltatta a közép-európai országok stratégiai szerepét és ellenálló képességét az ukrajnai orosz agresszióval szemben. Hangsúlyozta, hogy Putyin zsarolási kísérlete teljes kudarcot vallott, az elmúlt több mint két évben Európa nagy részének sikerült megszüntetnie függőségét az orosz energiahordozóktól. A védelmi kiadások jelentős növelése mellett, újjá kell szervezni a védelmi ipart, amelyhez időre és beruházásokra lesz szükség. Közép-Európa pedig jó helyzetben van ahhoz, hogy az európai védelmi ágazat új lendületének egyik motorja és legnagyobb haszonélvezője legyen, fejtegette prágai beszédében az Európai Bizottság elnöke.

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2024. augusztus 30-án.

Az Európai Bizottság elnökének fontos beszéde ITT olvasható. (u7szerk.)