A Euronews szerkesztőségi cikke.

Az Európai Bizottság elnöke arról fog beszélni Brüsszelben, hogy jogi lépéseket tesznek az új magyar törvénnyel szemben, amely ellehetetlenítené a homoszexualitás megjelenítését a kultúrában és megtiltaná az arról folyó felvilágosítást az oktatásban. A beszéd tartalmáról több brüsszeli média, így a politico értesült.

A kiszivárgott hírek szerint Ursula von der Leyen utasítja Didier Reynders és Thierry Bretons biztosokat, hogy még a törvény hatályba lépése előtt levélben fejezzék ki jogi természetű aggályaikat.

A Bizottság elnökének véleménye szerint a pedofília elleni törvénynek indult, később azonban homoszexualitással kapcsolatos felvilágosítást, illetve annak bármilyen megjelenítését is kriminalizáló jogszabály szembemegy az EU alapvető értékeivel.

Ursula von der Leyen bizottsági elnök korábban azt írta a Twitteren, hogy nagyon aggódik az új magyar törvény miatt, és azt is, hogy vizsgálják, hogy sért-e a vonatkozó EU-s jogszabályokat. „Egy olyan Európában hiszek, ami befogadja a sokszínűséget, nem egy olyanban, ami elrejti azt a gyermekeink elől” – fogalmazott a német politikus. Bejegyzését azzal zárta, hogy „senkit nem szabad a nemi irányultsága miatt diszkriminálni”.

A magyar kormányzat a melegeket megbélyegző, őket a pedofilokkal összekeverő törvénye azután vált széles körben ismertté, hogy az Európai Labdarúgó-szövetség nem engedélyezte, hogy a jogszabály elleni tiltakozásképp szivárványszínekkel világítsák meg a müncheni Allianz arénát a német-magyar válogatott mérkőzése előtt. Ugyanakkor az UEFA a logóját véül szivárványszínűre váltotta az instagramon.

A magyar Nemzetközi Kommunikációs Iroda szégyenteljesnek minősítette Ursula von der Leyen szavait. Az Iroda közleménye szerint a Bizottság elnökének állásfoglalása hamis állításokon alapszik. A törvény a szülőket és a gyerekekt védi, nem vonatkozik a 18 évesnél idősebbek nemi orientációjára, így diszkriminatív elemeket sem tartalmaz, megfelel az EU alapszerződéseinek és az alapjogi chartának. Szégyen, hogy a Bizottság elnöke elfogult politikai véleményt közölt anélkül, hogy előtte pártatlan vizsgálatot folyatott volna le – írja a magyar kormány Nemzetközi Kommunikációs Irodája.

Az Európai parlament elnöke, David Sassoli a törvény kapcsán felszólította az Európai Bizottságot, hogy az alapszerződések őreként haladéktalanul kezdje meg a jogállamisági mechanizmus alkalmazását Magyarországgal szemben.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Botrányos a „melegeket megbélyegző” magyar törvénymódosítás 14 tagállam szerint

Uniós vita a melegekre vonatkozó szabályokkal kiegészített „pedofiltörvényről”

Orbán Viktor: majd ha a gyerek felnő, eldöntheti, hogy meleg lesz-e