Az Infovilág cikke.

(Szerző: Klubrádió) Európai parlamenti bizottság érkezett Budapestre, hogy az alapvető jogok érvényesüléséről tájékozódjék. A tapasztalatokról beszámoló sajtótájékoztatón a delegáció vezetője, a holland Tineke Strik közölte: számos aggasztó fejleményt látnak. Sajnos, a magyar kormány nem fogadta meg az uniós jogállamisági ajánlások és ítéletek túlnyomó többségét, épp ellenkezőleg – tette hozzá. (A nyitó képen a delegáció vezetője, Tineke Strik; foto: hvg.hu)

A sajtótájékoztatón a delegáció vezetője, Tineke Strik, a Zöldek holland képviselője elmondta, hogy az igazságügyi és a belügyminiszter, az alkotmánybíróság és a legfelső bíróság elnöke, valamint az alapvető jogok biztosa elutasította a találkozót a delegáció képviselőivel. Eközben a magyar kormány nem fogadta meg a jogállamisági ajánlások és ítéletek többségét.

„Számos aggasztó fejleményt látunk” – jelentette ki. Strik ezek közé sorolta, hogy az EU-s forrásokat a magyar kormány külföldi befolyásolásnak bélyegzi. Elmondta, hogy a szuverenitás védelme önmagában helyes, de a Magyarországon működő Szuverenitásvédelmi Hivatal látszólag nem ezért, hanem a független média és a civil szervezetek megbélyegzésére jött létre.

Kiemelte, hogy az igazságügyi dolgozók fizetését olyan reformokhoz kötötte a kormány, amelyek befolyásolhatják a bíróságok függetlenségét. „Ritkán fordul elő, hogy bírók az utcán tüntetnek, és az, hogy ez Magyarországon megtörtént, mutatja, mennyire aggódnak az igazságszolgáltatás függetlenségéért” – mondta.

Emlékeztetett arra, hogy a magyar miniszterelnök egy hónappal ezelőtti, március 15-i beszédében további jogkorlátozó intézkedéseket jelentett be, a többi között azt, ami a gyülekezési jogot érinti. Ezt nagyon súlyosnak tartja. E korlátozásoknak az első áldozata – Tineke Strik szerint – a Pride-felvonulás. Arra fogják kérni az Európai Bizottságot, hogy forduljon a Bírósághoz, hogy az soron kívül döntsön a Pride betiltását lehetővé tevő törvény felülvizsgálatáról.

Az ötpárti delegáció egy másik tagja arról beszélt, hogy a magyar kormány képviselői kifejezetten ellenségesek és agresszívak voltak a találkozókon. Michał Wawrykiewicz lengyel néppárti képviselő is a hatóságok „nagyon agresszív megközelítésére” és durva viselkedésre panaszkodott. A liberális Sophie Wilmès szintén úgy érezte, hogy agresszív retorikával találkoztak – fűzi hozzá a Telex. Zsigmond Barna Pál, az uniós ügyekkel foglalkozó tárca parlamenti államtitkára szerint mindez „újabb támadás Magyarország ellen”. Azt írta, a küldöttség „programja elfogult volt: több tucat Soros-szervezettel egyeztettek, a jobboldali frakciók pedig bojkottálták”.

Állította, „Brüsszel Péter és Kollár Kinga” hívta őket Budapestre, „hogy hazánkat lejárassák”, a „Brüsszel–TISZA paktum akcióban”. Tineke Strik kijelentette, hogy a két tiszás EP-képviselő nem hívta meg őket.