Telex
Ungváry Krisztián példátlannak nevezte, hogy Oroszország egy milánói könyvbemutatón reagált egy, a II. világháborúról szóló biográfiai könyvre. A történész úgy fogalmazott:
„Különösen példátlan, hogy egy ilyen agressziót, amit a magyar kultúra és minden szenvedő magyar állampolgár ellen elkövetnek, nem követ azonnal magyar diplomáciai tiltakozás, nem hívják be az orosz nagykövetet a külügyminisztériumba”.
Több mint egy hete Milánóban mutatták be Polcz Alaine Asszony a fronton című könyvét. A helyszínen szót kért egy orosz diplomata, aki Oroszország nevében azt állította, hogy a könyv elfogult és „előítéletes víziót teremt Oroszország befeketítése” érdekében. „Nem vagyunk ez ellen a könyv ellen, de önmagában, a történelmi tényektől elválasztva sajnos csúnya képet fest Oroszországról és az orosz történelemről” – idézi a HVG az orosz diplomatát, aki a helyszínen hozzátette, „rossz vége lesz az Orosz Föderáció démonizálásának”.
Polcz Alaine életrajzi könyve 1991-ben jelent meg Magyarországon. Arról szól, hogy a szovjet katonák milyen borzalmakat követtek el a II. világháború alatt a civil lakossággal szemben. Polczot megerőszakolták, amibe majdnem belehalt, saját gyereke soha nem lehetett később. Ungváry szerint Polcz története a magyar tényirodalom egyik legmegrázóbb alkotása.
„Az, aki a nemi erőszakot tagadja, bagatellizálja és kicsinyíti tulajdonképpen azért teszi, mert legitimnek tartja az akkoriakat” – fogalmazott Ungváry, aki szerint ezt mutatja az is, amit az orosz katonák napjainkban Bucsában, Irpinyben vagy más ukrán városokban tettek. Hozzátette, Oroszországban a ’90-es években pozitív fogadtatása volt a biográfiának.
2017-ben egy magyar férfi öntötte le a Szabadság téri szovjet emlékművet festékkel az erősödő orosz befolyás ellen tiltakozva. Erre egy csecsen turista megfenyegette őt és bocsánatkérő videót vetetett fel vele. Ungváry felhozva ezt az esetet azt mondta: 2024-ben már nincs szükség arra, hogy Magyarországon csecsen turisták vegyenek bárkit rá erre, „megteszi ezt helyettük a magyar kormány”.
Kiemelte, hogy az EU azért nem tudta közös nyilatkozatban elítélni többek között a 444.hu Oroszországból való kitiltását, mert a magyar kormány ezt bojkottálta. Ungváry szerint „ennél mélyebbre a magyar diplomácia nemigen süllyedt az elmúlt száz évben”.