
A 2025. április 2–3. között Genfben megrendezett UNECE Regionális Fórum a Fenntartható Fejlődésért idén a 2030-as Fenntartható Fejlődési Agenda iránti globális elkötelezettség megerősítésének szükségességére összpontosított.
A fenntarthatóságnak ezen a jelentős nemzetközi eseményén Romániát a Kormányfőtitkárság Fenntartható Fejlődési Főosztályának koordinátora, Borbély László államtanácsos, az Európai Fenntartható Fejlődési Hálózat (ESDN) elnöke képviselte. A vezető a Fórum magas szintű szakpolitikai ülésén ismertette az ország álláspontját, és részt vett a fenntartható fejlődés finanszírozásáról szóló megbeszéléseken. Emellett kétoldalú találkozókat kezdeményezett a Fórumon jelen lévő magas rangú tisztviselőkkel.

A romániai felszólalás hangsúlyozta, hogy a konfliktusokkal és instabilitással jellemezhető geopolitikai helyzet veszélyezteti a fenntartható fejlődés terén elért eredményeket, és kiemelte a nemzetközi együttműködés erősítésének fontosságát a válságok negatív hatásainak ellensúlyozásában.
„Románia továbbra is elkötelezett a globális együttműködés és egy befogadó, kiegyensúlyozott, fenntartható világ víziója mellett a jövő generációi számára. 2017 óta jelentős előrelépést tettünk a 2030-as Agenda végrehajtásában, sikeresen beépítve annak célkitűzéseit a nemzeti szakpolitikákba, és elősegítve a fenntartható fejlődés érdekében történő szakpolitikai koherenciát”, emelte ki Borbély László a Fórum április 2-i plenáris ülésén.
Beszédében kitért az eredményekre a szociálpolitika, a gazdasági reziliencia és a környezetvédelem területén. Emellett megemlítette az állami alkalmazottak fenntartható fejlődési szakértővé képzését és a Fenntartható Fejlődés Kiválósági Központjának létrehozását a közigazgatás számára.
Katasztrófakockázat csökkentése a Nyugat-Balkánon
Április 2-án Borbély László felszólalt a Regionális Együttműködési Tanács (RCC) által – Románia, Görögország és Törökország támogatásával – szervezett eseményen, amely a délkelet-európai gazdaságok katasztrófakockázatának csökkentésére összpontosított.
Hangsúlyozta a nemrég létrehozott regionális hálózat fontosságát az ilyen
kockázatok és katasztrófák megelőzésében: „Ez a hálózat jelentős lépést jelent a regionális együttműködési erőfeszítéseinkben, és egyesíti a kormányzat, az ipar és
a civil társadalom érdekelt feleit egy befogadó és hatékony pénzügyi védelmi
mechanizmus kidolgozása érdekében.”
Fenntartható finanszírozás és zöld gazdaság
Április 3-án az UNECE Fórumon kerekasztal-beszélgetést tartottak a fenntartható fejlődés finanszírozásáról, amelyen László Borbély bemutatta Románia intézkedéseit a fenntartható finanszírozás vonzására.
Előadásában a fenntartható fejlődési stratégiákról, a körkörös gazdaságról és az
energiahatékony épületfelújításról beszélt. Emellett kiemelte:
– a zöld és szociális kötvények szerepét az ökológiai projektek és a hátrányos helyzetű térségek kis- és középvállalkozásainak támogatásában,
– a Befektetési és Fejlesztési Bank katalizátor szerepét,
– az ökoadóztatás és fenntartható közbeszerzések hatékonyságát.
„A Román Fenntarthatósági Kódex, a Fenntartható Fejlődés Főosztály által létrehozott platform a vállalatok átlátható fenntarthatósági jelentéseinek elősegítésére, a gazdasági szereplők támogatását szolgálja, ösztönözve a zöld beruházásokat. Célunk egy ellenállóbb és fenntarthatóbb gazdaság létrehozása, amely összhangban áll az európai és nemzetközi szabványokkal” – nyilatkozta az államtanácsos.
A Fórum keretében Borbély László kétoldalú megbeszéléseket folytatott Bob Rae
nagykövettel, az ENSZ Gazdasági és Szociális Tanácsának (ECOSOC) elnökével, akivel Románia fenntartható fejlődési célok megvalósításában tett erőfeszítéseiről és az ECOSOC által New Yorkban szervezett Magas Szintű Politikai Fórumon (HLPF) való aktív részvételről tárgyalt.
Igor Janushevvel, Észak-Macedónia kormányának főtitkárával, az európai intézményi keretek közötti együttműködési lehetőségekről egyeztetett.
„Románia nyitott a fenntartható fejlődés területén való jó gyakorlatok megosztására Észak-Macedóniával. Az Európai Fenntartható Fejlődési Hálózat (ESDN) elnökeként meghívom Önöket, hogy csatlakozzanak a hálózathoz, amely további hozzáférést biztosít az európai országok jó gyakorlataihoz”, fogalmazott Borbély László a találkozón.
A UNECE végrehajtó titkára, Tatiana Molcean hangsúlyozta, hogy a fenntarthatóság
iránti regionális elkötelezettség megerősítésére van szükség, hogy ellensúlyozzuk az ezzel kapcsolatos növekvő szkepticizmust.
Borbély LÁszló végül kiemelte az oktatás és a civil társadalommal való együttműködés szerepét abban, hogy a közvélemény figyelmét folyamatosan a fenntarthatóság globális napirendjére irányítsuk.