Az orosz külügyminiszter nukleáris veszélyt vizionál, ha Ukrajna F-16-osokhoz jutna, bár egyelőre még egyetlen nyugati ország sem ajánlotta fel a vadászgépet Kijevnek.  

Egyelőre egyetlen ország sem tett konkrét felajánlást Kijevnek az F–16-osok szállítására
Fotó: Staff Sgt. James Cason | Forrás: U.S. Air Forces Central Command

Már megérkeztek Ukrajnába az Egyesült Államok által ígért, sok ország által betiltott kazettás bombák az ukrán hadsereg egyik magas rangú parancsnoka szerint. – Még nem használtuk őket, de nagy különbséget jelenthetnek a harctéren” – mondta Olekszandr Tarnavszkij parancsnok a CNN hírcsatornának.

Ukrajna azért elégedetlen, mert a litván fővárosban zajlott NATO-csúcstalálkozón az ország nem kapott konkrét menetrendet a szövetséghez való csatlakozásra, Oroszországnak még az is sok volt, hogy a megtámadott ország ígéretet kapott a hosszú távú biztonsági garanciákra, valamint arra, hogy a háború befejezése után meghívót fog kapni az észak-atlanti szövetséghez való csatlakozásra.

Az orosz külügyminisztérium alig néhány órával a vilniusi csúcs befejezése után, szerda este már közleményben vádolta meg a konfliktus eszkalációjával a NATO-t. „A július 11-12-i vilniusi NATO-csúcstalálkozó megmutatta, hogy a szervezet teljesen visszatért a hidegháborús mintákhoz” – áll a közleményben. Az orosz külügyminisztérium szerint a nyugati hatalmak eltökéltek abban, hogy a világot demokráciákra és autokráciákra osszák fel, és ennek az ellenségkereső politikának a célpontja Oroszország. Azzal, hogy egyre több és egyre fejlettebb fegyverrendszereket biztosítanak a kijevi vezetésnek azt bizonyítják, hogy a fegyveres konfliktus elhúzódását akarják.

Eközben az orosz külügyminiszter nukleáris veszélyt vizionál, ha Ukrajna F-16-osokhoz jutna, bár egyelőre még egyetlen nyugati ország sem ajánlotta fel a vadászgépet Kijevnek.

Szergej Lavrov már nukleáris fenyegetésről beszélt a Lenta.ru orosz portálnak adott interjújában. A politikus azt állította, hogy Oroszország nukleáris fenyegetésnek fogja tekinteni, ha a NATO tagállamok F-16-os vadászbombázókat küldenek Ukrajnának, és erről a Kreml tájékoztatta is a nukleáris hatalmakat – az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot és Franciaországot. Mint mondta, Oroszország nem hagyhatja figyelmen kívül, hogy ezek a repülőgépek képesek nukleáris fegyvereket szállítani. – Itt semmilyen garancia nem segít, a háború közepette az orosz hadsereg nem fog hátradőlni és eldönteni, hogy az egyes F-16-os repülőgépek alkalmasak-e nukleáris fegyverek szállítására vagy sem – szögezte le az orosz diplomácia vezetője.

Terrorban tartják a kijevieket 

Sorozatban harmadik nap intézett támadást Oroszország Kijev ellen tegnapra virradóra. Ukrán közlések szerint a fővárost és környékét fenyegető mind a 20 drónt lelőtték és azt a 2 Kalibr cirkálórakétát is, amelyet az oroszok Ukrajna déli részére jöttek ki. A lezuhanó törmelékek és repeszek azonban négy embert megsebesítettek. Herszonban azonban az orosz tüzérségi csapásokban egy nyolcvanötéves asszony életét veszítette.

Közben folytatódik a vártnál lassabban haladó ukrán ellentámadás. Szerhij Cserevatij ukrán katonai szóvivő szerint Ukrajna „részleges sikert” ért el a lerombolt kelet-ukrajnai Bakhmuttól délre, és a honvédő egységek maguknál tartják a kezdeményezést. Hozzátette: az orosz erők „hihetetlen ellenállást” tanúsítanak, de kudarcot vallottak abban a kísérletükben, hogy áttörjék az ukrán vonalakat a keleti Liman és Kupjanszk közelében.

Szergej Lavrov szerint az F-16-ok Ukrajnába küldésével az Egyesült Államok és NATO-szatellitjei egy Oroszországgal való közvetlen katonai konfrontáció kockázatát teremtik meg, és ennek katasztrofális következményei lehetnek.

A vilniusi csúcson tizenkét állam memorandumot írt alá, amely meghatározza az ukrán pilóták F-16-os vadászgépeken való kiképzésének feltételeit. Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter a Szabad Európa Rádiónak nyilatkozva azt mondta, a kiképzés augusztusban vagy szeptemberben kezdődik, hat-nyolc hónapig tart majd, az első nyugati F-16-os vadászgépeket 2024 első negyedévének vége felé szállítják Kijevbe.

Az ukrán pilóták kiképzésében Belgium, Kanada, Dánia, Luxemburg, Norvégia, Hollandia, Kanada, Lengyelország, Portugália, az Egyesült Királyság, Románia és Svédország vesz részt, de arra vonatkozóan egyelőre egyetlen NATO-tagállam nem adott Ukrajnának garanciát, hogy az F-16-sokat le is szállítják.

Döntött a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, nem hívja meg Oroszországot és Belaruszt a párizsi olimpiáraA két ország versenyzői semleges színekben indulhatnak.

Újabb ukrán hadifoglyok érkezhetnek Magyarországra – Állítólag az Orosz Ortodox Egyházban jelenleg is tárgyalnak arról, hogy fogadnák a magyar kormány képviselőit,…