Gál Mária cikke a Népszavában.
Nem bírt ki az egy évet sem a tavaly december 23-án hivatalba lépett új román kormány, csütörtökre gyakorlatilag szétesett az RMDSZ-t is magába foglaló hárompárti koalíció.
A botrány formálisan azzal kezdődött, hogy a kormány második erejének számító rendszerkritikus zöld párt, az USR-PLUS bojkottálta a szerda este 19 órakor kezdődő kormányülést, amelynek napirendjén szerepelt az Anghel Saligny nevét viselő országos beruházási program.
A fejlesztési programot az RMDSZ kezdeményezte, mivel a fejlesztési tárcát RMDSZ-es miniszter vezeti. A nagyobbik kormánypárt, a miniszterelnököt adó PNL támogatta azt, de az USR-PLUS nem, arra hivatkozva, hogy nagyobb átláthatóságot szeretne a fejlesztési pénzek felhasználásában, ezért több módosítást is követelt.
A fejlesztési program azonban csak a jéghegy csúcsa volt, a két nagy párt közötti viszály az utóbbi időben már kezelhetetlenné vált, előrevetítve az újabb kormányválságot. A PNL kezdettől nem koalíciós partnerként, hanem vetélytársként tekintett a zöldekre, az USR-PLUS pedig mindeddig semmi jelét nem adta a koalíciós együttműködés fenntartásához szükséges minimális kompromisszumkészségnek.
Florin Citu miniszterelnök válaszként a koalíciós társakkal való egyeztetés nélkül felfüggesztette tisztségéből az USR-PLUS által delegált Stelian Ion igazságügyi minisztert. „Zsarolva és feltételeket szabva nem lehet politizálni” – üzente koalíciós partnerének Citu. Hozzátette: nem fogadja el, hogy kormányából bárki zsaroljon, és nem tűr meg olyan minisztereket, akik ellenzik Románia modernizálását.
A miniszterelnök azzal érvelt, hogy a koalíciós partner megszegte a kormányprogramot azáltal, hogy „lebénította a kormány tevékenységét”, a zöldek viszont azt mondják, hogy „az USR–PLUS soha nem vett részt és nem fog részt venni a közpénzek rablásában, semmilyen kormányösszetételben”.
Az USR-PLUS megvonta a bizalmat Citutól, miniszterelnökcserét követel, ellenkező esetben kilép a kormányból és bizalmatlansági indítványt nyújt be a kabinet ellen. Klaus Johannis államfő jóváhagyta a miniszterelnök által kért miniszter menesztését, ami azt jelzi, ő kiáll Citu mellett. A belső harcoktól hangos, tisztújító kongresszusra készülő nagyobbik kormánypárt is egységesen beállt a miniszterelnök mögé. Ludovic Orban ex-kormányfő, jelenlegi pártelnök viszont, aki Citu riválisa a pártelnökségért folyó harcban, távolmaradt pártja üléséről, de jelezte, ő mindenképpen képes lenne egy működő többséget maga mögé állítani miniszterelnökként.
Amennyiben a PNL kitart Citu mellett és bizalmatlansági indítványra kerül sor, akkor a teljes kormány bukik, hiszen a berzenkedő koalíciós partner, az USR-PLUS mellett a szélsőjobb AUR és a korábban kormányzó szociáldemokraták is kormánybuktatásra készülnek.
Florin Citu a rendszerváltás utáni 18. román miniszterelnök, elődei közül csupán háromnak sikerült kitöltenie mandátumát.
A szerkesztő megjegyzése
Éles az ellentét az USR PLUS és az RMDSZ között az igazságszolgáltatásban elkövetett bűncselekményeket vizsgáló ügyészség (SIIJ) felszámolásának kérdésében is – lásd ITT.
Kiemelt kép: Balról: Florin Citu miniszterelnök, Dan Barna és Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettesek