A Momentum mozgalom közleménye
„Fontos szerintem, hogy minél többen lássák, hogy az európai törvények hogyan alakulnak, hogy mi is az a Brüsszel, ami elvileg olyan ‘veszélyes’, és amit ‘meg kéne állítani’. Én a frakció egyik alelnökeként, számos szakbizottság tagjaként úgy érzem, hogy tényleg tudok tenni azért, hogy jobb jogszabályok alakuljanak Európában” –
meséli Cseh Katalin új műsorának promóvideójában, amelyben többek között az Európai Parlament elnökénél, Roberta Metsolánál is lobbizik a közvetlen forrásokért.
„Sikerült elérnünk, hogy a közvetlen források fontosságát már Európa is érti, és tavaly februárban az EP hatalmas többséggel fogadta el az I. Cseh-jelentést, amely tartalmazza, hogy a városok minél több uniós forrásra pályázhassanak közvetlenül” – foglalta össze röviden az első Cseh-jelentés tartalmát Cseh Katalin, akit uniós frakciója, a Renew Europe elsöprő többséggel választott újra alelnökének.
„Többek között a mi munkánknak is köszönhető, hogy az új hétéves költségvetésben már 40 milliárd euróval nőtt a közvetlen források aránya – vagyis ezen pénzek elosztásáról nem a kormányok döntenek, hanem az önkormányzatok, a civil szervezetek, az iskolák, és a kórházak közvetlenül pályázhatnak rá az uniónál.” – tette hozzá az EP-képviselő.
A műsor Cseh Katalin munkáján és eredményein keresztül mutatja be az uniós környezetet, működési és jogalkotási mechanizmusokat – különös tekintettel a magyarországi vonatkozásokra.
(MTI)
A politikus két utóbbi Facebook-bejegyzése
2023. január 14.
Már két magyar egyetemen is megfordultam, mielőtt a Rotterdami Egyetemen tanultam volna, mégis teljes meglepetés volt, hogy kint mennyire szuper interaktív minden óra, milyen pörgősek és élénkek a viták, és mennyire gyakorlatias az oktatás.
Nagy élmény volt megtapasztalni, és önbizalmat is adott, hogy sokkal több felelősséget bíztak ránk, sokkal nagyobb volt a mozgásterünk. Az előadások alatt például folyamatosan lehetett kérdezni a tanárt – először, bevallom, furcsa is volt, hogy állandóan hozzászóltak az osztálytársaim az órához. A légkört teljesen átjárta, hogy az egyetemen szeretik a diákokat, bíznak bennük, a jövő vezetőit látják bennük, az életre készítenek fel mindenkit.
Rengeteg lehetőség volt szakmai gyakorlatra, az egyetem szorosan együttműködött cégekkel, vállalkozásokkal és a kormányzattal is – nagyon praktikusan már a munka világára, az életre készítettek fel minket.
Ráadásul az egyetem udvarán volt egy óriási napelempark, amely a városnak adta át a megtermelt áramot – én itt láttam először ilyet.
Egy ilyen, túlzás nélkül egy életre meghatározó lehetőség – az Erasmus – ma még elérhető Magyarországon. A kormány viszont az egyetemek alapítványokba szervezésével, és azok átláthatatlan, kormánytagokat eltartó fenntartásával ezt kockáztatja.
A Momentum Mozgalommal követeljük, hogy a kormány:
Azonnal távolítsa el a pártpolitikusokat az egyetemek vezető testületeiből!
A kiszervezett felsőoktatási intézményeket helyezze vissza állami fenntartásba!
Számolja fel az egyetemeket fenntartó alapítványokat!
Normatív alapú, transzparens finanszírozási rendszert kell kialakítani a felsőoktatásban!
2023. január 17.
Rengetegszer felhívtuk rá a figyelmet, hogy ez lesz: pont akkor nincs uniós forrás, amikor a legnagyobb szükségünk lenne rá – ez derül ki a 24.hu tanulságos elemzéséből is.
Az Orbán-kormány az egyedüli az EU-ban, akinek egyetlen eurócentet sem sikerült még lehívnia a válságkezelésre szánt Helyreállítási Alapból.
És azt is elmondtuk, mi lett volna a teendő: ha a kormány egy percig is komolyan gondolta volna a magyar emberek érdekeit, már réges-rég csatlakozott volna az Európai Ügyészséghez, ami egy valódi hitelességépítő lépés lett volna.