Kedves olvasó!
December 23-án betelt a második hónap, amióta az Új Hét megjelenik.
Bejegyzéseink (posztjaink), az internetes lapunk felületére feltett anyagaink száma ez alatt az idő alatt meghaladta a hétszázötvenet. Igaz, hogy egy hónappal ezelőtt, november 26-án már az ötszázat haladta meg – abban azonban benne voltak a felkészülés hónapjaiban, az éles megjelenés előtt feltett anyagok.
A második hónapban a posztok (bejegyzések) száma, vagyis a növekedés az előző hónaphoz képest: 250 poszt – a napi átlag nagyjából nyolc bejegyzés. Ez jóval kevesebb, mint a novemberi átlag (14), ami egyszerre jelzi a webmesterünk kiesésével járó gondokat és a szerkesztésre meg a posztolásra fordított több időt. A fogadtatás a számok tükrében talán mégsem mondható rossznak, tekintve, hogy különösebb hírverés nem történt: a második harminc napban 2570-szer keresték fel portálunkat (az egy napra eső átlag 132), az oldalmegtekintések száma 8.350 volt (ami személyenként 3,6, naponta átlagban 270 címre-kattintást jelent), egy alkalommal egy személy átlagosan négy percig időzött a felületen. Ezeket az adatokat jócskán megnövelheti, ha/amikor az Új Hét felkerül a szociális hálókra.
Tény azonban, hogy mind a látogatók, mind a kattintások száma csökkent a második hónapban az elsőhöz képest – ennek több oka lehet. Elsősorban nem zárjuk ki, hogy vannak olyan tisztelt olvasók, akinek az Új Hét témaválasztása, irányulása nem tetszik; ez rendben is van, nagyobb baj lenne, hogyha hazudoznánk, és az meg tetszene…
Előfordulhat, hogy némelyek még mindig nem tudnak eligazodni a weboldal – ne mondjuk, hogy dzsungelében – szerkezetében. Fontos kérdés! Elsőként egy tanács: olvasóink ne csak a főoldalt nézzék, kattintsanak bátran a kategóriákra (fő rovatokra: AJÁNLÓ, KÖZAKTUÁL, SAJTÓ/FÓRUM, VÉLEM ÉN, TUDOM ÁM, DOKU/TÉKA, AHÉT50), pont hét van belőlük – kattintásra az illető témakörben az összes cikk, poszt megjelenik, a régebben felkerütek is. (Ráadásul három rovat – VÉLEM ÉN? DOKU/TÉKA? AHÉT50 – kivételével alrovatokba is csoportosítva. Például az AJÁNLÓ (al)rovatai: ADAT/OK, ELMEÉL, GÖMB, HUMOR, LÁTVÁNY, VERS, SZTORIKA, ZENE.) A kattintás olyan, mint egy doboz zárjának a felnyitása: nélküle nem tudhatjuk meg, milyen érték rejtőzik benne…
Nyilvánvaló azonban, hogy egyszerűsíteni kell a struktúrát, erre van elképzelés: egyes alrovatok elhagyhatók, a főoldalon a jobboldali hasáb jobban kihasználható, egyenletesebben kellene ellátni tartalommal a különböző rovatokat – majd, ha alulírott többen leszünk.
A leglátogatottabb természetesen az AJÁNLÓ, ezen belül is a LÁTVÁNY, ami három tényezőnek is köszönhető: kiváló szerzőink vannak, pompás látványt, képeket ajánlanak, végül a főoldalon az AJÁNLÓ/LÁTVÁNY középen van, a szem először oda irányul. Népszerűnek tűnik a HUMOR is, bár ott értelemszerűen kevesebbet időz az olvasó.
Magára és további szerzőkre talált a vélemény-rovat, máris több és színvonalasabb publicisztikát közlünk bármely más hazai lapnál; örülünk, hogy a négy évvel ezelőtt a Maszol rovatából kitiltott szerzők közül négynek a neve rendszeresen szerepel a rovatban.
A közéleti hírversenyben nyilvánvalóan nem tudunk részt venni – önmeghatározásunk szerint „megosztó élményportál” vagyunk, „in memoriam bukaresti A HÉT”, ezt kell erősítenünk (az arcélt megedzik, ugye) , de foglalkoztat a jobb tematizálás és a szakmaibb tájékoztatás gondolata (értsd: megírni mindazokat a dolgokat, amiket más lapok – nem szemérmességből – elhallgatnak). Fontolgatjuk egy Éjjeli őrjárat című sorozat elindítását, voltaképpen napi (az eltelt huszonnégy órában történt) fontosabb események amolyan naplószerű áttekintése lenne. Azonkívül két fontos sorozat (folytatásos) is indul: Markó Béla A lábujjhegyre állt ország és Huszár Sándor Naplója, mármint néhány előkerült részlet… Égetően sürgős két állandó összeállítás – az amerikai elnökválasztást és a COVID híreit bemutató posztok – frissítése, naprakészre hozatala, kibővítése.
Itt most nem tudjuk ismertetni az összes tapasztalatot, tanulságot, következtetést, amit ez idő alatt a szerkesztés során meg a nem túl sok visszajelzés alapján leszűrtünk, de néhány dolog körvonalazódik.
Köszönetet kell mondanunk ugyanakkor önkéntes szerzőinknek, fordítóinknak, akiknek szövegei nélkül a tartalmilag egyelőre amúgy is kiegyensúlyozatlan állomány sokkal szegényesebb lett volna. Tudni kell, hogy az Új Hét nevű vállalkozás mögött nem áll sem intézményi, sem logisztikai, sem anyagi háttér: nincs igazgatója, nincs ügyintézője stb., nincs bankszámlája és nincs jövedelme.
Csak egy szerény email-címe van: [email protected].
Folytatás: erőnk szerint. És köszönet!