az új közgyűlésről, „politikai szívatásról” és dermesztő mélységekről

FOTÓ: VÉGH LÁSZLÓ

Az időközi választás ki fogja nyitni az indulás mikéntjének dilemmáit. Ez rá fogja rúgni az ajtót az ellenzéki politikára – többek közt erről beszélt Karácsony Gergely főpolgármester a Magyar Hangnak, akinek ugyan pártszervezési ambíciója nincs, de mozgalomépítési igen. Vajon bedőlhet-e az új Fővárosi Közgyűlés? Fogja-e őt inspirálni Vitézy Dávid jelenléte? Van-e násztánc a Fidesszel? Zsarolja-e bárki is? Miért van „borzasztó előérzete” a 2026-os kampány kapcsán?

– Megbánta már, hogy újra főpolgármester lett?
– Dehogy. Imádom.

– Nem úgy tűnt az első közgyűlés után, amikor azt „borzasztó hangulatú”-ként, illetve „politikai óvoda”-ként jellemezte.
– Nem állítom, hogy ez a legkedvesebb része a főpolgármesteri hivatásnak, de velejárója. A világ legszebb állása dolgozni azért, hogy ez a csodálatos város jobb hely legyen, bár lehet, hogy az egyik legnehezebb is.

– Az alakuló ülés érdekes epizódja volt, hogy ön szerint Magyar Péter jogellenesen ült a képviselőknek fenntartott helyen. Ha ez így volt, ön nem akarta őt kivezettetni, vagy valójában inkább nem merte?
– Nyilván erős kép lett volna a médiában, ha kivezettetem őt, és lehet, hogy kicsit félreérthető is. Én nem ilyen vagyok, de a közgyűlés mégis a munka helye és nem cirkusz. Úgyhogy Magyar Péter azt kapta jutalmul, amit más büntetésül kapna: mindenhol elmondom, hogy ő fontosnak érezte, hogy ott üljön, miközben tudta, hogy a jogszabályokkal ez ellentétes.

– Hogyan jellemezné a viszonyát Magyar Péterrel?
– Nem a pártelnökökkel kell egyeztetni a város ügyeiről. Erre vannak a fővárosi frakciók. Az előző ciklusban például Gyurcsány Ferenccel összesen talán kétszer egyeztettem öt év alatt. Nyilván az alakuló ülés előkészítése kapcsán beszéltünk Magyar Péterrel. Ezek emberi szempontból teljesen normális beszélgetések voltak, de politikailag feszültek, mert szerinte jobbra kell menni, szerintem meg balra, nehéz így középen találkozni. Amúgy pedig a tiszás fővárosi képviselők viselik a politikai felelősséget, velük egyeztetek rendszeresen. Nyilván nekik egyszerre kell megtanulni átlépni a civil élet és a közszereplés határait és elsajátítani az önkormányzati politizálást, ami a fővárosban egy nagy, bonyolult rendszer. De gyorsan tanulnak és jó szándékúak.

– Fog kísérletet tenni tiszás képviselők elcsábítására a frakciójuktól?
– Biztosan nem.

– Magyar Péter szerint viszont már kapott önöktől olyan jelzést, hogy majd megpróbálják.
– Szerintem elnök úr politikai fantáziája a tények előtt jár. Nekem az az érdekem, hogy egy ekkora frakció egyben maradjon, és kiszámítható partner legyen.

– Inspirálóan hat majd önre, hogy pestiesen szólva a „nyakában lesz” a nagy riválisa, Vitézy Dávid a következő öt évben?
– Egy fejjel magasabb vagyok, úgyhogy a nyakamban nem lesz. Ő láthatóan a 2029-es főpolgármesteri kampányra készül már, de úgy szeretne szavazatokat gyűjteni, hogy egyfajta konstruktivitást mutat, ami a városnak jó, ezért nekem is. Vele még le kell dolgoznunk az elmúlt időszak felgyülemlett tapasztalatait. Nemrég itt volt nálam, és három és fél órát beszélgettünk, ebből húsz perc volt a szervezeti és működési szabályzat (szmsz), a főpolgármester-helyettesek és a bizottságok ügye, és az összes többi téma nettó várospolitika volt, a sávok, felüljárók, hidak, parkok kérdése. A régi időket idéző beszélgetésünk volt, és ez szerintem jó a városnak.

– Arról mit gondol, hogy Csárdi Antal állítása szerint Vitézy Dávid, Ungár Péter és Rogán Antal választási stratégiát egyeztettek? Ön látott erre bizonyítékot?
– A főpolgármesteri kampány minden perce ezt bizonyította számomra.

– Ahhoz mit szól, amikor Lázár János „aberrált, belvárosi libsi”-nek nevezi Vitézyt? Hátradől, és kér egy kávét vagy ennek nem örül?
– Lázár János posztjai nélkül is elég sok kávét iszom, de nyilván nem örülök neki. Dermesztő, hogy a magyar közbeszéd és bizonyos fontos politikusok milyen mélységig tudnak zuhanni a verbális fenyegetőzésben. Ráadásul teljes mértékben kontraproduktív is, tehát ha a miniszternek az a célja, hogy Vitézy Dávid egyre több embernek legyen szimpatikus, akkor még írjon sok ilyen posztot. Egyébként a hársfatea helyett a citromfűteát ajánlom az idegek nyugtatására, én is azt fogyasztom hosszú évek óta.

– Vitézy Dávid azért felemlegette, hogy Lázár János önnek valahogy nem szólt oda a HÉV-vitában. Vajon miért?
– Én Dáviddal ellentétben sosem voltam nemhogy egy kormányban, de egy platformon sem Lázár Jánossal, és azok tudják jobban gyűlölni egymást, akik egykor egy csapatban játszottak. Kettőjük fura presztízsharcához nekem annyi közöm van, hogy ennek a város nem láthatja kárát. Személyesen én akkor találkoztam utoljára Lázár Jánossal, amikor leütöttük a tarifaközösséges megállapodást január végén. Azóta nem is beszéltünk. Hozzáteszem: a tarifaközösség Dávid állításával szemben egy nagyon jó megállapodás, de ő nyilván nehezen emészti meg, hogy az elmúlt harminc év legnagyobb pozitív közlekedési előrelépéséhez neki semmi köze.

– És a megállapodás eddig fenntarthatónak tűnik vagy anyagi veszteség a fővárosnak?
– Abszolút fenntartható, picit pluszban vagyunk. Hosszabb távon Budapest és a hozzánőtt agglomeráció egész közösségi közlekedését egy nagy szervezetnek kellene megrendelnie, tehát gyakorlatilag egy nagyobb BKK-t kellene létrehozni. Ez még messze van, de a tarifamegállapodás ebbe az irányba löki a folyamatokat. Emellett olcsóbb lett a bérlet, és az adataink azt mutatják, hogy a megállapodás óta többen használják a közösségi közlekedést, aminek a társadalmi hasznossága felbecsülhetetlen.

– A már sokat emlegetett Vitézy Dávid szintén kritizálta a HÉV-vitában, hogy a főváros elvesztette beleszólási jogát abba, lesz-e menetrendritkítás, hiszen januárban is volt, és ön nem akadályozta meg.
– Azért, mert a beleszólásunkat biztosító megállapodás idén február végén köttetett meg. Dávid tehát nem mond igazat, és ezzel szembesítettem is a beszélgetésünkben. Ráadásul az új szerződés szerint nem csak a Budapesten belüli, hanem az egész agglomerációra nézve egyetértési joga van a fővárosnak a menetrendek kialakításánál, és lám-lám, a BKK véleménye nyomán tulajdonképpen a MÁV–HÉV kihátrált a járatritkítás ötletéből. A véleményformálók egy része azt gondolja, hogy ha Vitézy valamit mond a közlekedésben, akkor az igaz, de ez nincs mindig így.

– Hosszú távon mi lesz a HÉV-ekkel?
– A fővárosnak és az államnak közös fejlesztési stratégiát kellene alkotnia a következő tíz-tizenöt évre. Például el kellene dönteni, hogy lesz-e 5-ös metró, tehát összevezetjük-e a szentendrei HÉV-et a déliekkel. Nagyon hiányzik a magyar politikából a kormány és a főváros közti partnerség és a hosszú távú gondolkodás Budapest érdekében.

– Miért ne lehetne meg a partnerség? Magyar Péter szerint ön amúgy is násztáncot lejt a Fidesszel az olimpia kapcsán.
– Van egy bája annak, hogy valaki, aki tizennégy évig a Fidesz berkeiben élt, aztán úgy érezte, hogy elhagyja a süllyedő hajót, azzal vádol mindenkit, hogy fideszes, csak mert Budapestnek akarunk jövőt. Ha jól hallom, ennek a Fidesz-kormány egykori államtitkára, Dávid is szépen aláhegedül. Én meg mosolygok ezen. Egyébként Orbán Viktorral az elmúlt három évben annyit beszélgettem, hogy „Jó reggelt kívánok!” Ezt akkor mondtam neki, amikor összetalálkoztunk kora reggel az árvízvédelmi operatív törzsön. Egy csomó konkrét ügyünk áll, mert egyszerűen a kormányzati oldalon láthatóan nincsen politikai mandátum arra, hogy hogyan kell hozzánk viszonyulni. Ezek szerint nem teljesen triviális, hogy meg akarnak minket ölni. Például van egy a teljes budapesti színházi szakmát alapvetően érintő megállapodásunk, amit szeretnék meghosszabbítani. Jelenleg nincs kormányzati álláspont ezzel kapcsolatban.

– Miért nem jelentkezik be Orbán Viktorhoz, hogy most már üljenek le?
– Most egy 180 fokos fordulattal a kormány a megfizető lakhatást tette az egyik fő témájává, és a miniszterelnök azt mondta, hogy nyitottak a tárgyalásra. Én most a közgyűlés elé viszek lakhatási programot, benne egy húszmilliárd forintos csomaggal, amelyet uniós pénzből lehetne finanszírozni. Ennek az elindulását kizárólag az akadályozza, hogy szemben az összes többi vidéki települési operatív programmal, Budapesten ezeket még nem írta ki a kormány. Ott vannak a CAF-villamosok is, amelyeket szintén uniós pénzből szereznénk be, de a mai napig nincsen meg a lehíváshoz szükséges támogatási szerződésünk a kormány miatt, ami egy életveszély, mert nekünk egy villamosra nincs pénzünk, nemhogy 51-re. Igazából ez egy nettó politikai szívatás, úgyhogy ennyit a násztáncról.

– Nyilván az olimpiával megengedő álláspontja miatt jött elő a kérdés, amit a kampányban nem hangoztatott.
– Az olimpiával kapcsolatban ugyanezt mondtam tíz éve is. Az olimpia túl összetett ahhoz, hogy kampánytémává váljon. Ebben az ügyben mindenképpen népszavazásnak kell lennie. Az elmúlt években Budapesten megépült a játékokhoz szükséges sportinfrastruktúra, miközben az a városfejlesztés nem történt meg, ami akkor is kéne, ha nem lenne olimpia. Például biztosan nem támogatok olyan olimpiát, amiben egyetlen új stadion is épül, mikor már van elég Budapesten és a vidéki nagyvárosokban. Hülye lennék az olimpiakártyát nem kijátszani a város érdekében, merthogy nincs másik. Egyébként a budapesti olimpia legnagyobb akadálya, hogy a kormány képtelen átlépni a saját árnyékát. A budapestiek többsége akkor fogja akarni az olimpiát, ha van normális kormányzati együttműködés a fővárossal. Ennek ma nem az az akadálya, hogy én ne lennék erre nyitott. A fő kérdés az, hogy a Fidesz lát-e abban belpolitikai kockázatot, ha felhagy azzal a szándékával, hogy kitörje az ellenzéki városvezetés nyakát.

– Hogyan lesz elmozdulás a főpolgármester-helyettesi és a működéssel kapcsolatos patthelyzetből? Kiss Ambrus megmaradt főigazgatóként, nem lenne egyszerűbb azt mondani, hogy a megállapodás érdekében akkor kerüljön le a napirendről, hogy őt újra helyettessé szavazzák?
– Nem helyes, hogy ha elfogadok egy olyan politikai logikát, amiben a főpolgármester-helyettes elmúlt öt éves munkája kapcsán az a fő kritika, hogy ő 2010 előtt a közigazgatásban dolgozott. Ha belemennék ebbe a játékba, akkor legitimálnék egy a magyar politikai kultúrára nézve pusztító és káros dolgot, tehát a válaszom: nem. Ennél még az is jobb, ha senki sem tölti be ezt a posztot.

– Minden szereplőnek, önnek is kellemetlen, ha a főispán mondja meg, hogy ki legyen a helyettes.
– A főispán nem fog tudni mást kinevezni, csak olyat, aki ezt vállalja, és csak olyan fogja vállalni, aki a munkámat segíti. Én ebben az ügyben nem engedek, de az szervezeti és működési szabályzat vonatkozásában kompromisszumosabb javaslattal fogok élni. Elfogadom a Fidesz – valljuk meg: átlátszóan álságos – kérésére, hogy rendszeresen tartok Budapest Infót, de csak ha a kormányinfóra meghívják a Magyar Hangot és minden más ellenzéki lapot is, akiket most nem engednek be. Ebben tudok kompromisszumot kötni, de bizonyos javaslatokban nem, mert a város működése szempontjából életveszélyesek. Például a bedőlt elektronikus jegyrendszer ügyében volt egy bírósági tárgyalás. És volt a fővárosnak három órája arra, hogy a BKK-nak adjon tulajdonosi iránymutatást arról, hogy a kártérítési összegben hogyan állapodjon meg. Hogyan hívtam volna össze három óra alatt a közgyűlést arra, hogy egy milliárdos perben érvényesítsük a város érdekét? Én vállaltam a politikai felelősséget, és azt mondtam, hogy ezt a megállapodást meg kell kötni, és ezzel 7 milliárd forintot nyertünk a városnak. Nem fogom engedni, hogy olyan helyzetbe hozzák Budapestet, mint amit Győrrel tett a Fidesz.

– Mi lesz a fővárosi cégek vezetői, illetve az igazgatósági (ig) és felügyelőbizottsági (fb) tagok kinevezésével? Milyen kompromisszumra lesz hajlandó, hiszen például Vitézy Dávid elég erősen kritizálta, hogy Walter Katalin maradjon a BKK élén?
– A kampány számlájára írandó személyes vitákon túl én érdemi kritikát még nem hallottam a BKK működésével kapcsolatosan. Walter Katalint nem véletlenül választották a legnagyobb európai szakmai szervezet elnökének, jelentős sikerek kötődnek a nevéhez a Budapest Gótól a Bubik megújításán át a Lánchíd felújításán keresztül a tarifaközösségig. Nem véletlen az sem, hogy Walter Katalinén kívül komolyan vehető vezetői pályázat nem érkezett a posztra. Első körben viszont nem a cégvezetőkről, hanem az fb- és ig-tagokról fogunk dönteni. Nekem az is jó, ha az eddigi szokásjogot követve a pártok delegálnak embereket a cégeket ellenőrző felügyelőbizottságokba, de az is, ha olyan embereket szavazunk meg közösen, akik pályázat révén vannak kiválasztva. Ha a Tisza-frakció úgy érzi, hogy nincs meg a bizalmuk, akkor igenis delegáljanak fb- és ig-tagokat, hiszen ők tényleg bármilyen információhoz azonnal hozzájuthatnak a cégek kapcsán. Egyébként minden frakcióvezetővel fogok egyeztetni erről külön-külön is, de lesz összvezetői tárgyalás is.

– Az Airbnb-kérdéshez hogy áll? Felmerült olyan kormányzati terv, hogy két évig nem adnak engedélyt újabbak kialakítására Budapesten.
– A kormányrendelet az utolsó pillanatban, az Airbnb-lobbi hatására, nem a fővárosnak adta a szabályozási lehetőséget, hanem a kerületeknek. Így nem lehet értelmes összbudapesti szabályozást csinálni. A két éves moratóriummal viszont egyetértek, ez idő alatt lehet társadalmi párbeszédet folytatni a kérdésről. Azt pedig abszurdnak tartom, hogy a hosszú távú lakás kiadás adóterhelése magasabb, mint a rövid távúé. Még azt is fölvetném, hogy átmenetileg legyen adómentes a hosszú távú lakáskiadás.

– Lesz nagyobb figyelem Budapest külső kerületein? Ezeknek egy jelentős részében legyőzték önt.
– Nem állítom, hogy a nagyobb politikai viták ne a belvárost érintették volna jobban, de ha összeszámoljuk, hogy a főváros mennyi pénzt költött, azt látjuk, hogy a külső kerületek felülreprezentáltak a belsőkkel szemben. Az egész hármas metrófelújítás elsősorban a külső kerületekről szólt, ahogy az összes nagyobb útfelújítás is Zuglóban, a XV. kerületben vagy Budafokon. Ebben a ciklusban is folytatjuk a külső kerületi fejlesztéseket a közösségi közlekedéstől a köztisztaságon át a zöldítésig.

– Hadházy Ákos „őszintén sajnálja” önt, „mert akit zsarolnak, azt sajnálni kell”, de nem tudja, hogy az ellenzéki pártok mivel zsarolják önt, „hogy kitartóan támogasson korrupt politikusokat”. Mivel zsarolják?
– Minden tiszteletem a Hadházy Ákosé, de neki sincs mindig igaza. Lehet, hogy nekem sem, de amit gondolok, azt nem azért mondom, mert bárki zsarolna ellenzéki vagy kormányoldalról. Ha jól értem, ez a poszt annak kapcsán született, hogy én annyit mondtam, szerintem Kiss László letartóztatását nem indokolja semmi, mert az én jogérzékem szerint nyilván nem fog elmenekülni, a nyomozást pedig nem tudja akadályozni. Ettől még nem én védem Kiss Lászlót, arra ott az ügyvédje.

– Óbudán kell új választás?
– Úgy gondolom, az önkormányzatnak működnie kellene. De én senkiért nem teszem tűzbe a kezem, akik ezekben a vádakban érintettek, a tisztázás már a bíróság dolga.

– Arról beszélt, nem tud róla, hogy felmerült volna Duna Párt vagy Egyesület létrejötte. Más új ellenzéki kezdeményezésről tud?
– Én nem beszélgettem erről senkivel, annyit érzékeltem, hogy az ellenzéki oldalon nagyon sok szereplő keresi a helyét. Ha a Tisza nem akarja ezeket az embereket integrálni, akkor ők fogják integrálni saját magukat. Borzasztó előérzeteim vannak a ’26-os választási kampány kapcsán, mert ma úgy tűnik, a Tisza majd nem akar senkivel összefogni, de a többi ellenzéki szereplő sem fogja nyugdíjazni magát. A választási szabályokból az következik, hogy a sokszínű ellenzéki szereplők között igenis kell valamifajta koordináció.

– Akkor nem hisz a közvélemény-kutatásoknak, amik szerint csak 2 százalék a különbség a Tisza és a Fidesz között? Hogy a Tisza akár egyedül is kormányt válthat?
– Azoknak is hittem, amik 2021 őszén nagy arányú ellenzéki győzelmet jeleztek előre. Tehát ezekből nem következik semmi.

– Mennyire érzi feladatának, hogy a kormányváltásért dolgozzon?
– Pártszervezői értelemben semennyire. A pártomból azért nem lépek ki, mert érzelmek fűznek hozzá, de én nem szervezek pártot sem a Tiszával, sem senkivel szemben. Én egy főpolgármester vagyok egy olyan kormánnyal szemben, amelynek az önkormányzat-ellenes politikája borzasztó küzdelmes pályára állított. Budapesten egy, a kormányéval ezer ponton ellentétes értékrendet képviselek minden nap, és abban vagyok érdekelt, hogy radikálisan megváltozzon a kormány hozzáállása az önkormányzati politikához. Ebben az értelemben nyilván annak drukkolok, hogy ’26-ban változás legyen.

– Tiszta szívvel örülne egy Tisza-kormánynak?
– Tudnék neki örülni. Más dolog, hogy nem tudom, hogy mi az önkormányzati politikája a Tiszának, de valószínűleg nem tud rosszabb lenni, mint a mostani kormányé. Attól tartok, hogy egy borzasztó rossz vita fog kialakulni rövid időn belül az egyéni körzetekben. Isten nyugosztalja Potápi Árpádot, akit a nemzetpolitika iránti elhivatottságáért tiszteltem, de az ő halála miatti időközi választás ki fogja nyitni az indulás mikéntjének dilemmáit. Ez rá fogja rúgni az ajtót az ellenzéki politikára, és most mondom, hogy azt az időközi választást el fogjuk veszíteni, ha ezekre a vitákra továbbra sem készíti fel magát az ellenzék. Ha azt gondoljuk, hogy kormányváltás lesz, akkor a dombóvári körzetben az ellenzéknek legalábbis pariban kéne lenni a Fidesszel ahhoz, hogy ez országosan kijöjjön. Tehát ez a vita szépen fogja modellezni azt, hogy mi lesz ’26-ban, csak szorozzuk meg 106-tal.

– Nem hiba, hogy nem épít szervezetet maga körül? Rezgett a léc az újraválasztása kapcsán, és nyilván egy kampányban kell, hogy legyen egy bázisa, aki segíti.
– Miközben a laikusnak is kezd világos lenni, milyen választási trükköt sikerült legyőzni. Pártot nem szervezek, de van mögöttem egy társadalmi koalíció, amiben egyébként szakszervezetek, diák-, nyugdíjas- és lakhatási szervezetek vannak. Nyilván ha túl vagyunk 2026-on, ami a pártok terepe, akkor én ezeket a kis köröket megpróbálom összefűzni. A mozgalomépítésben hiszek.

– A Párbeszéd 2026-ban kimúlik?
– Az ellenzéki oldalon a Tiszát leszámítva mindenkinek újra kell gombolni a kabátot. Ezért gondolom, hogy valami ellenzéki szerveződés biztosan lesz. Még annyit, hogy én egy progresszív politikus vagyok, a Tisza konzervatív pártnak tűnik, így ritkán érzem, hogy olyat mondana, ami nekem fontos. És azért a hozzám hasonló baloldali, progresszív, liberális vagy zöld szavazóból a nagyvárosokban rengeteg van.

– Kérdés, hogy az Orbán Viktor iránti gyűlölet nem lesz-e a nagyobb az érintettekben.
– A gyűlölet akkor is rossz tanácsadó, ha annak Orbán Viktor a tárgya.

– Kihúzza 2029-ig a fővárosi közgyűlés?
– Szerintem igen. A városnak is a biztonságos működés az érdeke, de politikai szándékot sem látok a feloszlatásra. Mindenki tudja, hogy akire rádőlne ez a politikai helyzet, az nem élné túl.

Forrás: A  Magyar Hang VII. évfolyama 43. számának (2024. október 25-31.) nyomtatott változata.