Valóban súlyos visszaélések történtek a 2020. november 3-i amerikai elnökválasztáson, csak éppen nem az urnáknál és nem a Demokrata Párt követte el őket.

Az utóbbi napokban napvilágot látott, hogy Donald Trump kabinetfőnöke, Mark Meadows és 2018-2021 közötti személyes ügyvédje, Rudy Giuliani volt New York-i polgármester utólag megpróbálta megváltoztatni a megméretés kimenetelét, rávették öt republikánus vezetésű szövetségi állam törvényhozását, hogy a valós eredményt, a demokrata Joe Biden győzelmét tükröző elektori lista mellett – írta három forrásra hivatkozó cikkében a a CNN – készítsenek egy másikat is, amelyen Donald Trump hívei szerepelnek.  

Arizona, Georgia, Michigan, Nevada és Wisconsin ezeket a hamis listákat is valódiként küldte el a kongresszusnak és a washingtoni Nemzeti Levéltárnak. Ezzel kétségtelenül választási csalást követtek el, hiszen a dokumentumokban azt állították, hogy ezek a törvényesen megválasztott elektorok. Két további szövetségi államból, Pennsylvania és Új-Mexikó óvatosabb volt, onnan azzal küldték el a hamis listát, hogy azt csak akkor vegyék figyelembe, ha a másikról kiderülne, hogy érvénytelen.

Amikor Rudy Giuliani és Mark Meadiws 2020 decemberében megpróbálkozott a dologgal, már régóta késő volt, lehetett tudni, hogy Joe Biden az Egyesült Államok történetének legtöbb szavazatot szerző elnökjelöltjeként iktathatják be a hivatalába. Több elektort is maga mögött tudhatott, csak az volt hátra, hogy 2021. január 6-án a kongresszus két háza, a szenátus és a képviselőház együttes ülésén hitelesítsék az elnökválasztási győzelmet. Mike Pence-re várt volna a feladat, hogy aznap az „alternatív” listák alapján győztesnek nyilvánítsa Donald Trumpot, aki azért hívta híveit Washingtonba és uszította rá a Capitoliumra, hogy ezzel is nyomást gyakoroljon ingadozó alelnökére. A zavargásokban öt ember halt meg, Mike Pence viszont nem engedett, hű maradt az alkotmányhoz.

A választási csalási kísérlet miatt a University of Rhode Island szombaton úgy döntött, hogy megfosztja Rudy Giulianit attól a díszdoktori címtől, amelyet a politikus 2003-ban kapott a 2001. szeptember 11-i terrortámadás után New York polgármestereként tanúsított helytállásáért.

Egyébként az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága a héten 8:1 arányban elutasította Donald Trump keresetét, amelyben azt kérte, hogy a Nemzeti Levéltár ne adhassa ki a témában keletkezett fehér házi dokumentumokat. A republikánus exelnök által jelölt három bíró kivétel nélkül ellene szavazott, a levéltár pedig azonnal átadta az aktákat a 2021. január 6-i erőszakot vizsgáló képviselőházi bizottságnak. Utóbbi testület Rudy Giuliani mellett a volt elnök lányát, Ivanka Trumpot is beidézte, hogy egyelőre önként jelenjen meg és mondja el, mit tud a történtekről. 

Ami a 2020-as elnökválasztást illeti, Joe Biden 81 268 924 vokssal nyert, Donald Trump 74 216 154-et kapott, Az Egyesült Államok történetében senki nem kapott kettejüknél több szavazatot, mögöttük messze lemaradva Barack Obama a harmadik, akit 2008-ban 69 498 516 szavazattal választottak meg amerikai elnöknek.

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2022. január 23-án.

Kiemelt kép: Rudy Giuliani Fotó: JEFF KOWALSKY / AFP