Az Amerikai Népszava cikke.

Miközben Trump nem mondott le a vámokkal történő zsarolásról, csupán felfüggesztette az „amerikai történelem legfényesebb napján” bevezetett kényszerítő vámokat, a tőzsde és a kötvénypiac nem nyugodott meg. Trump egy hét alatt visszafordíthatatlan károkat okozott. Ma már nemcsak amerikai, hanem globális recesszió veszélyéről beszélnek.

Annál inkább, hogy Trump a zsaroló vámokat lebegteti, s annak ellenére, hogy az amerikai károk és a fenyegető katasztrófa miatt volt kénytelen a „fényes” vámokat felfüggeszteni, azt továbbra is fenyegetésre használja, hogy Amerika számára egyoldalúan előnyös gazdasági és kereskedelmi megállapodásokat erőszakoljon ki.

Ez érződik abban, hogy a visszavonás miatt érzett fellélegzés után a bizonytalanság jelei mutatkoznak a tőzsdén és a kötvénypiacon továbbra is. Ha pedig a megtámadott országok rájönnek, hogy nem kell egedelmeskedniük Trumpnak, mert a büntetővámjait nem éli túl az amerikai gazdaság, akkor Trump újra az erőszakkal próbálkozhat, ami tragédia lenne.

Mindez annak a következménye, hogy Trump nem ért a gazdasághoz (sem). Még a saját bizniszét is képes volt többször csődbe vezetni, egyes kimutatások szerint akkor is jobban járt volna, ha az apjától örökölt vagyont csak beteszi valamelyik bankba. De mindez semmi ahhoz képest, hogy a világgazdasághoz és a pénzügyi világhoz semmit nem ért.

Azt képzeli, hogy a voluntarizmus, a fenyegetés, a diktatúra a pénzügyi világban ugyanúgy működik, mint a bevándorlók kitoloncolásában. A világgazdaság rendkívül érzékeny műszer és a pénzügyi világ bizalomra, stabilitásra épül. Trump ezt rombolta le egyetlen hét alatt, amit hosszú idő alatt lehet újra visszaépíteni, miközben Trump maga az instabilitás.

A piaci kiszámíthatatlanság akár egyetlen perc alatt iszonyú veszteségeket okozhat, amibe beleroppanhat egy ország. Trump azt képzelte, hogy mindenki a lába előtt hever, a „seggét csókolgatja”, ő pedig mindenkit utasíthat, az egész világ engedelmeskedik. De a valóság az ellentéte annak, amit ő képzel. A befektetőket nem küldheti a salvadori börtönökbe.

A kötvénypiac totális összeomlással fenyegetett, számítások szerint 5000 milliárd dollár tűnt el a tőzsdén, néhány nap alatt, hatalmas károkat okozva az amerikai cégeknek és a részvénytulajdonosoknak. Trump egyetlen megállapodást nem tudott megkötni, de már vissza kellett vonnia a fenyegető vámokat. De nem ismeri el a bukást.

Elképzelhető, milyen tragédiát előzött meg vele, ha lemond a vámokról, amelyekbe már évtizedek óta szerelmes, mert az gondolja, hogy következmények nélkül megzsarolhat vele vagy kifoszhat általa bárkit. Ebből látható, hogy nagyjából ugyanígy működik az üzleti élet területén, de ott sem aratott vele nagy sikert, pitiáner csalásokat és lopásokat leszámítva.

Annak ellenére, hogy egy nappal korábban még mindenkit bátorságra, kitartásra buzdított, s kitartott amellett, hogy a vámok megmaradnak, egy nappal később meghátrált a tények és a fenyegető katasztrófa hatására. De nem képes visszatérni a valóságba, s azt állítja, hogy ez volt a „terv”, ami nonszensz, Trump pedig önmagát dicsőíti a talpnyalóival együtt.

Ez azonban a pénzügyi világban (a valóságban) újabb bizalmatlanságot okoz és növeli a bajt, mert a befektetők és a piac pontosan tudja, hogy ez hazugság. Ezért nem bízhatnak meg benne. Ilyen körülmények között senki nem kockáztatja a pénzét és jól teszi. Trump úgy viselkedik, mint elefánt a porcelánboltban, s mindenki menti a porcelánokat előle.

Ez történik, amikor egy szélsőjobboldali populistát hatalomba helyeznek, s kiderül, hogy a nagy ígéretei semmit nem érnek. Az összeesküvéselméletek és az „unortodox”, populista megoldások nem működnek. Lehet még egy ideig mentegetni, takargatni a valóságot, de a „király” már meztelen. Kérdés, meddig mehet ez a „húzd meg-ereszd meg” játék.

A kérdés az, mikor lesz nyilvánvalóvá a valóság, hogy kit választottak meg, és mit művel. Eltaposhatja az emberi jogokat, elveheti kiszolgáltatott emberek vízumát, a szabadságát is, semmibe veheti az alkotmányt és a törvényeket, lehet diktátor Amerikában, de a világpiac és a pénzpiac nem ezen a parancsuralmi elven működik. Ebbe beletörik a bicskája.

Egy hét alatt iszonyú károkat okozott, és még nincs vége. Nem lehet tudni, mennyi idő kell ahhoz, hogy támogatói is szembenézzenek a valósággal, s befejezzék a hazudozást róla. A tövisről nem szednek fügét, sem a szederindáról nem szednek szőlőt. Minden fa a maga gyümölcsét termi. Trumpnak ezek a gyümölcsei. Gyümölcseiről lehet megismerni a fát.