Az amerikai elnök a héten az orosz vezetővel folytatott beszélgetése után elismerte a hogy Putyin nem készül a háború befejezésére, de ennek ellenére elutasította a további szankciókat.

x.com

Hétfőn egy telefonbeszélgetésen Trump elnök elmondta az európai vezetőknek, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök nem áll készen az ukrajnai háború befejezésére, mert azt hiszi, hogy nyerésre áll és megnyerheti a háborút – állítják a beszélgetéshez közel álló személyek. Ez ellentmondott annak is, amit Trump gyakran hangoztatott nyilvánosan, miszerint szerinte Putyin őszintén békét akar.

Ennek ellenére Trump nem egyezett bele Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és az európai vezetők azon követeléseibe, hogy fokozzák a nyomást Oroszországra.

Vasárnap, egy kétórás Putyinnal folytatott megbeszélés előestéjén Trump európai vezetőkkel tárgyalt, amelynek során kijelentette, hogy szankciókat vethet ki Oroszország ellen, ha nem hajlandó tűzszünetet tartani.

Hétfőn azonban ismét megváltoztatta álláspontját, és nem mutatott hajlandóságot semmiféle szankcióra.

„Ez nem az én háborúm. Olyanba keveredtünk, amibe nem lett volna szabad”mondta Trump az újságíróknak a Putyinnal folytatott beszélgetése után.

„Bár ez a kísérlet nem vezetett új szankciók bevezetéséhez, az európaiak mégis láttak benne pozitívumokat. A folyamat segített tisztázni mindenki számára – köztük Trump számára is –, Putyin álláspontját: jelenleg nem áll készen a háború leállítására.

Európa számára ez megerősítést jelentett, hogy Ukrajna támogatása nagyrészt az ő vállukon nyugszik. Források szerint Európában úgy vélik, hogy a Trump-adminisztráció nem fogja megállítani az amerikai fegyverexportot, amíg Európa vagy Ukrajna fizet értük.”

Egy nappal korábban, egy külön vasárnapi beszélgetés során Macronnal, Merzzel, Melonival és Keir Starmer brit miniszterelnökkel Trump bejelentette, hogy Marco Rubio külügyminisztert és Keith Kellog különmegbízottat küldi a Vatikánba tartandó tárgyalásokra.

Ugyanebben a vasárnapi beszélgetésben Trump felvetette az orosz energia- és pénzügyi szektorral szembeni szankciók bevezetésének lehetőségét

Másnap azonban már kevesebb lelkesedést mutatott az Egyesült Államok  a folyamatban való részvétele iránt.

A beszélgetés során az európai vezetők ragaszkodtak ahhoz, hogy a Vatikánban folytatott bármilyen tárgyaláshoz feltétel nélküli tűzszünetnek kell lennie. Trump azonban ismét tartózkodott a választól, mondván, hogy nem tetszik neki a „feltétel nélküli” szó. Megjegyezte, hogy soha nem használta a kifejezést, bár május 8-án a Truth Social közösségi oldalán közzétett bejegyzésében igen, amikor 30 napos tűzszünetet szorgalmazott.

Forrás: FüHü