A Magyar Hang cikke.

Az Egyesült Államok részévé tett Kanada és a New York Post címlapja Donald Trump Truth Social-oldaláró

Az elmúlt évben sokan aggódtak Donald Trump megválasztása miatt. Mióta sikert aratott, az aggodalmak csak nőnek. Láthatólag sokkal agresszívebb második ciklus következik. Néhány hét alatt odáig jutott, hogy Kanadát az USA-hoz csatolná, a Panama-csatorna és Grönland birtoklását pedig nemzetbiztonsági kérdésnek nevezte, és a katonai erő alkalmazását sem zárta ki. Tulajdonképpen kicsit kínos kimondani, de nehéz nem észrevenni az egyre kevésbé félreérhető áthallásokat a hitleri élettér-elmélettel.

Trumpot sokan fasisztázták a választási évben. Nem igazán lehetett egyetérteni ezzel, mert ugyan sok kétes kijelentést tett, és nem viselkedett egy komolyan vehető hagyományos republikánus jelöltként, de mivel mindig mindenkit fasisztáznak, ez a kijelentés jelentősen elértéktelenedett. Igaz, az illegális bevándorlókkal szembeni kampánya rendkívül személyeskedő és nyelvhasználatában dehumanizáló volt, amit sokan áthallásnak érezhettek a 30-as évek retorikájából. Érezhető volt, hogy az első ciklusban még nyomokban felfedezhető mértéktartás és az amerikai külpolitikai hagyományok követése kezd eltűnni a retorikájából, és egyre inkább az erőfitogtatás és a zsarolás kerül a helyére. Trumpot azonban egy dealmakernek tartja a közvélemény, és úgy gondolta, ezek mind csak az alku előkészítésének mondatai. Ma már vannak kétségek ezzel kapcsolatban.

A választások óta ugyanis elszabadultak az indulatok, és olyan mondatok hagyták el a száját, amelyek már bátran párhuzamba állíthatók a 30-as évek Németországával. Trump így fogalmazott Grönland és Panama kapcsán: „De azt mondhatom, hogy szükségünk van rájuk gazdasági biztonságunk érdekében.” Majd egy héttel később kritikusnak nevezte a két területet az Egyesült Államok nemzetbiztonsága szempontjából. Ehhez még hozzácsapta Kanada kérdését, amelyet csatolni szeretne az USA-hoz. Ennek nyomatékosítására ki is rakott egy térképet közösségi média profiljára, amelyen Kanada már az USA része.

Hitler is bátran fogalmazta meg igényét a keleti területekre, amiket egyrészt gazdasági, másrészt nemzetbiztonsági szempontból tartott szükségesnek. Egyenesen Németország túléléséhez szükségesnek nevezte, máshol pedig így fogalmazott: „Meg fogom tisztítani Németország határait ettől a bizonytalanságot jelentő elemtől”, és itt Lengyelország politikájára gondolt. Ehhez érdemes hozzátenni, hogy Putyin is nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozott Ukrajna lerohanásakor.

Az Egyesült Államok leendő elnökétől azonban meglehetősén szokatlanok ezek a kijelentések, és valóban nagyon hasonlítanak Hitler háború előtti szavaihoz. Kanada csatlakozása egyenesen az Anschlussra emlékeztet. Talán Trump már látja is magát, amint nyitott kocsival végighajt a fővárosig.

A jelenlegi világpolitikai helyzetben teljesen elképzelhetetlennek tartjuk, hogy ezeket a szavakat valóban beváltaná Trump, de Hitlert sem vették kellően komolyan. A párhuzamok azonban túlságosan is természetesen adják magukat. Kanada egyesülése lenne az Anschluss, a Panama-csatorna Csehszlovákia bekebelezése, és Grönland Lengyelország.

Történelmi tévedésekre alapozva kampányolnak Trump emberei az AfD mellett – Elon Musk, illetve JD Vance leendő amerikai alelnök szavai nagy felzúdulást keltettek.

Ha Trump kijelentéseihez hozzáadjuk legjobb pajtása, Elon Musk vállalhatatlan szavait, akkor a helyzet egyáltalán nem tűnik biztatónak, és a jövőben a bizonytalanság fokozódására lehet számítani. Elon Musk szavait találgatja ma a külpolitikai elemzők hada a világban, hogy azokat mennyire kell Trump szavainak tekinteni. Egy biztos, Trump Musk egyetlen mondatától sem határolódott el, pedig már több EU-ország a távozását követelte.

Érdekes évek elé nézünk.