Még soha nem fordult elő, hogy egy jelenlegi vagy egykori amerikai elnök ellen vádat emeltek volna. A manhattani vádesküdtszék iratában több mint harminc vádpont szerepel. Korábban szabadulhat a QAnon-sámán.
Vádat emeltek Donald Trump volt amerikai elnök ellen a manhattani vádesküdtszék döntése nyomán – írja a CNN
Történelmi pillanatról van szó, az Egyesült Államokban ugyanis még sosem fordult elő, hogy egy jelenlegi vagy egykori elnök ellen vádat emeltek volna.
Bár a vádpontokat nem ismertették, a nyomozás leginkább a 2016-os amerikai elnökválasztás előtti azon kifizetésekre összpontosított, amelyekkel a Stormy Daniels művésznevet viselő pornószínésznőt akarták elhallgattatni, aki később kitalált a Donald Trumppal folytatott viszonyáról.
Donald Trump arról beszél, hogy le fogják tartóztatni, ügyészi vizsgálatok miatt eshetnek kútba 2024-es elnökjelölti álmai – Egy friss jelentés szerint a volt amerikai…
Megtorlástól tartott, ám kipakolt a szőke ciklon – A Stormy Daniels néven ismert pornószínésznő azt állítja, korábban félelemből hallgatott Donald Trumppal volt…
Az ügyet ismerő két forrás állítása szerint több mint harminc vádpont szerepel a manhattani esküdtszék vádiratában.
A nyomozás lényege szerint Donald korábbi személyes ügyvédje, Michael Cohen 130 ezer dollárt fizetett Stormy Daniels pornószínésznőnek 2016 október végén, napokkal az elnökválasztás előtt. Az eddigi adatok alapján a „hallgatási pénz”, hush money azt szolgálta, hogy Daniels ne hozza nyilvánosságra hozza a Trumppal egy évtizeddel korábbi állítólagos viszonyát, amelyet Trump mindeddig tagadott.
Michael Cohen 2017 januárjában állított ki egy számlát a volt elnök cégének, a Trump Organizationnek 180 035 dollárról, a 130 ezer dolláron túl az utalási költségről és még plusz 50 ezerről. A cég nagylelkű akart lenni, megduplázta ezt az összeget és még megfejelte 60 ezerrel, így a végösszeg 420 ezer dollár lett. Ezt az ügyvéd tizenkét hónap alatt 35 ezer dolláros részletekben utalta. Stormy Daniels 2018. március 6-án pert indított Donald Trump ellen, megsemmisítendő azt a titoktartási szerződést, amely alapján a 130 ezer dollárt kapta. A keresetet arra hivatkozva nyújtotta be, hogy a papírt Donald Trump soha nem írta alá.
Pénzt adni valakinek a hallgatásáért önmagában nem bűncselekmény, az ügyészek azt próbálják bebizonyítani, hogy emiatt Donald Trump meghamisította a cége könyvelését. Ezt New York szövetségi állam törvényei vétségként büntetik. Ügyészi vizsgálat tárgya az is, hogy a volt amerikai elnök 2016-ban mindemiatt megsértette-e a kampányfinanszírozási törvényeket, ami már bűncselekménynek számít.
A vádemelésről pénteken hivatalos bejelentés is született, ügyvédei pedig pénteken megerősítették, hogy Donald Trumpnak kedden kell megjelennie a bíróság előtt.
A következő, 2024-es elnökválasztáson indulni szándékozó elnök a vádemelés hírét követően kiadott közleményében „a történelem során a legmagasabb szinten folytatott politikai üldöztetésnek és választási beavatkozásról” beszélt.
Eközben váratlanul kiengedték a börtönből, és egy reintegrációs központba szállították a Capitolium ostroma során QAnon-sámánként elhíresült Jacob Chansleyt. Mint arról a Népszava is beszámolt, a férfit 2021 novemberében negyvenegy hónap börtönbüntetésre ítélték az amerikai kongresszus elleni ostrommal összefüggésben. A reintegrációs központból május 25-án szabadulhat. Bár eredetileg júliusban szabadult volna, mint azt a CBS News megjegyzi, a szövetségi börtönökben ülő raboknál lehetséges, hogy feltételekkel, de csökkentsék büntetésük idejét.
Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2023. március 31-én.