
Játsszunk. Képzeljük el, hogy mindaz, amit a fideszes politikusok mondanak, és minden, ami a kormánypárti nyilvánosságban megjelenik, az igaz. Vegyük például Orbán Viktor bejelentését arról, hogy véleménynyilvánító szavazás (vagy nemzeti konzultáció) lesz Ukrajna uniós csatlakozásáról. Ennek apropóján áradni kezdtek a propagandahírek arról, hogy ha keleti szomszédunk ugyanannak a szövetségi társulásnak lesz a tagja, mint mi, akkor nyomban összeomlik a magyar nyugdíjrendszer, fegyveres banditák lepik el hazánkat, tele leszünk vendégmunkásokkal, tönkremegy a mezőgazdaságunk kolerások szaladgálnak majd mindenfelé, aztán „magyar emberek” élete kerülne veszélybe, úgy elterjed itt a szamárköhögés.
Igen ám, de 2022. március 1-én Szijjártó Péter külügyminiszter bejelentette, hogy Magyarország támogatja Ukrajna EU-csatlakozását. Orbán Viktor pedig 2023 decemberében inkább kávézott, mint vétózott, így megkezdődhettek a csatlakozási tárgyalások. Akkor most tegyük egymás mellé, hogy milyen következtetésre kellene most jutnia a Fidesz-sajtónak abból, ahogy a kormányzati szereplők politikai cselekedeteknek beillő nyilatkozatokat tettek. Mi sem egyszerűbb: Szijjártó például utat nyitott a banditáknak, és vendégmunkásoknak. Durva? Az, pedig fokozható tovább. Feltehetjük azt a kérdést is, hogy amikor három éve a miniszterelnök Beregsurányban bejelentette, hogy „mindenki jöhet”, és ezzel lényegében beharangozta „Magyarország történetének legnagyobb humanitárius akcióját”, beengedve „másfél-millió menekültet”, akkor súlyos járványügyi vétséget követett el, hiszen – írja a „Magyar Nemzet” – az ukrán gyerekek szamárköhögés elleni oltottsága már a háború előtt is problémás volt. A kormányfő ezek szerint nem volt tekintettel a magyar gyerekekre, és merkeli testtartást felvéve, jóemberkedve politizált és fertőző ukránokat szabadított ránk.
Ugye mennyire elszoktunk attól, hogy jelentenek még bármit is a szavak? Ugyanannyira furcsa, mint maga a valóság. Mert például a magyar nyugdíjrendszernek valóban milliárdos nagyságrendű kihívásokat okoz, hogy egy 1963 óta érvényben lévő intézkedés és egy legalizált kiskapu miatt számos ukrán (és ukrán-magyar kettős) állampolgár mond le otthoni, kevéske nyugdíjáról az itteni miatt – és ehhez nem is kellett Ukrajna uniós tagsága sem. De tett ennek megakadályozása érdekében bármit is ezidáig a kormány? Dehogy tett, sőt. Aztán itt van az esetlegesen Magyarországra is átránduló, fegyveres szabadcsapatok ügye. Erre is van megoldás: egy olyan, minél több ország által jóváhagyott béke, ami garantálja a szuverén és független Ukrajna és a térség katonai biztonságát és gazdasági stabilitását. Pont azért, hogy ne kapjon kedvet az orosz agresszor ahhoz, hogy némi erőgyűjtés után újraindítsa a szomszédunkban a háborút. Aminek a következményei – hihetetlen, hogy ezt le kell írni – sokkal keményebbek lennének, mintha Ukrajna az Európai Unió tagjává válna.