A napokban gyakran találkozhattam egyik legkedvesebb „világpolitikusom” nevével. Aligha volt nagyobb hatású képviselője, híve és előmozdítója a múlt században a közös amerikai–magyar történelemnek, mint Tom Lantos. Alakja rövid idő alatt legendássá nemesült; akár írásunk címe vagy mottója is lehetne, amit Joe Biden, immár az Egyesült Államok elnöke mondott róla, mentoráról és nagy barátjáról: „Tom Lantos ajándék volt mindannyiunk számára”.

A bemutatás nehéz feladatát áthidaló megoldással teljesítem: tudnivalóként Tom Lantosról idézem a Wikipédia szócikkéből a számunkra legfontosabb részleteket, előrebocsátva, hogy a folytatás még érdekesebb és aktuálisabb lesz.

Tom Lantos (Lantos Péter Tamás, Budapest, 1928. február 1. – Bethesda, 2008. február 11.) – magyar zsidó származású amerikai demokrata párti politikus, 1981-től haláláig az amerikai képviselőház tagja, ahol Kalifornia 12. számú választókerületét képviselte, a ház egyedüli holokauszt-túlélőjeként.

Hivatalos honlapján található életrajza szerint Lantos már fiatalon a demokrácia ügyéért harcolt, Magyarország 1944-es német megszállása idején tizenévesként antifasiszta, a második világháború után pedig antikommunista diákmozgalmakban vett részt. 1947-től az Egyesült Államokban élt, ahol felsőfokú tanulmányokat folytatott a Washingtoni Egyetemen, illetve a kaliforniai Berkeley Egyetemen, itt 1953-ban PhD-fokozatot szerzett. Mielőtt képviselő lett, volt egyetemi közgazdaságtan-professzor, üzleti tanácsadó magántársaságoknál, külpolitikai elemző egy televízió-társaságnál, majd a szenátus gazdaság-, illetve külpolitikai tanácsadója.

Az USA képviselőház megemlékezése beszámol arról, hogy Tom Lantos, a Külügyi Bizottságának elnöke, tizennégy mandátumon keresztül volt képviselő, és kiemeli, hogy egész felnőtt élete során igyekezett felemelni hangját az emberi jogok és a polgári szabadság érdekében.

Felesége, Annette Tilleman (* 1931. június 27.) Gábor Zsazsa magyar származású amerikai színésznő unokatestvére (Annette apja, Tilleman Sebastian és Zsazsa anyja, Tilleman Janka testvérek voltak). Ötvennyolc éven át voltak partnerek mind a kongresszusban, mind a házasságban.

Politikai nézetei alapján Lantost liberális kongresszusi képviselőnek tekintették:

  • Az emberi jogok védelmét központi jelentőségű politikai feladatként tűzte ki.
  • Támogatta a terhességmegszakítás legalizálását és az őssejtkutatást.
  • Felszólalt a Patriot Act törvénybeiktatása ellen.
  • Támogatta a szexuális kisebbségek jogait, beleértve jogukat a házasságkötésre és gyermekek örökbefogadására.
  • Felszólalt a halálbüntetés ellen.
  • Felszólalt a könnyebb kábítószerek orvosi célú felhasználásának engedélyezése mellett.
  • Felszólalt a fegyverviselési jog korlátozása mellett.

San Franciscóban választották meg képviselőnek 1980-ban. Washingtonban első kezdeményezéseként törvényjavaslatot terjesztett elő arról, hogy Raoul Wallenbergnek adják meg a posztumusz tiszteletbeli amerikai állampolgárságot, és követeljék a Szovjetuniótól az 1945-ben elrabolt svéd diplomata sorsának őszinte feltárását. Elérte azt is, hogy Washingtonban, a Capitolium alatti rotondában állítsák fel Wallenberg mellszobrát.

Kezdeményezésére a magyar szabadságharc vezetőjének, Kossuth Lajosnak is szobrot állítottak a Capitoliumban (1990. március 15-én). 1987-ben Lantos több képviselőtársával együtt tiltakozott az erdélyi magyarokat érő rossz bánásmód miatt, javasolva, hogy az USA tiltakozásul vonja vissza a Romániának adott kereskedelmi kedvezményeket.

És így tovább: egy elkötelezett demokrata, köztiszteletben álló emberjogi harcos politikus markáns arcéle körvonalazódik, aki mindig felemeli a szavát, amikor kell, akire mindig lehet támaszkodni.

Tom Lantosról a napokban azért beszélnek ismét sokat, mert köztudomásúlag Joe Biden jó barátja, mentora, pártfogója volt, az a képviselő kollégája, akit az új amerikai elnök leginkább nevezhetett mesterének. Több mint anekdotikus mozzanat közelségük illusztrálására, hogy Lantos biztatására Biden a feleségével Magyarországon tartotta nászútját is.

*

Érdekes cikkel lepett néhány napja kedves budapesti kolléga barátom, Farkas József György, a tapasztalt régi motoros kiváló újságíró és világot járt tudósító, egyáltalán nem mellékesen a Magyar Újságírók Országos Szövetsége Kül- és Biztonságpolitikai Szakosztályának örökös, tiszteletbeli elnöke: a Hír Hugó portál felidézi Joe Biden levél-, illetve videóüzenetét, amelyeknek címzettje a XIII. kerület Tom Lantosnak szobrot avató és Tom Lantosról sétányt elnevező polgármestere volt.

Tom Lantos a budapesti XIII. kerületben lakott, 2018. február elsején tért vissza szobor alakban végleg hazatelepedve. A szertartás – amelyen jelen voltak a politikus családtagjai – felemelő ünnepélyességében és természetességében is megható. Részletesebb, átfogó képes leírás olvasható a XIII. kerületi önkormányzat honlapján. Nem véletlen egybeesés, hogy Yengibarian Mamikon szobrászművész alkotásának avatására azon a napon került sor, amikor az Amerikai Egyesült Államok Kongresszusának egykori képviselője kilencven éves lett volna.

Emlékezetes szavakat mondott akkor beszédében dr. Tóth József MSZP-s polgármester – „Tom Lantos szobra az emberi jogok emlékműve is” –, de bizonyos szempontból az esemény csúcspontját Joe Biden szenátor, az Egyesült Államok volt alelnöke videóüzenetének levetítése jelentette.

Tom Lantos szobra Budapest Vizafogó városrészében, a róla elnevezett sétányon

Az MSZP-s politikus ezt a videót Facebookon nemrég ismét nyilvánosságra hozta, és az alábbi sorokkal gratulált a megválasztott amerikai elnöknek:

„Joe Biden megválasztott elnök története igazi amerikai sztori. Nehezen feldolgozható személyes drámákon és politikai kudarcokon keresztül vezetett az útja, hogy végül elérjen oda, ahol a legtöbbet tud tenni az értékekért, amelyekben hisz.

Az egykori Berzsenyis diák, a holokausztot túlélt, majd Amerikában komoly politikai karriert befutó Tom Lantos családjától tudom, hogy barátjuk, Joe Biden számára az elnöki pozíció küldetés és szolgálat.

Győzelme bebizonyította, hogy igenis számít a karakter, hogy milyen ember az, aki vezetőként támogatást kér. Kamala Harrissel, az első női alelnökkel együtt sokat tehetnek azért, hogy a kirekesztés és gyűlölködés helyett újra az elfogadás és összetartozás legyen az irányadó. Hogy példamutatásukkal ne a minden emberben megbújó irigység, az önzés, a hazugság és a rossz, hanem az odafigyelés, a segítés és a jó kerekedjen felül.

Joe Bidennel sokat nyerhet a világ, és sokat nyerhet legfőbb szövetségesként Európa. Az igaz beszéd, az egyetemes emberi jogok védelme és a klímaváltozás kezelése, a normalitás kapott új esélyt. Magyarország ehhez a klubhoz tud kapcsolódni. Bízom abban, hogy Biden példáját követjük mi, magyar politikusok is, és képesek leszünk mindannyian a nemzeti érdeket, gyermekeink, unokáink jövőjét saját önös érdekeink elé helyezni. Magyarország Joe Biden személyében – Tom Lantos örökségeként – saját nagykövetet kapott a Fehér Házban. A mi döntésünk, hogy élünk vele vagy harcolunk ellene. Joe Biden a XIII. kerületi Lantos sétány átadásakor levelet, Tom Lantos szobrának avatására pedig videóüzenetet küldött, én ezek közreadásával köszöntöm a megválasztott elnököt.” – írja az MSZP-s kerületvezető.

Tom Lantos emléktáblája egykori lakhelyén, a Szent István park 25. szám alatt

*

Befejezésül hálám jeleként a cikk megírásához szükséges „nyersanyag” elküldéséért, íme egy kép, amely Farkas Jóska barátomat munka közben ábrázolja – és micsoda véletlen, éppen Tom Lantost interjúvolja.

És egy emlék ugyanannak a szerzőnek egyedi, látványos, nemzeti érzést és összetartást erősítő, folyamatosan bővülő munkájából – Farkas József György: Magyar emlékek a nagyvilágban, Kossuth Kiadó, 2019– kiről másról: a mi nagy barátunkról és jótevőnkről, Tom Lantosról.

Amikor kértem (volna) az interjú szövegét, Jóska azt válaszolta: „A pesti interjúm már nincs meg vele. De Lantossal Szlovákiában is találkoztunk, én hívtam fel a figyelmét, hogy amikor Pozsonyból indul tovább Prága felé, útba esik a Csalogányvölgyi temető, ahová nem sokkal azelőtt temették Dubčeket. Természetesen (?) megállította a konvojt és tisztelgett a sír előtt. Előtte együtt néztük meg a bősi vízlépcsőt és együtt állapítottuk meg, hogy ostoba a magyar kormány, ha azt hiszi, hogy ezt a szlovákok lebontják.”

És egy utolsó adalék: „Lantos valóban vérbeli, előrelátó politikus volt. 1968-ban, illetve 1972-ben már ideküldte lányait a balatonfüredi Anna-bálra, meg is nyerte mindkettő az aktuális szépségversenyt. (A hölgyek még most is szépek… anyjuk mögött mosolyognak) A kisebbik, Katrina utána átadta a nyakában viselt, számozott porcelán szívet a zsűri elnökének, Beregovoj szovjet űrhajósnak („Szuvenyir!”), aki 1980-ban továbbadta Farkas Bercinek, így ez lett (Tyereskováé után) a második női szív a világűrben.”

Tom Lantos élete lezárult, üzenete máiglan él.