Toledo – Spanyolország legszebb városa, hosszú ideig fővárosa – a Castilla-La Mancha tájegység és tartomány székhelye. A (Portugáliáig futó) Tajo (Tagus) folyó egyik kanyarulatában épült a (donquijote-i) La Mancha síkság – és az egész félsziget – közepén.
Már az ibérek (a róluk később elnevezett félsziget első lakói) erődítményt építettek ide, később a rómaiak várossá fejlesztették (Toletum), még később a vizigótok uralták, tőlük a mórok vették el és tették meg első székhelyüknek (Ṭulayṭulah néven), a visszafoglalást (reconquista) követően az egyesülő spanyol monarchia legfőbb városa lett, Madrid csak később lépett elő fővárossá.
A római, vizigót, mór, zsidó, kasztíliai-spanyol emlékekben gazdag várost az UNESCO a Világörökség részének minősítette.
Toledo környéki falusi népviselet (Lagartera)
A mór hagyományokat őrző fegyverkovácsok itt, Toledóban gyártják – damaszkuszi acélból – a híres toledói (becsukható) rablóbicskát.
Toledói rablóbicska (navaja bandolera) – a ‘navaja’ nyelébe becsukható vágószerszámot jelöl. (Az arcszőrzet rendbetartására szolgáló borotva is navaja.)
Ez a bicsak közepes nagyságú ; a toledói fegyverkovácsok gyártanak 35 cm-es pengéjűt is… Nekem egy borotvaéles „turistabicskám” van, 20 cm-es pengével… de „élesben” még nem használtam…
A méretes bicskát elsősorban az alvilágiak kedvelték, különösen a banditák (a bandolérók, innen a bicska neve is).
A lovas és gyalogos bandolérók főként Andalúziában „tevékenykedtek”, de „belakták” egész Spanyolföldet, Gibraltártól Katalóniáig…
Rablótanya (bandolérók a kocsmájukban)
A magyar betyár-romantikához hasonló népi emlékezet őrzi őket Spanyolhonban…
Hollywood is fölfigyelt a témára – a mexikói banditalány szerepében Raquel Welch domborított… (mint BANDOLERA)
*
A név több zenésznek is megtetszett – néhány ’Bandolero’-banda lemezborítója:
Itt a párizsi banditák zenélnek: Bandolero – Paris Latino (1983)