A Magyar Hang cikke.

Friedrich Merz, Emmanuel Macron, Volodimir Zelenszkij, Keir Starmer és Donald Tusk Kijevben
2025. május 10-én (Fotó: AFP via Europress/Andre Luis Alves)

Az Ukrajnát támogató négy európai ország és Kijev megállapodtak abban, hogy a teljes és feltétel nélküli tűzszünetnek május 12-én hétfőn életbe kell lépnie, és legalább harminc napig kell tartania, hogy esély legyen az ukrajnai háború diplomáciai úton történő rendezésére – jelentette ki Volodimir Zelenszkij szombaton Kijevben a francia államfővel, a német kancellárral, valamint a brit és a lengyel miniszterelnökkel közösen megtartott sajtótájékoztatón.

„Együtt követeljük ezt Oroszországtól, és tudjuk, hogy ebben az Egyesült Államok is támogat minket” – idézte Zelenszkijt beszámolójában a Jevropejszka Pravda hírportál. Hozzátette: bármiféle előfeltételek támasztása annak jele, hogy Oroszország a háború elnyújtására és a diplomáciai folyamatok szabotálására törekszik. „A tűzszünetnek átfogónak kell lennie, azaz ki kell terjednie a szárazföldre, a légtérre és a tengerre egyaránt. A fegyvernyugvás ellenőrzésének biztosítása teljes mértékben lehetséges az Egyesült Államokkal együttműködve. Ez valóban megvalósítható” – szögezte le.

Emmanuel Macron francia elnök hozzátette, hogy a tűzszünet betartásának figyelését elsősorban az amerikaiak fogják biztosítani, de minden más részt vevő ország is közreműködik majd ebben. „Több mint harminc ország van, amely követelni fogja, hogy 12-étől lépjen életbe egy feltétel nélküli, harmincnapos tűzszünet a szárazföldön, a tengeren és a levegőben, amerikai vezetésű, de mindenki által támogatott megfigyeléssel” – fogalmazott Macron. Kiemelte: egyetértettek abban, hogy a tűzszünet megsértése esetén súlyos szankciók lépnek életbe. „Ezek előkészítése és összehangolása már most elkezdődik az amerikaiak és az európaiak között” – fűzte hozzá Macron. 

„Feltétel nélküli tűzszünetet követelünk, ha Putyin nem teljesíti vagy feltételeket szab, akkor Trump elnökkel és valamennyi szövetségesünkkel együttműködve válaszolni fogunk: fokozzuk a szankciókat, növeljük az Ukrajna védelmére szánt támogatásokat, hogy tárgyalóasztalhoz ültessük Oroszországot” – fogalmazott Keir Starmer brit miniszterelnök a sajtótájékoztatón.

Zelenszkij kifejtette: jelenleg nem tartja életszerűnek azt az ötletet, hogy a frontvonal mentén, mindkét oldalon kialakítsanak egy 15 kilométer széles demilitarizált övezetet. Megismételte, hogy előbb tűzszünetre van szükség, és „minden más csak azután jöhet” – írta az MTI.

Moszkvát nem lehet megfélemlíteni, Vlagyimir Putyin elutasítja a nyugati vezetők tűzszüneti ultimátumát mindaddig, amíg a Nyugat le nem állítja a fegyverszállításokat Ukrajnának – így reagált Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő a tűzszüneti felhívásra szombaton.

A hajlandók Kijevben

Mint megírtuk, Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság kormányfője vonattal utazott Ukrajnába, hogy találkozzon Zelenszkij elnökkel, akinél már ott volt a lengyel miniszterelnök. „Megismételjük, hogy támogatjuk Trump elnök békeegyezményre vonatkozó felhívását. Oroszországot felszólítjuk, hogy hagyjon fel a tartós béke elérésére irányuló erőfeszítések akadályozásával” – áll a Kijevbe tartó útjukon kiadott közös nyilatkozatban. Amennyiben Moszkva elutasítja a tárgyalásokat, a német kancellár azzal fenyegetőzött, hogy „masszívan szigorítja a szankciókat” – „és további masszív segélyeket kap Ukrajna”. Politikailag mindenképpen, pénzügyi támogatás, de katonai támogatás is lehet – idézték Merzet.

A hajlandók koalíciója virtuális megbeszélést is tartott az ukrán fővárosban tartózkodó vezetőkkel, melyhez csatlakozott többek között Giorgia Meloni olasz és Mark Carney kanadai miniszterelnök, valamint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Mark Rutte, a NATO főtitkára is. Ezt követően hívták az amerikai elnököt. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Friedrich Merz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök, Keir Starmer brit és Donald Tusk lengyel miniszterelnök telefonon beszéltek Donald Trump amerikai elnökkel, megbeszélve, hogy támogatják harmincnapos tűzszüneti javaslatát.

Ukrajna és minden szövetséges készen áll a teljes, feltétel nélküli tűzszünetre a szárazföldön, a levegőben és a tengeren legalább harminc napra hétfőtől” – írta Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az X-en ezt követően, hétfőre téve a tűzszünet kezdetét. „Ha Oroszország beleegyezik, és garantálják a hatékony ellenőrzést, a tartós tűzszünet és a bizalomépítő intézkedések kikövezhetik az utat a béketárgyalások előtt” – tette hozzá.