A brit katonai hírszerzés vezetői úgy vélik, Ukrajna 2024-ben nem tudja megnyerni a háborút, mert ehhez kevés az ember és a fegyverzet, de az orosz hadseregnek sincs elég ereje az ukrán vonalak áttöréséhez.
Egy londoni kormányforrás szerint a miniszterek Európa-szerte növelni próbálják a gyártási kapacitásokat, hogy fegyvert és lőszert küldhessenek a frontra, s függetlenül az USA bizonytalanná vált támogatásától, legalább még egy évig sakkban tudják tartani Vlagyimir Putyint. A brit katonai hírszerzés vezetői úgy vélik, Ukrajna 2024-ben nem tudja megnyerni a háborút, mert ehhez kevés az ember és a fegyverzet, de az orosz hadseregnek sincs elég ereje az ukrán vonalak áttöréséhez.
A brit kormány egyes tagjai ugyanakkor úgy vélik, az orosz elnök elleni győzelemhez csak „időre” és Európa folytatódó támogatására van szükség. Putyin „Trump győzelmével kalkulál, de Európa magasabb fokozatba kapcsol, hogy az USA nélküli is megtehesse, amit kell, ha Trump úgy dönt, hogy elzárja a pénzcsapot”.
„Azt hiszem, a legtöbben tudatában vannak, hogy Putyint nem engedhetjük győzni, mert az súlyos következményekkel járna az európai biztonságra nézve” – mondta a kormányzati forrás a The Timesnak. A győzelemhez vezető egyik út az, ha Putyint és hadseregét 2024-ben és azon túl is annyira kimerítik, hogy kénytelen legyen feladni – vélekedett, hozzátéve, hogy az orosz elnök sem tudja végtelenségig folytatni a háborút. „…meg kell mutassuk, hogy csak blöfföl és meg kell törnünk az elszántságát”.
A brit lap vasárnapi cikke felidézi, hogy december közepén az EU Orbán Viktor vétója miatt nem tudott megállapodni az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós pénzügyi segélycsomagról, Washingtonban pedig a republikánusok akadályozták meg 60 milliárd dollár megszavazását Ukrajna támogatására. Grant Shapps brit védelmi miniszter a lapnak elmondta, folyamatosan beszél európai kollégáival arról, hogy Ukrajnát támogatni kell „legsötétebb óráiban”. „Össze kell fognunk, hogy segítsük őket egy olyan háborúban, amely évtizedekre meghatározza Európa jövőjét…”
Feszült a helyzet Belgorodnál, újabb ukrán támadásról adtak hírt az oroszok – Egyes helyeken pedig akadozik a távhő- és áramszolgáltatás.
A brit védelmi tárca a hétvégén azt közölte, hogy Oroszország ukrajnai háborúban elszenvedett embervesztesége, a sebesülteket is beleszámolva 2024-ben át fogja lépni a félmilliót, ha az eddigi tendencia folytatódik. A hírszerzés legfrissebb jelentése szerint az oroszok napi átlagos vesztesége 2023-ban 300 fővel emelkedett az előző évhez képest. Emellett már a közkiadások közel 40 százalékát a védelemre költik.
A másik oldalon sok ukrán kezd belefáradni a háborúba. Egy ukrán katonai forrás a Timesnak elismerte, hogy az emberek fegyverszünetről beszélnek, még ha számos kérdés is van a körül, hogy mi lenne az ára. Hozzátette, az ukránok „az EU és az USA politikai vitáit látva úgy érzik, magukra vannak hagyva”.
„Szerencsére az Egyesült Királyság szilárdan kitart mellettünk”, bár azt még nem jelentette be, hogy idén milyen támogatást nyújt Ukrajnának. Hozzátette, a brit fegyverkészletek annyira kifogytak, hogy jobb, ha a németeknél lobbiznak.
Mihajlo Csapliha kommentátor, az ukrán ombudsman volt helyettese azt mondta, szerinte Ukrajnában az emberek többsége már fegyverszünetet akar, de „félelem uralkodik”, mert aki fegyverszünetre merészel gondolni, azonnal „kitaszítottá és árulóvá” válik. Egy másik volt tisztségviselő szerint, írta a Times, Zelenszkij elnök egyre inkább veszít a támogatottságából, s bár a Nyugat azt mondja, hogy Ukrajna nem adhatja fel, hiányzik hozzá a háborús stratégia, hogy miért kéne még sokaknak meghalniuk, s az ukrán diplomácia sem jeleskedik.
„Az ellenségeink megtudják, hogy néz ki, amikor dühösek vagyunk” – üzente Volodimir Zelenszkij, és Oroszországot a világ legnagyobb terrorszervezetének nevezte
Zelenszkij: Ukrajna támogatásával Európa magát védi
Ukrajna tavalyi ellentámadása „talán nem úgy sikerült, ahogy a világ szerette volna”, de hogy Putyin nyerésre állna, nem több, mint egy érzés” – hangsúlyozta Volodimir Zelenszkij az Economistnak adott újévi interjújában. A valóság az, mondta az ukrán elnök, hogy az orosz erők továbbra is óriási veszteségeket szenvednek el olyan helyeken, mint Avgyijivka. Putyin hadseregének 2023-ban egyetlen nagyvárost sem sikerült bevennie, míg Ukrajnának sikerült áttörnie a Fekete-tenger orosz blokádját, és most több millió tonna gabonát szállít egy új útvonalon – jelentette ki.
Hogy felrázza a belpolitikai ügyeik felé fordult szövetségeseket, azzal érvelt, hogy Ukrajna támogatásával Európa magát védi meg az orosz agressziótól. Ha Ukrajna veszít, Putyin közelebb viszi a háborút a Nyugathoz. „Putyin érzi a gyengeséget, mint egy állat (…) És megeszi magukat vacsorára az EU-jukkal, NATO-jukkal, szabadságukkal és demokráciájukkal együtt” – mondta.
A tárgyalásokat javaslóknak azt felelte, nem érzékel „semmilyen alapvető lépést a béke felé Oroszország részéről”. Amit ehelyett tapasztalnak, az az ukrán városok elleni légicsapások sorozata. Keveset beszélt arról, hogy mit érhet el Ukrajna 2024-ben, de elárulta, hogy a Krím elszigetelése és az ottani orosz katonai képességek leépítése rendkívül fontos számukra, s ennek sikere szerinte Oroszországra is nagy hatással lenne.
A siker gyorsasága azonban attól függ, hogy Ukrajna milyen katonai segítséget kap a nyugati partnerektől – hangsúlyozta. A közvetlen feladat a szárazföldön az lesz, hogy megvédjék az ország keleti részét, kritikus infrastruktúráját, és „megmentsék Ukrajna nagyon fontos városait, Harkivot, Dnyiprót, Zaporizzsját, Herszont, Mikolajivot”.
A népszerűtlen mozgósítási tervek mellett úgy érvelt, hogy „az nemcsak a katonák frontra küldéséről szól, hanem (…) minden erőfeszítésünk latba vetéséről. (…) Ezt a döntést az ukránoknak kell meghozniuk. (De) ha továbbra is a belpolitikára koncentrálunk, ahhoz választásokat kell kiírnunk. Törvényeket módosítani, átírni az alkotmányt, de akkor felejtsük el az ellentámadásokat és a megszállt területek felszabadítását” – jelentette ki.