Fagypont körüli hőmérséklet uralkodik a térségben, egyre kevesebb az esély, hogy túlélőket találnak a mentőalakulatok.
„Bár jelenleg a világ legnagyobb kutató- és mentőcsapatával rendelkezünk, a valóság az, hogy nem tudjuk olyan gyorsak lenni, mint azt szeretnénk” – jelentette ki a török elnök, miután Adiyaman tartományába látogatott.
Recep Tayyip Erdoğan itt elismerte, hogy az állam nem reagált olyan gyorsan a katasztrófára, mint ahogy az elvárható lett volna. Közben a mentőcsapatok sikeresen kihoztak a romok alól egy tíznapos kisbabát és édesanyját. A kis Yagiz Ulast meleg takaróba burkolták, és egy tábori kórházba vitték. A mentőszolgálat munkatársai az édesanyját is elszállították, aki ugyan zavart és sápadt volt, de nem veszítette el eszméletét. A keletre fekvő Diyarbakirban a 32 éves Sebahat Varlit és fiát, Serhatot péntek reggel, 100 órával a rengés után mentették ki és szállították kórházba. Kahramanmaras városában péntek este egy anyát és két lányát mentették ki egy lakóház romjai alól.
Fotó: – | Forrás: AFP
Négy nappal a földrengés után a halálos áldozatok száma hivatalosan 23 726-nál jár. Törökországban eddig 20 213 holttestet számoltak össze, és 80 052 sebesültről tudnak Fahrettin Koca egészségügyi miniszter bejelentése szerint. Szíriában 3384 halálos álduzata van eddig a természeti katasztrófának, közülük 2166an vesztették életület a felkelők ellenőrzése alatt álló területeken. Ha mindeze nem lenne elég, százezrek váltak hajléktalanná a zord téli időjárás közepette, ráadásul sokaknak élelmük sincsen. A szíriai állami média közlése szerint Bassár el-Aszad elnök a földrengés óta most először mutatkozott nyilvánosan – egy aleppói kórházat keresett fel felesége társaságában, emellett jóváhagyta, hogy a felkelők is kapjanak támogatást, vagyis humanitárius segélyszállítmányok induljanak el a tizenkét éve tartó polgárháború frontvonalaihoz. A lázadók által ellenőrzött Északnyugat-Szíriában kifogyóban vannak a készletek, mivel a háborús helyzet nehezíti a segítségnyújtást.
Fotó: RAMI AL SAYED | Forrás: AFP
A mentőegységek éjjel-nappal azon dolgoznak, hogy az összedőlt épületek ezrei közt túlélőkre bukkanjanak a fagypont körüli hőmérsékletben. Azonban a remény, hogy túlélőkre bukkannak, egyre gyorsabban fogyatkozik. Török tisztviselők és az ENSZ szerint Szíriában és Törökországban mintegy 24,4 millió embert érintett a katasztrófa, a nyugati Adanától a keleti Diyarbakirig terjedő, nagyjából 450 km-es területen. Szíriában az epicentrumtól 250 km-re fekvő Hama déli részén is követelt áldozatokat a katasztrófa.
Fotó: MOHAMMED AL-RIFAI | Forrás: AFP
A hétfő hajnali órákban bekövetkezett földrengés a hetedik leghalálosabb természeti katasztrófa ebben az évszázadban – megelőzve a 2011-es japán földrengést és szökőárat, megközelítve a szomszédos Iránban 2003-ban történt 31 ezer halálos áldozatot követelő rengést – olvasható a Reuters hírében.
Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2023. február 10-én.