A Magyar Hang cikke.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfőt fogadja Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke Banja Luka repülőterén 2024. április 4-én. (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

Napok óta nem árulja el a külügyminisztérium, hogy terveznek-e esetleg menedékjogot adni az Orbán Viktor egyértelmű szövetségeseként számon tartott boszniai Szerb Köztársaság elnökének, Milorad Dodiknak. A téma azért merülhet fel, mert Dodikot a napokban ítélte el a bíróság első fokon, éppen akkor, amikor a magyar Terrorelhárítási Központ több tucat rendőre is éppen ott tartózkodott. Ráadásul azóta az is kiderült, hogy egy magyar katonai repülőgép szeretett volna leszállni Bosznia-Hercegovinában, ám erre végül nem kapta meg az engedélyt.

Felgyorsultak az elmúlt napokban az események Milorad Dodik, a boszniai szerbek szakadár vezetője körül. Múlt héten a bíróság egy éves börtönbüntetésre ítélte, további hat évre pedig eltiltotta a hivatali tevékenységtől, amiért nem hajlandó figyelembe venni Christian Schmidt, a nemzetközi közösség főképviselője döntéseit, és aláírta a Schmidt intézményének és hatásköreinek elutasításáról szóló törvényt. Bosznia-Hercegovina politikai és alkotmányos berendezkedését a boszniai háborút lezáró 1995-ös daytoni békemegállapodás határozza meg, ennek értelmében az ország két részből áll, a (boszniai) Szerb Köztársaságból és a Bosznia-hercegovinai Föderációból. A nemzetközi közösség főképviselőjének intézményét is ekkor hozták létre: a megbízottnak joga van törvényeket hozni és felfüggeszteni. Milorad Dodik azonban az utóbbi több mint húsz évben többször is kijelentette, hogy Bosznia-Hercegovina államként működésképtelen, és a boszniai Szerb Köztársaságnak függetlenné kell válnia. Érdekesség, hogy éppen az ítélet idején, a Terrorelhárítási Központ (TEK) 70 fős állománya „nemzetközi rendőri együttműködési program részeként” egy – kétoldalú megállapodás keretén belül – kiképzési céllal tartózkodott a Boszniai Szerb Köztársaság területén. Erről még maga, Dodik is beszélt, igaz, ő még 300 rendfenntartót említett.

A Magyar Hang a bírósági döntést követően küldött kérdéseket Szijjártó Péter minisztériumának, hogy Magyarország tervezi-e vagy nyitott lenne-e arra, hogy menedékjogot adjon vagy ajánljon fel Milorad Dodiknak. Az azóta eltelt öt napban számos közleményt kaptunk a tárcától, ám kérdéseinkre nem érkezett válasz.

Friss hír közben, hogy a boszniai védelmi miniszter, Zukan Helez megtiltotta egy magyar katonai repülőgép leszállását Bosznia-Hercegovinában. A gép először a szarajevói, majd a banja lukai repülőtérre kért engedélyt, de egyik helyszínen sem kapott leszállási engedélyt. Zukan Helez a közösségi médiában úgy vélekedett, hogy a gép érkezésének célja Dodik és köreinek támogatása lehetett Bosznia-Hercegovina destabilizálásában. Egyúttal aggodalmát fejezte ki a TEK kontingensének boszniai jelenléte miatt is. Lapunk már kereste az ügyben a Honvédelmi Minisztériumot, amint kapunk válaszokat, arról beszámolunk.

Hétfőn este közben kiderült, hogy Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a helyszínen van, hiszen Banja Lukában, Milorad Dodikkal közösen tartott sajtótájékoztatót. A magyar politikus szerint külföldről konstruált jogi boszorkányüldözés zajlik Milorad Dodik ellen, Magyarország viszont támogatásáról szeretné biztosítani a boszniai Szerb Köztársaság elnökét. – Elmúlt az az idő, amikor Magyarország tétlenül szemléli a balkáni eseményeket, amikor elszenvedői vagyunk ezeknek az eseményeknek. Ezért az utóbbi években, hónapokban egy olyan Balkán-politikát fogalmaztunk meg, és hajtunk végre, amelynek keretében cselekvő szereplői lettünk a térségbeli folyamatoknak, ellentartunk azoknak a nyugati törekvéseknek, amelyek destabilizációt idéznek elő – fogalmazott. Mint mondta, nem a boszniai szerbek a destabilizáció tényezői, hanem „az a nyugati, érzéketlen gyarmati vircsaft, amelyik ennek az országnak a szétfeszítésén dolgozik”.

Frissítés:
444-nek a külügyminisztérium elismerte, hogy az ő gépe volt az érintett. „Március 3-án Magyar Levente külügyi államtitkár hivatalos találkozóra utazott volna Szarajevóba és Banja Lukába. Miután a bosnyák kormány nem adott engedélyt a berepülésre, a rendelkezésre álló időkeretbe csak a Banja Luka-i látogatás fért bele. Keressük az alkalmat a szarajevói konzultációk lefolytatására” – közölték.

Orbán Viktor egyébként két hete a Karmelita kolostorban fogadta munkamegbeszélésen Milorad Dodikot. A Miniszterelnöki Sajtóiroda akkori szűkszavú közleménye szerint a tárgyalás során a felek áttekintették a Magyarország és a Boszniai Szerb Köztársaság közötti politikai és gazdasági együttműködés 2025-ös munkatervét.

Milorad Dodikot riválisai gyakran vádolják erőskezű vezetési módszerei miatt, s ezért talán annyira nem is meglepő, hogy Orbán Viktor szívélyes kapcsolatokat ápol vele. Hazánk különböző kölcsönökkel már többször is kisegítette a szerb entitást – többnyire éppen a választások előtt, hogy Dodik kampánya a lehető leghitelesebb legyen.

Hogy mi hasznunk van nekünk ebből a különös szövetségből, azt persze régóta találgatják a politikai elemzők. Vannak, akik a magyar kormányhoz közel álló üzletemberek befektetéseit említik a Srpskában, de olyanok is akadnak, akik úgy vélik, Orbán már annyira elszigetelődött a világban, hogy még a Putyin-párti nacionalista politikus barátsága is jól jön neki.