
Amennyiben Orbán Viktor májusban meglátogatná a tudományos akadémia alapításának 200. évfordulójára emlékező ünnepi ülést, tiltakozásul a résztvevők számottevő része elhagyná a termet – többek között ezt tartalmazza a Magyar Tudományos Akadémia gazdasági és jogtudományok osztályának állásfoglalása, amelyet az érintettek a Válasz Online-nak küldtek meg. A szavazók között van Chikán Attila, az első Orbán-kormány minisztere.
Az akadémikusok a miniszterelnök március 15-i beszéde ellen tiltakozva jutottak a fenti döntésre. Az irat szerint „A miniszterelnök a 2025. március 15-i állami ünnepségen elmondott beszédében több tekintetben is átlépte azokat az írott és íratlan normákat, amelyeket egy jogállamban a miniszterelnök semmiképpen sem léphet át. Erkölcsileg elfogadhatatlan, jogi felelősséget is felvető, az újkori történelmet ismerve pedig kimondottan veszélyes magatartásnak tartjuk a különféle társadalmi csoportok nagy nyilvánosság előtt történő, uszító jellegű dehumanizálását, hasonlóképpen a tendenciózus utalásokat arra, hogy bizonyos közösségek túl régóta élnek az országban, és túl sok mindent éltek túl”.
Földi András, az ELTE jogi karának professor emeritusa; Mihályi Péter, korábbi helyettes-államtitkár (1997–1998), a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára és Vörös Imre egykori alkotmánybíró, az MTA rendes tagjának előterjesztését a tagság – hosszas vita után – ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el a március 26-i ülésén. A Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya egyben felkérte az osztályelnököt, Halmai Péter Széchenyi-díjas közgazdászt, a Magyar Közszolgálati Egyetem egyetemi tanárát, az MTA rendes tagját, „szíveskedjék jelezni az MTA Elnökségének, hogy amennyiben a miniszterelnök személyesen megjelenne az MTA 2025. májusi jubileumi közgyűlésén, akkor számolni kell azzal, hogy a résztvevők számottevő része tiltakozásul elhagyná a termet”.
A szavazáson részt vett – többek között – Csaba László közgazdász, egyetemi tanár; Hamza Gábor Széchenyi-díjas jogtudós; Kecskés László jogtudós, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának korábbi dékánja; Lamm Vanda jogtudós, egyetemi tanár, az MTA alelnöke; Palánkai Tibor Széchenyi-díjas közgazdász, egyetemi tanár; Pálné Kovács Ilona jogtudós, egyetemi tanár és Vékás Lajos Széchenyi-díjas jogtudós, egyetemi tanár.
A szerkesztő megjegyzése
Igazi diktátortempó: meglátogatja és jóakaratáról biztosítja tönkretett áldozatát. Tudósok önbecsülése: „veszélyes magatartásnak tartjuk a különféle társadalmi csoportok nagy nyilvánosság előtt történő, uszító jellegű dehumanizálását, hasonlóképpen a tendenciózus utalásokat arra, hogy bizonyos közösségek túl régóta élnek az országban, és túl sok mindent éltek túl”.
Tisztelet a haza lelkiismeretének! Megvetés a megalkuvóknak!