Az MTA-tól kiszervezett hálózat, a HUN-REN Központ azt állítja, mindenki egyetért az átalakítási tervekkel. Ezzel szemben az ADF és a TDDSZ aláírásokat gyűjt, amit 700 dolgozó támogatott.

Az ADF korábban menetet is szervezett a tudományért | Forrás: Népszava

A magyar kormány az MTA egykori kutatóhálózatát gyakorlatilag az egyetemi átalakulásokból ismert közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok (kekva) mintájára privatizálná. A véleményezés alatt álló törvénytervezet a jelenlegi kutatóintézetek megszüntetését tartalmazza, és a kutatóhálózat ma még ismeretlen tervek szerinti szervezeti átalakítását vetíti előre – írja a „Privatizáció fenyegeti a legnagyobb magyar kutatóhálózatot” címmel Facebook-bejegyzésében az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF).

Az ADF érdekvédelmi, közösségi szervezet az akadémiai kutatóhálózatban foglalkoztatottak alulról szerveződő mozgalmaként indult, a kutatóhálózat MTA-tól való elszakítása óta egyesületként tevékenykedik, a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezetével (TDDSZ) összefogva aláírásgyűjtést indított az átalakítás ellen. Mint kiemelik, a magyar kormány és a kutatóhálózatot felügyelő HUN-REN Központ azt állítja, hogy a kutatókkal és a kutatóhelyek vezetőivel egyetértésben történik az átalakítás. – A valóság ezzel szemben az, hogy a kutatóhálózat közel 700 dolgozója szavazott az aláírásgyűjtésen az átalakítás ellen – teszik hozzá.

A részletek egyáltalán nem nyugtatták meg az érintetteket, és sorolták: „Az új szervezeti struktúra ugyanis átláthatatlan, és nem tartalmaz garanciákat a munkavállalók számára, az új rendszer pedig privatizálná az Akadémia közvagyonát. A törvényjavaslat megszüntetné az összes eddig kutatóközpontot és intézetet (köztük akár száz éve fennálló nemzeti intézményeket is), de nem szerepel benne egyetlen új intézet alapítása sem. A törvénytervezet szerint a munkáltatói jogok gyakorlása tekintetében és minden más módon az összes kutató és más munkavállaló közvetlenül a kormány által politikai alapon kinevezett elnöktől és vezérigazgatótól függne. A kutatóhálózatban feudális rendszer jönne létre, amelyben sem az MTA, sem más magyar tudományos intézmény, sem a a kutatóhálózatban dolgozók nem kapnának semmilyen szerepet”.

PRIVATIZÁCIÓ FENYEGETI A LEGNAGYOBB MAGYAR KUTATÓHÁLÓZATOT
Az elmúlt néhány nap fejleménye, hogy a magyar kormány az MTA egykori kutatóhálózatát gyakorlatilag az egyetemi átalakulásokból ismert közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok (KEKVA) mintájára privatizálná.

– A tervezet az államháztartás szinte valamennyi szabálya alól kivenné a létrehozandó új szervezetet, amit így a korrupció melegágyává változtatna. Az új szervezet nem tartozna elszámolni magánvagyonával, és mentességet élvezne a közérdekű adatok megismertetésének kötelezettsége alól – olvasható a bejegyzésben, amely szerint az ADF továbbra is kitart követelései mellett:

  •  Autonóm kutatóhálózat, érdemleges dolgozói közreműködés a döntésekben;
  • a kutatóhálózat egységének fenntartása;
  • a rendszerszintű központosítási tervek elvetése;
  • a kutatóhálózat helye a jövőre 200 éves Magyar Tudományos Akadémiánál van.

– Ezt a törvénytervezetet nem szabad beterjeszteni és elfogadni, mert súlyos kockázatokat rejt, veszélyezteti az akadémiai autonómiát, semmibe veszi a szubszidiaritás elvét, és autokratikus konglomerátummá alakítaná a kutatóhálózatot. Minderre tekintettel követeljük, hogy a kutatóhálózat szétverését célzó javaslatot ne nyújtsák be az Országgyűlésnek – szólította fel az illetékeseket az ADF.

Újra mellőzik a kutatókat, a fejük felett alakítanák át az MTA-tól öt éve elszakított hálózatot – Paradox helyzet, hogy a kutatóhálózatot felügyelő szerv nem a…

TDDSZ: flashmob a magasabb fizetésekért – Ma sem állt szóba a dolgozók képviselőivel a Magyar Kutatási Hálózat, a HUN-REN vezetése, amely nem vett tudomást a…

Sztrájkot fontolgatnak az akadémiai dolgozók, a tiltakozás hatására egy pontban az Orbán-kormány már meghátrált – A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat tervezett…