A terv számos figyelmeztetés nyomán született, miszerint Oroszország az évtized végéig készen állhat egy háborúra – írja a The Telegraph. A magyar Honvédelmi Minisztérium határozottan cáfolta a brit lap értesüléseit.
Az USA azt tervezi, hogy az orosz veszély ellensúlyozására alkalmassá teszi a kecskeméti katonai repülőteret atomfegyvereket célba juttatni alkalmas gépek állomásoztatása végett. Egyre több a jel ugyanis, hogy Oroszország az évtized végére felkészül egy újabb háborúra.
A fejlesztés az Európai Védelmi Kezdeményezés elnevezésű amerikai program alapján történne. Az alföldi támaszpontra F-15-ös Eagle vadászgépeket, A-10 Warthog sugárhajtású csatarepülőgépeket és C-5-ös Galaxy szállító gépeket vezényelnének.
Magyarországon eddig is megfordultak F-15-ösök és 16-osok, de többnyire csak átmeneti jelleggel, leginkább gyakorlatok során. A NATO azonban meg akarja erősíteni a keleti szárnyat.
Az elképzelés az, hogy új parkolópályát építenek, lesz egy másik gurulóút is, továbbá új világítást alakítanak ki, és új út is vezet majd a bázisra. Már megkötöttek egy 21 millió dolláros szerződést, ennek alapján új üzemanyagtároló létesül.
A szerkesztő megjegyzése
A Magyar Honvédség vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár a Magyar Honvédség egyik légi katonai szervezete, amely az MH Légierő Parancsnokság közvetlen irányítása alá tartozik. Rendeltetése Magyarország és a NATO szövetségesek légterének, csapatainak és területeinek oltalmazása, sérthetetlenségének biztosítása a NATO és a Magyar Légierő kijelölt egységeivel együttműködésben, alegységeivel együtt. Az alakulat a kecskeméti katonai repülőtéren látja el feladatait. A kecskeméti katonai repülőtér a Magyar Honvédség egyik harcászati repülőbázisa a pápai és szolnoki mellett. Kecskeméttől északkeletre található. Innen látják el a hazai légtér védelmét. A bázis rendezi a Kecskeméti Nemzetközi Repülőnapot általában minden második évben. (Forrás: Wikipédia)
Magyarország huszonöt évvel ezelőtt, 1999. március 12-én vált – elsöprő szavazati többséggel – az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) teljes jogú tagjává.
A 24.hu megkereste a Honvédelmi Minisztériumot az ügyben, ahonnan viszont határozottan cáfolták a brit lap értesüléseit.
„Az Amerikai Egyesült Államoktól olyan kérés, hogy Magyarország területén atomfegyver tárolására kerüljön sor, nem érkezett. Atomfegyverek behozatala a magyar kormány és az Országgyűlés hozzájárulása nélkül nem lehetséges. A kormány ilyen engedélyt nem adott és a jövőben sem tervez ilyenhez hozzájárulni.”