Az elmúlt huszonnégy órában komoly változások történtek az Ukrajnában zajló háború kapcsán.
1. Kijelenthető, hogy Moszkva offenzívája Harkiv térségében kifulladt, és az ukrán hadsereg egyes területeken elérte Oroszország határát. Ez ugyan nem sorsdöntő fordulat, de újabb mérhető, jól kommunikálható kudarca az orosz hadseregnek.
2. Tény, hogy Izjum térségéből Donbászba csoportosítja át erőit Moszkva, ami azt jelenti, hogy a háború második ütemének tartott nagy bekerítő hadműveletek megszakadtak, és a Kreml ismét kénytelen változtatni az inváziós stratégiáján.
3. Az orosz veszteségek óriásiak, független szakértők szerint az invázióban résztvevő 150-160 ezer katona harmada meghalt vagy megsebesült a háború két és fél hónapja alatt.
4. Ukrajna feladta Mariupolban az utolsó állásait, ezzel a rommá lőtt város egésze orosz ellenőrzés alá kerülhet…
5. Belorusszia az ukrán határhoz telepített több katonai egységet ami ugyan nem jelent támadást, de áttételesen segíti Oroszországot Kelet-Ukrajnában, mivel Kijev kénytelen biztonsági szempontból erőket átcsoportosítani egy esetleges fehérorosz támadás megakadályozása érdekében…
6. Komoly gondolatváltozás a Kremlben, hogy Putyin belenyugodni látszik a svéd és a finn NATO-tagságba. Moszkva álláspontja szerint ha a NATO nem telepít bázisokat és atomfegyvereket Svédországba és Finnországba, akkor Putyin szerint az nem is jelent fenyegetést Oroszországra. Számomra ez a nap híre, bár a helyzetet árnyalja, hogy Törökország blokkolni kívánja a két északi állam csatlakozását, mivel Erdogan szerint Svédország és Finnország kurd terroristáknak nyújt menedéket. Nos, ebben a formában ez nem igaz, de Törökország érzi, hogy ismét “kérhet” valamit Európától amitől Erdogan hatalma stabilabb lehet…
7. Az EU-ban megy a küzdelem az olajszankció Moszkva elleni bevezetése kapcsán. Álláspontom szerint a magyar kormány Törökországhoz hasonlóan meg fogja kérni az árát annak, hogy Brüsszel gazdaságilag gyengíteni tudja Oroszországot. Hogy ez jó stratégia vagy sem, az a “jövő zenéje”, de barátokat és jó pontokat nem szerzünk most, az biztos, sem Európában, sem Ukrajnában…
Összefoglalva: a harcok folytatódnak, a tüzérségi és légitámadások folyamatosak egész Ukrajnában, de most először mondom: olyan, mintha a háború mérlegének a nyelve hajszálnyira ugyan, de Kijev javára billenne.
Természetesen várható újabb orosz stratégiaváltás, de Moszkva esélyei a győzelemre csak akkor nőnek, ha történik például egy erős mozgósítás az orosz hátországban, vagy valamilyen frontáttörés következne be Kelet-Ukrajnában.
Meglátjuk, az biztos, hogy Putyin egyelőre nem adja fel…
A szerző Facebook-bejegyzése 2022. május 17-én.