Néhány esztendővel ezelőtt egy amerikai folyóirat körkérdést intézett olvasóihoz: mondanák meg, miben látják az automobilizmus rohamos fejlődésének a hasznát. Egyikük azt felelte: abban, hogy lényegesen csökkent a lótolvajok száma.
Az amerikai rendőrség múlt esztendei beszámolójában a lókötők nem szerepelnek ugyan, de kiderült belőle, hogy az Egyesült Államokban egy év alatt kis híján egymillió autót loptak el, minden 34. másodpercben egyet. Nem tudom, hány ember munkája ez, hányan választották ezt a fárasztó pályát, mert a bűnösöknek csak nagyon kis hányadát sikerült kézre keríteni. Annyi bizonyos azonban, hogy ilyen teljesítményt csak kíméletlen önhajszolással, egységrontó stréberkedéssel lehet elérni. 923 600 autót ellopni rövid 365 nap alatt igazán figyelemre méltó igyekvést feltételez.
Nem kétséges, hogy az autótolvajok éjt nappá téve serénykednek. Vasár- és ünnepnapokon sincs pihenés. Nehéz kenyér, és könnyű elképzelni az elhanyagolt feleségek házsártoskodását, mert milyen élet az ugyebár, amikor a férj csak a munkájának él, nem törődik a családjával.
A gúnyorosság vádjától mentesít bennünket az a hír, hogy New Jersey állam kormányzója, Bearn úr bejelentette, a szomszédos New York állam ellopta tőlük a Szabadság-szobrot. Igen, a nyolcvankilenc esztendővel ezelőtt felállított szoboróriást, amely a Hudson folyó torkolatánál fekvő Liberty-szigeten áll. Márpedig ez a sziget nem Nem York, hanem New Jersey állam területéhez tartozik. A kormányzó tehát tolvajt kiált! Annál is inkább, mert a híres szobrot ábrázoló emléktárgyakra kivetett adót New York állam szedi be. És gazdaságilag bizony nehéz idők járnak New Jerseyre is.
Megjelent A Hét VI. évfolyama 17. számában, 1975. április 25-én.