Orbán Viktor jóslata beigazolódni látszik, annyi megkötéssel, hogy Nyugatról leginkább a náci elvekkel rokonszenvező szélsőjobboldaliak érkeznek, zömmel nyugdíjasok, akik Magyarországot tekintik olyan helynek, amelynek kormánya sok tekintetben nézeteikkel egyező politikát folytat.
Szélsőjobbos nézeteket valló német ajkú nyugdíjasok menedékhelye lett a Balaton – olvasható a Hvg.hu riportjában – Politikai üldözöttnek érzik magukat, nézeteik szerint Magyarország az ígéretek földje. Vezetőjük és kalauzuk Ignaz Bearth, egy hírhedt svájci férfi. A magyar szélsőjobboldali, majd fideszes körökben örültek a politikai menekültnek, Nyugaton azonban azt is megírták, hogy a Lajtán túl miként fogyott el körülötte a levegő. 2015-ben még az iszlámellenes Pegida mozgalom szóvivői posztjáról is lemondatták, miután kiderült, hogy százezres Facebook-követőtábora jelentős részben vásárolt indiai álprofilokból állt. A svájci főügyészség is vizsgálatot indított ellene, miután egy bejegyzésében az akkori német kancellárt, Angela Merkelt és kormányát nácinak nevezte. A problémás Facebook-posztot és a Jobbik pólójában pózoló fényképeit azóta törölte. Két évre rá a platform felfüggesztette a profilját, miután a német ügyészség megállapítása szerint nemcsak uszító tartalmakat, de álhíreket is terjesztett. Azóta már a profilja is „fake”, hiszen álnéven posztol, de Telegram- csatornáján közel negyvenezren követik élő bejelentkezéseit és politikai fejtegetéseit. Ideológiája szinte pontról pontra rímel az Orbán-kormány nézeteivel: migrációellenesség, oroszpártiság és a szuverén nemzeti állam védelme.
Egy évvel magyarországi letelepedése előtt egy koronavírus-tüntetésen a svájci rendőrség őrizetbe vette. Bearth ugyanis oltástagadóként arra buzdította követőit, hogy álljanak ellen a járvány idején bevezetett korlátozásoknak. A svájci Sankt Gallen kanton 7500 svájci frankos (közel 3 millió forint) tartozás miatt eljárást indított ellene, mivel a férfi úgy kapott munkanélküli-segélyt, hogy egyúttal – rendes vírustagadóként – a Covid-járvány idejére szóló segélyt is felvette.
Hiába keresték azonban a svájci hatóságok, Bearth 2022-ben Zalabéren kezdett új életet. Nem sokkal később a Védett Társadalom videó-interjújában már a hálózatépítés sikereiről számolt be: „Szinte mindennap találkozom valakivel, akinek saját cége van. Sokan számolják fel a vállalkozásukat Németországban, majd Magyarországon újat alapítanak, például villanyszerelők, fűtéstechnikai szakemberek. Sok AfD- vagy WiR2020- (oltástagadó német párt) szimpatizánst ismerek, akik már sokat letettek az asztalra, vagyonnal rendelkeznek, és Magyarországon fektetnek be.”
A hálózat pedig egyre növekszik. Olyannyira, hogy a német nagykövetség is számon tartja a bevándorlás jelenségét. A HVG megkeresésére elmondták, egyre több család emigrál Magyarországra, mert elégedetlenek a németországi helyzettel. Igaz, nagy részüket ők is szélsőjobboldali beállítottságú politikai „menekültnek” tekintik.

Címkép: AfD tüntetők