Az EU Bizottság várhatóan szankcionálni fogja a Kínából származó importot. Erre több lehetősége van: vámok, vámon kívüli eszközök (például elnyújtott engedélyezési- és vámeljárás, importilleték, s végül teljes import tilalom bizonyos kínai árukra: tiltólisták). Az Unió külkereskedelmi mérlege Kínával szemben negatív (2022-ben 635 milliárd euróval volt több az import, mint az export), ezen az EU nagyon nem veszíthet. Azaz, többet nyerhet, mint amit veszít. Ezt persze gondosan elemezni kell, figyelembe véve a viszonosság elvéből fakadó ellenlépéseket is, ám ez már nyilván megtörtént. Ursula von der Leyen beszédéből erre lehet következtetni. Továbbá arra, hogy az EU és Kína kereskedelmi/gazdasági háborúja is küszöbön áll, a már folyó USA-Kína háború mellett.
Igen, véget kell vetni a kínai gazdasági/kereskedelmi agressziónak, egyszer és mindenkorra. Kínát ugyan nehéz felfüggesztetni, vagy pláne kizárni a WTO-ból (utóbbi nem is lehetséges), de a piaczavarás miatt szinte minden eszköz bevethető.
Ez esetben (mondjuk például akár a legenyhébb: vámemelés bizonyos termékekre) a magyarországi kínai akkugyártásnak lőttek. Kész. Vége. Pedig még jóformán el se kezdték. Hát ne is.
Ehhez kapcsolódó hír, hogy az USA-beli Oregon és Nevada határán a világ eddigi legnagyobb lítiumkészletét tárják fel. Ez végső csapást jelenthet Kína számára az akkuiparban.
Azt nem lehet mondani, hogy a budapesti orosz bábkormány nem követi számos elődje nyomdokait. Ha csak egy rossz ló is van az indulók között, ők arra tesznek. Vesztünkre.
A szerző Facebook-bejegyzése 2023. szeptember 19-én.