A NATO sikere volt minden valószínűség szerint Stoltenberg főtitkár budapesti látogatása.

Valószínűtlen, hogy (amint azt a zoknisajtó állítja) azért jött volna, hogy rávegye Hungaroführert: szállítson fegyvert Ukrajnába. Katonákról eleve nincs és nem is lehetett szó: a szervezet nem lép kezdeményezőként harcérintkezésbe az oroszokkal, és ennek kockázatát is kerüli: nem fog tehát harcoló egységeket küldeni Ukrajnába.
És ha erre sor kerülne is (bár nem fog), az sem jelentene az 5. cikk szerinti helyzetet, mert ez a helyzet csak akkor áll elő, ha egy tagállamot támadás éri – idegenben vívott támadó harcra az 5. cikk nem vonatkozik.
Ezen az alapon például valamennyi tagállam egyszerre megtámadhatta volna Jugoszláviát 1999-ben, hiszen 1999 május 27-én Skorenovac közelében egy odatelepített rakétaosztály vezetője lelőtt egy F-117-es „Stealth” (Lopakodó) vadászbombázót, amely épp az akció befejezése után tartott hazafelé. (A pilóta katapultált, sértetlenül kimentették). Ez természetesen közvetlen harcérintkezés, ám NATO-állam területét nem érte támadás, tehát például Magyarország, mint új tagállam, és sok más NATO-tag beavatkozására sem került sor.
Ezt azért írtam le ilyen hosszan, mert azt hiszem, hogy a megállapodás arról szólt, hogy az Ukrajna támogatásában részt vevő ellátó csapatok és utánpótlás áthaladhat magyar területen. Így egyik félnek sem kellett „arcot vesztenie”. Mi több, erről alkalmasint szó se volt.
Nem is szólva arról, hogy Stoltenberg és környéke nem hülye, hogy olyasmire próbálja rávenni a magyar kormányt, amiről eleve tudja, hogy reménytelen. Ilyen akkor következhetett volna be, ha ajánl valamit cserébe, de ez nyilván nem volt opció. Hungaroführer tehát (a választásokhoz hasonlóan) megint olyasmit állított be sikernek, ami nem az. Egyrészt mindenki tudta, hogy egyetlen tagállam sem köteles részt venni nem támadó harmadik ország elleni műveletekben (ez Jugoszlávia esetében is így történt), és erről nem is lehetett vita. Másfelől milyen érdekes: most egy szó sem esett a NATO-eszközök áthaladásának tilalmáról amire Hungaroführer olyan nagyon ragaszkodott korábban.
Mint azt Kuncze Gábor oly szellemesen megjegyezte: ha Orbán lett volna Napóleon, Waterloo után fényes győzelemről számolt volna be.
Mint most is.

A szerző Facebook-bejegyzése 2024. június 13-án.