1. A két ország között kereskedelem évtizedek óta évi 2.-2,5 milliárd dollár passzívumot mutat, azaz ennyivel többet importálunk, mint exportálunk, azaz ennyivel több pénzt fizetünk, mint amennyit kapunk. Magyarul: a magyar-kínai kereskedelem ráfizetéses.
2. A Kínába irányuló magyar export a teljes magyar kivitel körülbelül 1, azaz egy százaléka. Minthogy a kínai külkereskedelem, akárki akármit mond, pártállami, Pekingnek módjában lenne a vásárlásait növelni. Meg is teszi. Bikaspermával és cseresznyével. Nem tudom, a kettő közül melyik a feldolgozott termék, a bikasperma is inkább félkésznek tűnik, így, önmagában. De ez, akármilyen felajzottak is a bikák, nem tesz ki két milliárd dollárt.
3. Miért épp Kínával kell nukleáris együttműködés, akármit is takar ez a szó? Ha már, akkor például a Westinghouse miért nem jött számításba? Ja, mert az amerikai. Szlovéniának-Horvátországnak jó volt, nekünk nem.
4. Kína eddig soha egyetlen országgal sem tartotta be gazdasági megállapodásait, sőt, ha ezek nem teljesültek, a adott országon akarta leverni. Helyesen említették Crna Gorát (Montenegrót), ahol a Bar-i kikötőt kérték cserébe az adósság törlesztéseként, miközben a 45 km-es autópályát, amire az ügylet vonatkozott, azaz amire a hitelt adták, egy öt kilométeres szakasztól eltekintve, nem építették meg.
Kína megbízhatatlan partner. Csak a saját érdekét nézi, egyoldalú előnyöket akar, erőszakos és gátlástalan.
Mit fog tenni Magyarország, ha az EU (például francia kezdeményezésre) úgy dönt, hogy, mondjuk, büntetővámokat vet ki a Kínából származó árukra, piaczavarás címén? Mint uniós országnak, Magyaroroszágnak sincs saját vámrendszere. Akkor befürödtünk? Nem. Csak eljött az igazság órája.
Jut eszembe: réges-régen, mikor ljubljanai külszolgálatomra készültem, az illetékes főosztályon a nyári szabadsások miatt létszámhiány volt. Régi kollégám és barátom, a főosztályvezető megkért, írjam meg Medgyessy Péter miniszterelnök pekingi látogatásának a gazdasági kapcsolatokra vonatkozó előkészítő anyagát. Találtam elég forrást, korábbi anyagokat. Megírtam. Szó szerint bekerült a teljes előkészítő anyagba.
Nem fogjátok elhinni, a bikaspermától és a cseresznyétől eltekintve majdnem ugyanazok voltak az alapkérdések, mint most A kínaiaktól kértük a kiegyensúlyozottabb kapcsolatokat.
Semmi nem lett belőlük.
A szerző Facebook-bejegyzése 2024. május 9-én.