Elolvastam a magyar miniszterelnöknek az Európai Tanács elnökéhez írt levelét, mind a tíz pontot.
1. Iszonyúan alacsony színvonal. A mi költségünkre…
2. Olyasmiről számol be, amit minden újságolvasó tud, például hogy az USA a választás évében a választással van elfoglalva, vagy hogy a kampány fő témái belpolitikai jellegűek. Mintha a levélíró a címzettet komplett hülyének nézné.
3.A hadviselő felek nyerni akarnak. V.ö.: Jeopardy: „a hegyek felül vannak.” (Karinthy)
4. Az USA politikája többszörösen háborúpárti. Nyilván azért, mert megtamádta Ukrajnát.
5. Kína nem akar beavatkozni a békecsinálásba. De beszéljük rá, hátha mégis.
6. „A jelenlegi helyzetben egy erős erkölcsi és racionális alapokon nyugvó lehetőséget találhatunk arra, hogy új fejezetet kezdjünk politikánkban.” Azon kívül, hogy ez a mondat értelmetlen, arra utalhat, hogy az EU-nak eddig nem volt sem erkölcsi (?) sem racionális alapokon nyugvó politikája. Az erkölcsi alap vajon mit jelent? Hogy Oroszországot kellett volna támogatni? Hát a „racionális” alap? Hogy hülyék vagytok?
7. Elvesztettük a „Globális Dél” jóindulatát. Pedig Lepsényél még megvolt. Vajon hallott-e a levélíró a Doha-fordulóról? Szerintem azt se tudja, mi az. Csak ül és énekelget.
8. A 9. pontban az a külön izgis, hogy kezdeményezzünk kezdeményeztést.
9. Trump elnök „valószínűsíthető” győzelme esetén jelentősen nagyobb teher hárul Európára. Aha. De mi van, ha Trump nem győz? Van egy ukrán közmondás: „Akkor mondd, hogy ‘hopp!’, mikor már átugrottad”.
Sejtem, illetve tudom, hogy van néhány volt diplomata kollégám, aki ezt olvassa. Halkan kérdem, mit kaptak volna, ha ilyen színvonalú anyagot készítenek a vezetés számára? Tőlem például, csak a magam nevében beszélek, megkérdezték volna, hogyan kerültem az államigazgatásba, és nincs-e kedvem máshol, esetleg legelésző kis birkaként folytani a munkát.
A szerkesztő megjegyzése
Láttuk, olvastuk a dokumentumot, betűhíven közölni nem mertük (hátha nem szabad), de legfőképpen azért, mert a formája nem levél, hanem jelentés. Vajon kérte a magyar miniszterelnöktől valaki is ezt a jelentést? Főleg a címzett persze… Amíg erre a kérdésre választ kapunk, beérjük kommentárok közlésével.
A Doha-forduló 2001 novemberében indult el, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) Negyedik Miniszteri Konferenciáján Doha városában, Katarban, azon a találkozón a kormányok megállapodtak a napirendi pontokban, melyek a jövőben tárgyalt kérdéseket körvonalazzák.
Az „ukrán mondás románul: Nu zice hop până n-ai sărit (sau până nu treci) șanțul.” Ne mondd, hogy hopp, amíg át nem ugrottad az árkot. És véleményünk szerint akkor is mi van, ha Trump győz, de – mert nem akarja vagy nem tudja – nem azt teszi, amit most mond.