Hát most tényleg zavarban vagyok, hogyan vették fel ezt az alakot az egyetemre, ahol történelemből is vizsgázni kell.

A történelemben mindig nálunk nagyobb birodalmak voltak körülöttünk”, és „mi sohasem akartunk beléjük harapni, mindig ők akartak belénk harapni”. Akkor tehát nem mi kezdtük a Rákóczi-felkelést, a „Recrudescunt”-ot nyilván Bécsben írták. A Pilvax a Grabenen van, vagy a Kärtnerstrassén, és 1956 október 23-án is szovjet fiatalok vonultak az utcán.
Vigyázat! Holnaptól ez kétharmados törvény, de lehet, hogy csak éjfél előtti rendelet.

„Nekünk nincs szükségünk arra, hogy más mondja meg nekünk, hogyan éljünk” – mondta, szerinte ez „a szuverenitás legmélyebb értelme.” Nocsak. A „szuverenitásvédelmi” törvény egy az egyben orosz mintára készült. Moszkva megmondja nekünk, hogyan éljünk. Az EU-nak viszont tagja vagyunk – ez pont olyan, mint mikor a futballista azt kiabálja: nekem ne a többi tíz játékos mondja meg, hogyan játsszam, majd én megoldom! Mert én szuverén vagyok. Röpülne is a csapatból, csicseregve.

„Most itt van például az amerikaiak törekvése, hogy belepréseljenek minket a háborúba”. Szegény Lengyelországot már belepréselték. Meg a skandinávokat, meg a németeket. Meg a franciákat. Meg mindenkit. Csak minket nem. Magyarország préselhetetlen. És akkor csodálkoznak, hogy az ukránok nem tesznek szerelmi vallomást a magyar kisebbségnek,

„Ha százmillióan (sic!) lennénk, akkor talán megengedhetnénk magunknak egy bezárkózást, mert a gazdaságunk mérete elegendő lenne, hogy csak saját magunk is megfelelő mennyiségű jólétet tudjunk előállítani”.
Nem szívesen buktatok az egyetemen (eddig összesen kétszer tettem), de ilyen kijelentés olvastán vagy hallatán bizony megfordulna a fejemben. Valamikor régen valóban az volt a helyzet, hogy Nagy-Britannia, a Szovjetunió, Kína vagy az USA, sőt, talán Franciaország is, a gyarmatbirodalmával önmagában integrációként majdnem független volt a világgazdaságtól. Ma valamennyi ország, a legnagyobbak is függenek a világgazdaságtól: szabályok vannak a nemzetközi kereskedelemben (WTO, EU) és harcok is (EU-USA-Kína ellentét), különböző mértékben, de függenek az energiától, nem is szólva a technológiai versenytől: ha egy technológiánál csak egy jobb is van, már nem ér semmit a többi.
És így tovább.
Megbuktál, mein Führer

A szerző Facebook-bejegyzése 2023. december 1-jén.