avagy: HA EZ NEM FASIZMUS, AKKOR A MI FENE?

I. Mussolini elgondolásai a fasiszta forradalomról
Mussolini elgondolása egy oly rendszer felépítése volt, amelynek alapja a béke és egyensúly, irányítója pedig a csakis egyetemes nemzeti célokat szem előtt tartó pártatlan államhatalom. …mindent az az állam foglaljon magába, minden az államért legyen és semmi sem történjék az állam ellen. … az új rendszert elsősorban a gazdasági életben kellett megvalósítani, … a modern állam létalapját a munka és a termelés képezik és ehhez kell alkalmazkodni az állam egész berendezkedésének. (Népszava)

II. Gömbös Gyula 95 pontjából (Nemzeti Munkaterv):
1. Politikánk célja
Politikánk célja a magyar nemzet megerősítése, felvirágoztatása, a nemzet minden tagja részére az elérhető legnagyobb erkölcsi és anyagi jólét biztosítása. Mivel ez a cél csakis szilárd alapokon nyugvó, határozott célkitűzésekkel dolgozó s erőteljes alkotmányos központi akarat által irányított független nemzeti állam keretén belül valósítható meg, politikánk közvetlen feladatául az öncélú nemzeti állam kiépítését tekintjük
33. A család, nemzet, vallás, hatóságok, hadsereg és őrtestületek védelme
A társadalmi és állami élet alapját alkotó intézmények: a család, a nemzet, a vallás, a hatóságok, a hadsereg, valamint az őrtestületek intézményes jogvédelmének fenntartása és hatályossá tétele különös gondunk lesz..
45. Munka és nem segély.
Munkaképes emberek munkanélküliség címén való segélyezésének elvi ellenségei vagyunk s a munkanélkülieket csak munka ellenében támogatjuk.
73. Közüzemek
A közüzemek tekintetében elvünk az, hogy a termelés irányítása és általában a közérdek szempontjából szükséges üzemeket fenntartjuk. Az egyéb közüzemeket, amelyek a magángazdálkodásnak indokolatlan versenyt támasztanak és közérdeket nem szolgálnak, megszüntetjük.
77. A hitelszervezet egyszerűsítése
Hitelszervezetünket egyszerűsíteni és működését ezzel olcsóbbítani akarjuk. Az azonos célú és üzletkörű szervek számát összeolvasztás útján apasztani kívánjuk.
80. A külföldi hitelek ellenőrzése
Gátat akarunk vetni a nemzet további eladósodásának. Újabb külföldi hiteleket csak tervszerűen és lehetőleg gyorsan amortizálódó, produktív célokra veszünk igénybe. A külföldi hitelek igénybevételét fokozott ellenőrzés alá kívánjuk helyezni.
X. Kultúrpolitika
83. Magyar faji sajátságokban gyökerező kultúrpolitika. Magyar faji sajátságokban gyökerező, keresztény erkölcsön és világnézeten felépülő nemzeti kultúrát akarunk.
91. Középiskolai reform
A középfokú közoktatás terén előkészíteni kívánjuk az általános műveltséget adó középiskolák és az ipari, kereskedelmi, mezőgazdasági szakoktatás szerves összeműködésén alapuló, a mai sokféle iskolatípus redukciójára vezető középiskolai reformot. A gyakorlati irányú középiskola-típusban különös nyomatékkal kívánjuk a mezőgazdaság szempontjait érvényesíteni. (24.hu)
A hasonlóság az orbáni politikával félelmetes.

III. És íme, megérkeztünk a mába
A miniszterelnök szerint a gazdasági válsággal véget ért a nyugati jóléti társadalom időszaka, most a munkaalapú társadalmat kell felépíteni. Orbán Viktor a 22. Bálványosi Nyári Szabadegyetem zárónapján tartott előadásában úgy vélte: Magyarország minden más európai országot megelőzve adta meg a helyes választ a korszakváltásra. … Orbán Viktor hozzátette: csak akkor lehet felépíteni egy sikeres államot, ha egy erős nemzet áll mögötte. (Infostart)
És a kérdés az, hogy most mi következik. A magyar válasz az, hogy egy munkaalapú állam korszaka következhet el, mi egy munkaalapú társadalmat akarunk szervezni, amely – mint az előbb említettem – vállalja annak ódiumát, hogy kimondja, karakterét tekintve nem liberális természetű. (Orbán Viktor)
A jóléti állam Nyugat-Európába sem fog visszatérni, mert nem versenyképes, helyette a
munka alapú társadalmat kell kiépíteni. Magyarország nem jóléti állam, hanem munkaalapú társadalom, ahol a kormány célja a teljes foglalkoztatottság. Nem fizetünk segélyt, ha az állampolgárok nem nyújtanak cserébevalamit (hvg.hu)

IV. Következtetések
A „Nemzetei Együttműködés Rendszere” a fasiszta ideológia és a kádári állampárt/pártállam keveréke, de több benne a Gömbös-Mussolini féle anyag. Eszerint a „nemzet” egyféle massza vagy gyurma, amely folyamatosan formázható és formázandó, akár a napi igények szerint. Megvalósítja ugyanakkor Orwell 1984-ét is: unalomig ismétlődő, kötelezően elmondandó jelszavak és állandó jelzők (most például „szankciós infláció”, „dollárbaloldal”) – valóságos tartalom nélkül. Fontos tovább a mindenkori Egy az Egység, a másképp vélekedők az ellenség, vagyis már megint ott vagyunk, hogy aki nincs velünk, az ellenünk van. Az ellenséget persze külföldről pénzelik, Így volt ez az 1956-os forradalom leverése után. A kora kádári propaganda végül is „a CIA által irányított Szabad Európát” tette meg a felkelés egyik kitervelőjévé, mintha enélkül idehaza mindenki elégedett lett volna a rendszerrel. Ja, és megint az USA, az amerikai imperializmus („plutokrácia”, ahogy a nácik nevezték) a fő bűnös.
A szabad, civilizált világban közutálatnak örvendő Vezér (ahogy én hívom: Hungaroführer) pedig folyamatosan összetöri a tükröket. Mígnem egyszer megvágja magát a szilánkokkal.

Forrás: Újnépszabadság