Hallom, mi történt az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának ülésén, különös tekintettel Nagy Márton nagy pofájára (és Bulgakov után szabadon: még ő volt megsértődve)… Ehhez:
1. Az élemiszer-infláció jól érezhetően 10 és 20 százalék között van, és ez nem módszertani vagy felfogásbeli kérdés: ez tény. Olyan tény, amely magával fogja húzni a teljes inflációt. A növekedésre koncentráló , hatalmas eufemizmussal gazdaságpolitikának nevezett valami, ami csupán a hű oligarcháknak a hűségért adott juttatás, fütyül az egyensúlyra, márpedig az infláció egyensúlyi kérdés. Ha ennek ellensúlyozására öntik a pénzt a gazdaságba (ezt hívják virágnyelven növekedésnek), akkor beindul az a jelenség, ami ár-bér spirálnak szoktak hívni, holott annál bonyolultabb. Eközben leálltak a beruházások, a infláció ugyan segíti az exportot, de következő fordulóban megdrágítja a behozatalt, csökkenti a veresenyképességet, így az exportot is.
Mindez arra utal, hogy kettős deficit lesz: a költségvetésé és a fizetési mérlegé. A fizetési mérleg hiányát, IMF híján (amelyet pont erre találtak ki), hitelből kell pótolni, de az most már nehezen fog menni, mert a felvett hitelek kamatait (még nem is a tőkerészt) kell törleszteni.
Mellesleg: ha beindulnak a beruházások, annak újabb infláció-gerjesztő hatása lesz, akárcsak annak, ha a kormány sarlatánjainak nagy örömére nő a fogyasztás (jelzem, ennek jelei már most érezhetők). Nő az infláció, erre a fogyasztás visszacsökken, vagy újabb pénz ömlik a gazdaságba, és megint nőnak az árak, a forint tovább gyengül, ha még lehet.
2. Világos, hogy Hungaroführer most az USA-ba megy pénzért: visszakéri a Trump-drukkerség árát. Csakhogy, minden ellenkező állítással szemben, sem az USA, sem Elon Musk nem jótékonysági intézmény. Pénzt nem ad. Mire föl? Ami a beruházásokat illeti: ezek hosszú távúak. 2025-re nem húznak ki a sz@rból.
Továbbá: könnyen lehet, hogy még az amerikai beruházásoknak is a kínai tőke kivonulása lesz az ára. Az akkugyárak összeomlása az egész gazdaság összeomlását jelenti, és ennek pótlásához biztosan nem lesz amerikai tőke, nyugat-európai meg pláne nem. Időben a kettő nem esik egybe, márpedig Elon Musk (aki ki tudja meddig lébecol, összeomlása elkerülhetetlen, csak azt nem tudni, mikor következik be) sem ruház be egy összeomló gazdaságba. Más a barátság, és más az üzlet.
3. Ha az USA kivonulgat Európából, akkor mi a garancia arra, hogy
– Magyarországra pedig bevonul,
– nem maradnak a kínaiak,
– nem fokozzák nyomásukat az oroszok.
Elgondolható, hogy az USA elnöke majd szépen összecsókólózik Putyinnal? Oroszország, akárki is az amerikai elnök, mindig az USA ellensége marad. OK. De akkor mit keres az USA baráti körében olyan ország, Magyarország,, amely gyakorlatilag Oroszország része, legfőbb vazallusa, Amerika és a szabad világ elleni hírszerzési központja, és a kínai tőke gyarmata? Trump/Musk vajon nem kér cserébe semmit a közeledésért?
És mi lesz a következménye annak, ha a Hungaroführer le akar számolni az oroszbarátsággal és a kínai tőkével? Maradhat-e a helyén?
El lehet azt akár képzelni, hogy az USA és Oroszország közt, csak Trump miatt, valamiféle együttműködés alakul ki? Akkor az USA feladja világuralmi céljait? Osztozkodna Moszkvával? És mit szólna mindehhez az amerikai tőke, főként a hadiipar?
Godot meg nem jön.
A szerző Facebook-bejegyzése 2024. december 10-én.