Kisszely Zoltán az ATV/Aktuálban (igaz, hogy már a játékvezetői sípszó előtt néhány perccel) szóba hozta a dániai fegyvervásárlások okozta „botrányt”. Anélkül, persze, hogy kifejtette volna – megengedem, idő híján –, hogy miről is van szó. Nos, maga az ügy , bár tényleg vannak súlyosan vitathatató vonatkozásai, azt jelzi, hogy vannak olyan országok, ahol még működik a demokrácia önvédelme.

2023 januárjában Dánia szociálemokrata-liberális-konzervatív kormánya (konkrétan Jacob Ellemann-Jensen akkori védelmi miniszter, a néhai Uffe Ellemann-Jensen külügyminiszter, Európa egyik legjobb politikusának a fia – jobbközép liberális Venstre párt) bejelentette, hogy az általa megrendelt Caesar (haubitzerekből álló) nehéztüzérségi rendszert a gyártó francia cégtől egyenesen Ukrajnába irányítja, adományként. Mivel ezáltal rés keletkezik a dán védelmi rendszerben, más forrás után kellett nézni, és ebben az esetben nyilvánvaló, hogy a gyorsaságnak döntő szerepe volt.

Ezért, a Folketing (parlament) nagy többségének jóváhagyásával), az izraeli Elbit cég ATMOS, illetőleg PULS rendszerének megvásárlása mellett döntött, összesen mintegy 1,8 milliárd dán korona (1 DKK=kb. 54 HUF) értékben.

Felmerült, hogy időközben egy francia cég, a Nexter is ajánlatott tett, és annak lehetősége is, hogy a Folketing illetékes bizottsága nem hagyta volna jóvá a beszerzést, ha tudta volna, hogy más ajánlattevő is van. A Nexter kijelentette: a dánok nem is kértek ajánlatot tőlük, tehát nem derült ki, hogy kedvezőbb feltételekkel szállítottak volna.

A fő gond azonban az volt, hogy a miniszter azt közölte a Folketing bizottságával, hogy az Elbit ajánlata január végi szállításra szól, holott valójában június végi határidő szerepelt a megállapodásban. A sürgősség tehát így más értelmezést nyert.

Az ügyben a vita több mint egy évig tartott.

Időközben miniszterváltás történt, Ellemann-Jensen gazdasági miniszter lett (később teljesen visszavonult a politikától, valóban egészségügyi okokból), a Folketing pedig nem ítélte el őt az Elbit-ügy miatt, bár a hadsereg beszerzési hivatalából számos elbocsátás történt. A tüzérségi rendszert közben az izraeli fél leszállította.

Más.

Az Amnesty InternationaL 2025 februárjában pert indított Dánia ellen amiatt, hogy a Gázát bombázó F-35-ös gépekben dán alkatrészek is vannak. A per (szerintem groteszk, de inkább keserű bohózat) Koppenhágában, dán bíróságon zajlik ítélethirdetés március végére várható.

Megjegyzem még, hogy Dánia azok között az országok között van, amelyek a legtöbb fegyvert és harceszközt (köztük F-16-osokat) szállították Ukrajnának, és ezt az esetleges béketárgyalásokig maradéktalanul folytatják.

A szerző Facebook-bejegyzése 2025. február 24-én.