Soha nem épült még egy év alatt annyi autópálya és gyorsforgalmi út a rendszerváltás után Romániában, mint tavaly, amikor – Erdélyt némiképp kikerülve – 195 kilométert adtak át a forgalomnak. Az idei tervek is rendkívül ambiciózusak, Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter több mint 250 kilométer kivitelezését ígéri. A Pro Infrastruktúra Egyesület összesen 190-200 kilométer autópálya és gyorsforgalmi út átadását tartja reálisnak, és azt üzeni a döntéshozóknak, hogy a folyamatos bővítés helyett a jelenlegi munkálatok befejezésére fordítsák a rendelkezésre álló pénzt.
„Ez egy rekordév, akárhogy is nézzük. A legtermékenyebb év volt Románia történetében az autópálya-átadások tekintetében” – így jellemezte a minap 2024-et a hazai közúti infrastruktúra-beruházásokat rendkívül kritikus szemmel nyomon követő Pro Infrastruktúra Egyesület elnöke. A HotNewsnak nyilatkozó Ionuț Ciurea arra utalt, hogy tavaly újabb 195 kilométer sztrádán és gyorsforgalmi úton indulhatott meg a forgalom, ami valóban az eddigi legnagyobb éves teljesítménynek számít a hazai közútfejlesztésben.
Az új autópályaszakaszok egy részének átadása már tavasszal és nyáron megtörtént, de a legjelentősebbeket a kivitelezők véghajrájának köszönhetően az év végéhez közeledve nyitották meg. Különös volt a múlt év abban a tekintetben is, hogy az összesen 195 kilométer új sztráda és gyorsforgalmi út felét egy romániai vállalkozó, Dorinel Umbrărescu cége, az UMB építette. Mindenesetre 2024 végén Románia már 1270 kilométer autópályával és gyorsforgalmi úttal rendelkezett.
A 2024-ben felavatott autópályák és gyorsforgalmi utak:
- a DEx16 jelzésű nagyváradi gyorsforgalmi út – 13 km
- a bukaresti körgyűrű (A0) DN5-ös és DN4-es jelzésű országutakat összekötő szakasza – 13,5 km
- a bukaresti körgyűrűnek (A0) a DN4-es jelzésű országutat az A2-es sztrádával összekötő szakasza – 9,90 km
- az A7-es autópálya Buzău-Focșani szakaszának 4. üteme – 10,90 km
- az A7-es autópálya Buzău-Focșani szakaszának 2. üteme – 30,9 km
- a DEx12 jelzésű gyorsforgalmi út Craiova-Pitești szakaszának 4. üteme – 19,5 km
- a DEx12 jelzésű gyorsforgalmi út Craiova-Pitești szakaszának 1. üteme – 17,7 km
- a bukaresti körgyűrű (A0) északi részének 3. üteme – 7,5 km
- az A1-es autópálya Nagyszeben-Pitești szakasza 5. ütemének első része – 15 km
- az A7-es autópálya Buzău-Focșani szakaszának 3. üteme – 36,1 km
- az A7 autópálya Ploiești-Buzău szakaszának 1. üteme – 21 km
A Pro Infrastruktúra Egyesület elnöke szerint a kiemelkedő tavalyi teljesítménynek kedvezett „a csillagok szerencsés együttállása”. Ionuț Ciurea felidézte: egy évvel ezelőtt az egyesület úgy becsülte, hogy 2024-ben legkevesebb 176 kilométer autópályát és gyorsforgalmi utat adnak majd át a forgalomnak, és végül a várakozásokat meghaladó „álomforgatókönyv” érvényesült. Nyilván ez az építők – elsősorban az UMB – szorgalmának köszönhető – magyarázta, emlékeztetve arra, hogy a román vállalat 125 kilométer autópálya kivitelezését ígérte a múlt évre, amiből végül 98 kilométert át is adott. „Ez egy nagyon nagy arány, más vállalatok 18 kilométert vállaltak 2024-re, de egyetlen métert sem építettek” – tette hozzá.
A tavalyi autópálya-építéseket elemző jelentésében Pro Infrastruktúra Egyesület azt is kiemelte, hogy a Sorin Grindeanu vezette szállításügyi minisztérium tavaly nem spórolt a közútfejlesztésre szánt pénzekkel, olyannyira, hogy szeptemberre már el is apadt az erre szánt keret. Ezt végül a tárcavezetőnek az őszi költségvetés-kiigazításkor sikerült kipótolnia 115 millió euróval. Az egyesület szerint az autópálya-építéseknek kedvezett, hogy a június és október közötti rendkívül száraz időszak lehetővé tette a munka folyamatosságát az építőtelepeken. Emellett a hatóságok hozzáállása is kedvezett a kivitelezések felgyorsulásának. „A hatóságok is megérdemelnek néhány piros pontot a sok fekete mellett” – olvasható a jelentésben.
Erdélyben nem sok minden történt
A tavalyi kivitelezések listáját böngészve kitűnik, hogy az előző évtől eltérően tavaly az erdélyi autósok szívét a Nagyváradot az észak-erdélyi autópályával összekötő gyorsforgalmi út befejezésén kívül egyetlen sztrádaátadás sem dobogtatta meg különösebben. Azért viszonyítási alap 2023, mert abban az évben decemberben egy régi álom valósult meg: az észak-erdélyi sztráda Aranyosgyéres és Maroskece közötti szakaszának átadása óta végig autópályán lehet közlekedni Kolozsvár és Marosvásárhely között. Az más kérdés, hogy az időközben módosított nyomvonalú észak-erdélyi autópályából eddig csak 144 kilométert adtak át a forgalomnak, és egyes szakaszai csak 2030-ra készülnek el.
Mindenesetre, ha nem is adtak át új szakaszokat, attól még történtek pozitív fejlemények tavaly az Erdélyt érintő autópályák kivitelezésében. Februárban elkezdődött a Nagyszeben-Fogaras autópálya első és második szakaszának tervezése, aláírták a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, a parlament elfogadta az észak-erdélyi autópálya finanszírozási szerződésének jóváhagyásáról szóló törvénytervezetet, márciusban bejelentették a Magyarnádas-Nádasszentmihály autópályaszakasz kivitelezőjét, októberben elkezdődött az A13-as autópálya Nagyszeben és Fogaras közötti szakaszainak kivitelezése, kiírták a közbeszerzést az A8-as autópálya Sóvárad-Gyergyóalfalu, Gyergyóalfalu-Ditró és Ditró-Gerinces közötti szakaszára, novemberben pedig végre eldőlt, hogy ki építheti meg az észak-erdélyi autópálya Meszesen áthaladó szakaszát.
Mi várható 2025-ben?
A tavalyi rekordév után a szállításügyi minisztérium még ambiciózusabb célokat tűzött ki 2025-re. Sorin Grindeanu tárcavezető a második Ciolacu-kormány megalakítása után mondhatni vérszemet kapott, és bejelentette, hogy idén több mint 250 kilométer autópályát és gyorsforgalmi utat adnak át a forgalomnak. A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) illetékesei a miniszternél is optimistábbak: becsléseik szerint 2025-ben 280 kilométer sztráda és gyorsforgalmi út épül, vagyis annyi, mint 2023-ban és 2024-ben együttvéve.
Az idei évvel kapcsolatos derűlátó várakozásokat a 2024-ben elért abszolút rekord és a folyamatban lévő munkálatok előrehaladott állapota támasztja alá. Illetve az a tény, hogy a 2025-re tervbe vett útszakaszok jelentős részét az utóbbi időszakban rendkívül buzgónak bizonyuló UMB építi. A román vállalat a kivitelezője az A7-es autópálya Focșani és Pașcani közötti 180 kilométeres szakaszának, amit ha sikerül befejeznie az év végéig, akkor a 320 kilométeres moldvai sztrádát teljes hosszában birtokukba vehetik az autósok – közölték a CNAIR illetékesei
A Pro Infrastruktúra Egyesület szakértőinek becslései visszafogottabbak. A szervezet szerint 157 kilométer autópálya idén biztosan elkészülhet. Ha pedig az UMB tartani tudja a tavalyi ritmust, akkor 2025-ben legalább 190 kilométer sztráda és gyorsforgalmi út átadása várható:
- a bukaresti körgyűrű (A0) déli részének 3. szakasza – 18 km
- a bukaresti körgyűrű (A0) északi részének 3. szakasza – 8,5 km
- a bukaresti körgyűrű (A0) északi részének 4. szakasza – 4,5 km
- az A1-es autópálya Nagyszeben-Pitești szakasza 5. ütemének második része – 14,6 km
- az észak-erdélyi autópálya (A3) Magyarzsombor-Vaskapu szakasza – 12,24 km
- az A7-es autópálya Ploiești-Buzău szakaszának 2. üteme – 28 km
- az A7-es autópálya Ploiești-Buzău szakaszának 2. üteme – 13,9 km
- az A7-es autópálya Buzău-Focșani szakaszának 1. üteme – 4,6 km
- az A7-es autópálya Focșani-Bákó szakaszának 2. üteme – 38,8 km
- az A7-es autópálya Bákó-Pașcani szakaszának 2. üteme – 19 km
- a DEx12 jelzésű gyorsforgalmi út Craiova-Pitești szakaszának 4. üteme – 12,6 km
- a DEx6 jelzésű gyorsforgalmi út Brăila-Galac szakasza – 10,8 km
- az A3-as autópályát a DN1-es jelzésű országúttal Tordatúrnál összekötő DEx4 jelzésű gyorsforgalmi út – 4,9 km
Akadnak olyan autópályarészek, ahol a kivitelezésnek már tavaly el kellett volna kezdődnie, de a munkálatok előkészítése még nem fejeződött be: a bukaresti körgyűrűnek az A1-es sztrádát a DN1-es jelzésű országúttal összekötő szakasza, az A1-es sztráda Nagyszeben-Pitești szakaszának 2. és 3. üteme, az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak-Bisztraterebes szakasza és az A13-as autópálya Bojca-Fogaras szakasza. A Pro Infrastruktúra Egyesület szerint szinte biztosra vehető, hogy megtörténik az első kapavágás idén az északerdélyi autópálya Bisztraterebes-Bihar szakaszán és az A8-as autópályát Marosvásárhellyel, illetve a Iași megyei Moțca községgel összekötő szakaszán. Sőt az sem kizárt, hogy még ebben az évben elkezdődnek a Nagyvárad-Arad gyorsforgalmi út munkálatai.
Mindezek mellett a CNAIR versenytárgyalásokat hirdetett újabb autópályaszakaszok és gyorsforgalmi utak kivitelezésére is, amelyek győztese még nem ismert. A Pro Infrastruktúra Egyesület elnökét ez aggasztja, mert szerinte a román államnak elsősorban a folyamatban lévő munkálatok finanszírozásáról kellene gondoskodnia. Ionuț Ciurea emlékeztetett, hogy csupán az A1-es autópálya Nagyszeben-Pitești szakaszának a Kárpátokon áthaladó része egymilliárd euróba kerül, miközben Románia a Közlekedésfejlesztési Operatív Program keretében összesen 5 milliárd euró uniós támogatást hívhat le. Mindenesetre majd január végén, az idei költségvetés tervezetének véglegesítésekor kiderül ki, hogy mekkora összeget szán 2025-ben autópálya-építésre.