Az ukrán függetlenség napja és a Kreml által fél éve indított háború alkalmából számos lelkesítő beszéd hangzott el ukrán és orosz részről. 

Szolidaritás Kijevvel
Fotó: JULIETTE BRUYNSEELS | Forrás: Belga via AFP

Az orosz rakétatámadásoktól tartva a kijevi hatóságok betiltottak minden nagyobb rendezvényt a 31. függetlenség napja alkalmából. Az Egyesült Államok arra figyelmeztetett, hogy Oroszország újabb támadásokra készül Ukrajna infrastruktúrája ellen.

Volodimir Zelenszkij az ENSZ BT előtt videokapcsolaton keresztül mondott beszédet. Előzőleg megismételte, vissza akarják szerezni az elcsatolt Krím félszigetet és a keleten az oroszok által megszállt területeket. Hangsúlyozta, a háborút nem akkor tekinti befejezettnek, ha béke lesz, hanem akkor, ha hazája győzedelmeskedik. Kijev újabb 3 milliárd dollár értékű újabb katonai segélyt kap az Egyesült Államoktól.

Zelenszkij és felesége, Olena részt vettek a „Imádság Ukrajnáért” nevű kijevi ökumenikus rendezvényen. Az egyes vallási vezetők „erőt kívánnak az ukrán népnek a nehéz megpróbáltatások átvészeléséhez”, egyúttal hitet tettek amellett, hogy minél hamarabb köszöntsön be a béke.

Olaf Scholz (SPD) ismét kiállt az ország uniós csatlakozása mellett. Mint a német kancellár fogalmazott, „Ukrajnának szilárd helye van Európában, mégpedig az EU tagjaként”. Emlékeztetett a júniusi EU-csúcs döntésére, amely megnyitotta az utat a felvételi eljárás előtt.

A NATO szerint Ukrajna győzni fog. Jens Stoltenberg, az észak-atlanti szövetség főtitkára kifejtette, addig nyújtanak támogatást Kijevnek, amíg szükség van rá. „Egy erős és független Ukrajna kulcsfontosságú az euroatlanti térség stabilitása szempontjából” – hangoztatta Stoltenberg.

Hatalmas kék-sárga nemzeti zászlót bontottak ki Brüsszelben Ukrajna függetlenségének napja alkalmából. A történelmi belvárosban, a Grand Place-on tartott ünnepségen részt vett Ursula von der Leyen. Az Európai Bizottság elnöke támogatást ígér Ukrajnának az újjáépítéshez. Mint mondta, Európa nem csak ma, hanem hosszú távon is Ukrajna mellett áll. Von der Leyen ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy az EU az elmúlt hónapokban már sokat tett az Oroszország által megtámadott országért.

Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter minden felelősséget Kijevre hárított az úgynevezett különleges katonai hadművelet kapcsán, mivel szerinte Ukrajna elutasította a donbászi területekre vonatkozó béketervet. „Kijev részéről, amely megtagadta a minszki megállapodások teljesítését, valós veszély fenyegette a donbászi népet és perspektivikusan az Orosz Föderációt” – állította. Az orosz védelmi miniszter azt is közölte, hogy az ukrajnai orosz offenzíva lassítása „szándékos”. „Mindent megteszünk a polgári áldozatok elkerülése érdekében” – hangoztatta Sojgu a Sanghaji Együttműködési Szervezet védelmi minisztereinek Üzbegisztánban tartott találkozóján. Igaz, ennek némiképp ellentmond a több ezer civil halálos áldozat.

Ferenc pápa a konfliktus befejezésére szólított fel, és megemlékezett a háború Moszkvában meggyilkolt támogatójáról, Darja Dugináról is. „Remélem, hogy konkrét lépéseket tesznek a háború befejezésére és a zaporizzsjai nukleáris katasztrófa veszélyének elhárítására” – fejtette ki a pápa.

A helyi hatóságok szerint gépkocsiba rejtett pokolgép végzett az ukrajnai Mihajlovka város oroszok által kinevezett vezetőjével. Ivan Szusko súlyosan megsérült, amikor az autójára erősített bomba működésbe lépett. Az oroszok általi kinevezése előtt esküvőszervezőként dolgozó férfi a kórházban halt bele sérüléseibe. A dél-ukrajnai régiót Oroszország ellenőrzi. A támadást minden bizonnyal ukrán partizánok hajtották végre.

A londoni védelmi minisztérium értékelése szerint „Oroszország hadműveleti szempontból lőszer-, jármű- és személyzeti hiányában szenved”. A morál sok helyen rossz.

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2022.augusztus 24-én.