Az Infovilág cikke.

Az orosz Biztonsági Tanács alelnöke, volt elnök és miniszterelnök teljes mértékben elutasítja bármilyen tűzszünet gondolatát. Moszkva a békeszerződés aláírása után a teljes ukrán kormányzat felszámolását helyezi kilátásba, és felkészül a „Szülőföld” további védelmére a NATO-val szemben. (Kép: AP)

KÖZZÉTÉVE:  EURONEWS

Medvegyev nyilatkozata szerint ha Ukrajna megadja is magát, Moszkva az állam teljes területére igényt tart, és visszavezeti az Orosz Föderáció kebelébe. A katonai mozgósításért is felelős volt államfő már márciusban kiadott egy ehhez hasonló nyilatkozatot, de annak még nem volt különösebb visszhangja.

A Telegram csatornán közzétett új összefoglaló már világos és teljes képet nyújt arról, hogy Oroszország hogyan képzeli el az ukrajnai háború lezárását: kapituláció és teljes bekebelezés. Emellett célul tűzi a kijevi fasiszta (banderista) vezetés felszámolását, amelynek koporsójába „hosszú acélszöget” verne be.

Medvegyev új nyilatkozatának előzménye az, hogy az ukrán kormány egy második békekonferencia összehívását vetette fel, immár Oroszország részvételével. Emlékezetes, hogy a júniusban Svájcban megtartott békefórum nem hozott eredményeket, mert több feltörekvő állam nem támogatta az ukrán békejavaslatokat, mások pedig még az enyhébb határozatokat sem írták alá.

Kína és Oroszország pedig jelen sem volt, miáltal a csekély számú és nem jelentős döntések nem lesznek globális érvényűek. (Mindössze a hadifoglyok cseréjéről, és kisebb súlyú nukleáris kérdésekről tudtak megegyezni.)

Kijev újabb javaslata azt a sürgősséget mutatja, hogy Ukrajna szeretne legalább minimális nemzetközi egyetértést elérni a háború lezárásáról, mielőtt a Fehér Házat esetleg (és jelentős valószínűséggel) Donald Trump foglalja el.

Zelenszkij a svájci békeértekezleten
Zelenszkij a svájci békeértekezleten

A volt elnök Ukrajnával kapcsolatos megjegyzései arra mutatnak, hogy csökkentené vagy akár fel is számolná Ukrajna további katonai támogatását és elfogadná az eddig elfoglalt területek bekebelezését Oroszország javára.

Oroszország azonnal kijelentette, hogy számára érdektelen egy második békefórum, helyette a diktátumokat veti be.

Az orosz külügyminisztérium elutasította egy újabb konferencián való részvétel lehetőségét, bírálva Ukrajna javaslatainak ultimátum hangnemét, és figyelmen kívül hagyva a konfliktus megoldására irányuló alternatív javaslatokat.

A Kreml belső mozgásait figyelő politológusok szerint Medvegyev megszólalásait gyakorlatilag az orosz állam véleményének lehet tekinteni, mert ő és Putyin elnök afféle ‘ugrócsoportot’ alkotnak. Kettejük közül az elnök az, aki a diplomatikusabb és nyitottabb képet mutatja a külvilágnak, míg testi-lelki jóbarátja üti meg a keményebb és fenyegetőbb hangokat. A kétféle hangvétel azonban nincs ellentétben egymással, mert Medvegyev a Putyin-vízió elkötelezett támogatója.

Az orosz elnök ezt a látomást már 2021 júliusában, azaz bő fél évvel az ukrajnai invázió előtt félreérthetetlenül megfogalmazta a Kreml honlapján megjelent esszéjében, de azt a nagyvilág gyakorlatilag figyelmen kívül hagyta.

Annak ellenére is, hogy az orosz vezető végleg leszögezte, hogy az oroszok és az ukránok „egy népet alkotnak”, és a kapcsolatok romlását külföldi összeesküvésekre vezette vissza: értve ezalatt az Egyesült Államok és a NATO terjeszkedő áskálódását.

Az ötezer szavas értekezés azzal zárult, hogy az ukrán államiság végső soron Moszkva beleegyezésétől függ, ennek megfelelően a legújabb Medvegyev-nyilatkozat a fenti eszmeiség új megerősítése, és kizárja az olyan átmeneti vagy közbenső intézkedéseket, mint például

Van-e értelme egyáltalán az oroszokkal tárgyalni?

Az Európai Unió új külügyi főbiztosa, Kaja Kallas volt észt miniszterelnök szerint Moszkvával egyezkedni szinte kilátástalan.

A politikusnő szerint az orosz külpolitika még mindig a ‘Gromiko-doktrínán ‘alapul, ami azt jelenti, hogy olyan lehetetlen feltételeket vagy követeléseket támaszt, amit a másik oldal biztosan nem fog elfogadni. (Jelen esetben ilyen követelés Ukrajna teljes kapitulációja és Oroszországnak való alávetése.) Ebből nem szabad engedni, és meg kell várni, amíg a túlparton valaki azt gondolja, most már tényleg tárgyalni kellene.

A végeredmény pedig az, hogy a Kreml elnyer valamit vagy annak egy részét, ami soha nem volt az övé. „Ezt nem szabad szem elől téveszteni”, mondja az Unió új fődiplomatája.

Elindultak Ukrajnába az első F-16-os gépe # „Orbán jelentéktelen és kicsi ahhoz, hogy hatással legyen a nyugati biztonságra” – NATO vélemények # Már 700 ezer orosz vesz részt az ukrajnai háborúban, óriási veszteségekkel, de a béke esélytelen